Wikipedia Yeni Erişim Adreslerini Duyurdu! 0wikipedia Kapanıyor!

Wikipedia 29 Nisan tarihinden bu yana Türkiye’de erişime kapalı. Wikipedia kullanıcı olanlar ise siteye erişim sağlayabilmek için ya VPN kullanıyorlar ya da WikiZero’yu kullanıyorlar. WikiZero bugün yaptığı duyurusunda internet adresinin kapanacağını açıkladı. 0Wikipedia Kapanıyor! Bu haber siteyi düzenli kullananları oldukça üzdü. Peki Wikipedia’ya Nasıl Girilebilir? Bu haberimizde Wİikipedia’ya girilirken kullanılabilecek yöntemleri sizlere anlatacağız...

Wikipedia Yeni Erişim Adreslerini Duyurdu! 0wikipedia Kapanıyor!

0Wikipedia Kapanıyor! Peki Wikipedia’ya Nasıl Girilebilir?

Ortalama olarak 2 senedir girilemeyen Wikipedia’ya WikiZero ile erişim sağlayan kullanıcılar, WikiZero’nun da kapatılacağını öğrendikten sonra büyük bir üzüntü yaşadılar.

WikiZero tarafından yapılan açıklamada bu sitenin yerine farklı bir erişim kaynağı açılacağı ifade edildi.

WikiZero yayınlamış olduğu duyuru kapsamında hukuki nedenlerden kaynaklı olarak 0Wikipedia’nın kapanacağını belirtti. Bu bağlamda değişik ülkelerde 0Wikipedia adresi farklı alan adı kullanımlarını çiğnemek.

WikiZero’ya girilebilmesi için kullanılabilecek diğer intenet siteleri aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

00wikipedia.org

1wikipedia.org

2wikipedia.org

Zwikipedia.org

Yukarıda sıralanmış olan intenet adresleri üzerinden Wikipedia’ya erişim sağlanabilecektir. Yakında 0Wikipedia sitesine girilmesi mümkün olmayacak.

Wikipedia’nın 2 sene önce Türkiye sınırları içinde yasaklanması sonrasında ise siteye girilmeye çalışıldığında şu yazı ile karşılaşılıyor;

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İntenet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına. istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Konu hakkındaki yorum ve düşüncelerini aşağıda bulunan boşluk üzerinden bizlere ve diğer okurlarımıza bildirebilirsiniz..

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 12:25

YORUM EKLE