Yedekte dursun diye bekletiyorsanız dikkat! 2 yıl boyunca sinyal almayan telefonlar kapatılıyor

Klonlamanın önüne geçmek için bir yasal düzenleme yapılarak 7 yıl sinyal almayan cihazların kapatılması kararı tekrar gözden geçirilerek 2 yıla düşürüldü.

Yedekte dursun diye bekletiyorsanız dikkat! 2 yıl boyunca sinyal almayan telefonlar kapatılıyor

Son teknolojilere yetişmeye çalışırken bir önceki telefonları yedeğe attığımız bu dönemlerde kullanılmayan hatta hiç sinyal almayan telefonlarda bir düzenleme yapılmıştı.

Klonlama yönteminin önüne geçmek ve bir nebze de olsa azaltmak amacıyla yapılan bu yasal düzenlemede 7 yıl sinyal almayan telefonların kapatılmasına karar verilmişti. Şimdi ise o dezenleme tekrar gözden geçirildi ve belirlenen 7 yıllık süre 2 yıla düşürüldü.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Deneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Tunacı, söz konusu kararla ilgili bir açıklama yaparak sinyal almadığı için kapatılarak IMEI havuzundan çıkartılan telefonlarla klonlanan cihaz sayısını azaltılacağını söyledi.

Havuzdan çıkarma süresinin 7 yıldan 2 yıla çekilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Bunun yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin yaşanan mağduriyetleri azaltacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Tüm Dünya genelinde mobil iletişim sektörünün bir toplumun gelişmesindeki en etkin sektörlerden biri olduğu vurgusunu yapan Tunacı; eğitim ve güvenliği de düşündüklerini belirterek, "Haliyle dikkat etmemiz gerekiyor. Maalesef sektörümüzün bugüne kadar hızlı gelişiminden, dikkat edilmediğinden olabilir, kuralları tam olarak oluşturulamamış durumda. Sektörümüzün kurallarının oluşturulması, vatandaşlarımızın mağdur olmaması, güvenlik unsurlarımızı doğru yerine getirebilmemiz amacıyla sektörümüze bir mesleki yeterlilik belgesi, sertifikasyon sistemi getirilmesi için çabamızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

MOBİSAD BaşkanıTunacı, Türkiye'de son olarak 20 milyonun üzerinde ikinci el cep telefonu satıldığını ve tamamının kayıt dışı olarak hizmet ettiklerini söyleyerek şöyle devam etti:

"Artık IMEI numarası kimliğimiz sıfatında oluyor. Bugün IMEI numarası kullanıldığından dolayı ülkemizde ceza alan vatandaşlarımız var, hatta terör örgütüne üye olmaktan ceza alan vatandaşlarımız bulunuyor. Önce ilgili kurumlar ve sektör temsilcileri olarak öz eleştirimizi yapmamız lazım. Bizim bu konuda bazı kuralları işletebiliyor olmamız lazım. Bu konular sürekli gündemimizde.

İkinci elde maalesef KDV oranı yüzde 18. Bu yüksek KDV oranı sektörü kayıt dışılığa itmekte ve devletimiz buradan hiçbir gelir elde edememekte. Aynı zamanda vatandaşlarımızın çeşitli mağduriyetlerine sebep olmaktadır."

Son 1 yılda sektörde tek kuralın legal satış olduğunu belirten Tunacı konuşmasında, "Sektör son 1 yılda yüzde 20 daralırken vergisini ödeyen, en çok istihdama katkı sağlayan kanalımız yüzde 45 küçüldü. Bu kadar önemli sektörün legal kanalının bu kadar olumsuz etkilenmesine çare bulmamız, çözüm üretmemiz gerekiyor. Yoksa istihdam ve vergi kayıplarıyla karşı karşıya kalmamız söz konusu. İlgili kurumlarımıza bu gündemlerimizi iletiyoruz. Yolcu beraberinde gelen cihazlarda olduğu gibi inşallah bu noktada da belirli noktalara geleceğiz." ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 21:01

YORUM EKLE