Yeni kimlik kartları para transferi, alışveriş ve kredi kullanımı gibi işlemlerde kullanılabilecek

Yeni kimlik kartları artık para transferi, alışveriş ve kredi kullanımı gibi işlemlerde kullanılabilecek. Kurum ve kuruluşlar, bankalar çipli kimlik kartlarının daha işlevsel olarak kullanılabilmesi için altyapı hazırlığına başladı.

Yeni kimlik kartları para transferi, alışveriş ve kredi kullanımı gibi işlemlerde kullanılabilecek

Elektronik kimlik kartları artık para transferleri, alışverişler ve kredi gibi işlemler için de kullanılabilecek. E-imza ve elektronik kimliği doğrulayan cihazlarla birlikte çipli kimlik kartları vatandaşlar tarafından alışverişlerde, para transferlerinde ve kredi kullanımında kullanılabilecek. Türkiye genelinde yaygınlıkla kullanılan yeni kimlik kartları an itibariyle aktif olarak 40 milyon kişi tarafından kullanılmakta. Öte yandan diğer kamu ve özel kurumlar da elektronik kimlik doğrulama sistemine geçiş için hazırlık yapmakta.

Kimlik kartlarında çip bulunmasıyla birlikte sistemin bankaların uzaktan kimlik doğrulama altyapısı hazırlığında olduğu belirtiliyor. Altyapı işlemleri tamamlandıktan sonra para transferi ve kredi kullanımı gibi işlemler de yalnızca çipli kartlarla sağlanabilecek.

Uzaktan Bankacılık İşlemleri de Gerçekleşebilecek

Daha sonraki dönemlerdeyse kurumlarda uzaktan doğrulamayı mümkün kılacak bir sistem oluşturulacak ve kimlik kartları da daha işlevsel bir şekilde kullanılabilecek. Üstelik bankaların altyapısını tamamlaması halinde müşterisi olsun veya olmasın herkesse para transferi işlemi olanağı sağlanacak. E-imza ve e-kimlikteki yasal uygulamalarla bankalardan doğrudan kredi teklifi alınabilecek, para transferi yapılabilecek.

Alışveriş Yapılabilecek

Çipli kimliklerde parmak izi, dijital sertifika ve dijital fotoğraf gibi özelliklerle kimlik doğrulama işlemi yapılacak. Böylelikle POS cihazlarından da kimlik doğrulama yapılabilecek ve yeni kimlik kartlarıyla alışveriş yapılabilmesinin önü açılacak. Bu durum kredi kartlarının PIN ile kullanılmasından çok daha güvenli olacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 14:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler