Windows 10 Nasıl Yedeklenir? Windows 10 Yedekleme Klavuzu

Windows PC'nizde yer alan dosyalarla birlikte işletim sistemi de yedeklenebilmektedir. Peki Windows 10 nasıl yedeklenir? Windows 10 yedekleme klavuzu içerisindeki talimatları izleyerek sisteminizi temaları da dahil olmak üzere yedekleyebilirsiniz.

Windows 10 Nasıl Yedeklenir? Windows 10 Yedekleme Klavuzu

Windows 10 işletim sistemi kopya oluşturmak suretiyle yedeklenebilmektedir. Dijital teknolojiyle olan bütünlükle birlikte PC kullanıcıları anılarını ve dosyalarını farklı bir şekilde yedekleyebilmektedir. Ancak işletim sisteminizin yedeklenmesi sayesinde PC’nizde geri dönülemez bir sorun meydana gelse bile yeniden yükleme yaparak sisteminizi eski haline getirebilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemini yedekleyebilmek için birkaç farklı yöntem vardır. Bunun için minimum korumayı veya sistemi yeniden kurabileceğiniz eksiksiz bir yöntemi tercih edebilirsiniz. İşletim sistemi yedeklerini iç sürücüde saklamanız halinde, sistemin etrafında bulunan kötü amaçlı yazılımları da yedekleyebilirsiniz. Yedeklerin, en uygun ortamlar altında ana makineden daha uzakta bulunmalı. Böylelikle bir ağ bağlantısı veya harici sürücü ile bağlantı kurarak sistemi yeniden yükleyebilirsiniz.

Dosya Geçmişi Yöntemiyle Windows 10 Yedekleme

Dosya geçmişi ile; resimleri, belgeleri, ses dosyalarını ve video dosyalarını farklı bir noktaya aktararak kopyaların korunmasını sağlayabilirsiniz. Bu Windows 10’un bir dosya yedekleme aracı olmakla birlikte; otomatik ve düzenli olarak sistemi eski haline getirmeniz mümkündür.

Bunun için;

Windows arama çubuğuna ‘’Ayarlar’’ yazdıktan sonra Windows 10 Ayarlar menüsüne giriş yapın.

Sayfada çıkan ‘’Güncelleştirme ve güvenlik’’ menüsüne erişim sağlayarak solda yer alan menüyle ‘’Yedekleme’’ sekmesine tıklayın.

Son olarak ‘’Yedekleme’’ sekmesinin hemen altında yer alan ‘’Sürücü Ekle’’ye tıklayıp ‘’dosyalarımı otomatik olarak yedekle’’ seçeneğine tıklayın.

İşletim sistemi yedeklemelerinin hangi sürelerde gerçekleşeceği ve yedeklemenin ne kadar süreyle sistemde kalacağı ile ilgili ‘’Diğer seçenekler’’ sekmesine tıklayın. Programlanan zamanı beklemek yerine kendiniz de yedekleme başlatabilmek için ‘’Şimdi yedekle’’ sekmesine tıklayabilirsiniz.

Windows 10 Sistem Görüntüsü Nasıl Yedeklenir?

Dosyalarınızın yanı sıra Windows uygulamalarını, temalarını ve bilgisayarın tamamen kaydedilebilmesi için sistem görüntüsü yedeklemesi yapmanız gerekmektedir. İşletim sistemi içerisinde kurulu olarak gelen eklentilerle PC’nizin bütün işlevlerini kopyalayabilirsiniz. Bunun için;

Denetim Masası’na girin.

Sistem ve Güvenlik sekmesine tıklayarak açılan ekranda ‘’Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7)’’ sekmesine tıklayın.

Solda yer alan menüde ‘’Sistem Görüntüsü’’ oluştura tıklayın.

Sistemi nereye yedekleyeceğinizi belirttikten sonra ‘’ileri’’ sekmesine tıklayarak dahili ve harici bir depolama sürücüsünü, DVD veya farklı bağlantı yöntemleriyle bağlantı yapmaya hazır olun.

Bağlantı kurulduktan sonra ‘’yedeklemeyi başlat’’ sekmesine tıklayın.

Yedekleme işlemi başladıktan sonra seçilen sürücülerdeki bütün her şey medyaya yedeklenir. Yedekleme işleminin uzunluğu PC’nizdeki dosyaların ve diğer bütün eklentilerin büyüklüğüne göre uzayacaktır. Sistemin yedek görüntüsünü yeniden yüklemek gerekirse, sistem onarım diskini kullanabilirsiniz veya ‘’Shift’’ tuşuna basarak ‘’Windows’ta yeniden başlat’’ sekmesine tıklayın. Bir sonraki adımda ‘’Sorun Giderme’’ sekmesine tıklayıp ‘’Sistem görüntüsü kurtarmayı’’ tıklayarak işletim sistemi olarak ‘’Windows 10’’u belirleyin.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 09:54

YORUM EKLE

Popüler Haberler