2019 Yerel Seçim Sandık Görevlisi Başvuruları Ne Zaman? Sandık Görevlisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

31 Mart yerel seçimlerinde sandık görevlisi başvuruları ne zaman, başvuru nasıl yapılır? Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2019 yerel seçim görevlilerine ne kadar ücret ödeneceğini açıkladı. Ödemeler Ziraat Bankası'ndan yapılacak ve tutar seçim eğitimi verilip verilmediğine göre değişiklik gösterecek.

 2019 Yerel Seçim Sandık Görevlisi Başvuruları Ne Zaman? Sandık Görevlisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

31 Mart Mahalli İdareler genel seçimi öncesi Yüksek Seçim Kurulu, sandık görevlilerine verilecek ücretleri duyurdu. Milyonlarca kişi, yerel seçimlerde il ve ilçe belediye başkanlarını, mahalle muhtarlarını belirleyecek. Seçim güvenliği noktasında sandık başında on binlerce kişi görev alacak. Sandık görevliliği için başvuruların 15 Şubat 2019 tarihinde başlayıp 8 Mart 2019 günü sona ereceği duyurulmuştu.

Bireyler T.C. kimlik belgeleriyle İlçe Seçim Kurullarına başvuruda bulundular. Sandık görevlisi olabilme noktasında en çok dikkat edilen husus daha önce bir sandıkta görev alıp almadığınızdır. Daha önce görev almışsanız bu seçimde de görev alma ihtimaliniz artacaktır.

Siyasi Partilerin Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Siyasi parti mensubu olarak seçimde sandık görevlisi olunabilmesi için parti ilçe başkanlıklarıyla irtibatta olmanız gerekmektedir. Siyasi partilerin tamamı sandık görevlilerinin kendi partilerinden olmasını istemektedir. Bu durumda siyasi partiler inisiyatif alarak fazladan ücret verebilmektedir.

Sandık Personeli Ödemeleri Detayları

Ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. YSK, yapmış olduğu duyuru kapsamında sandık görevlilerine 88 TL ile 306 TL arasında ödeme yapacak. Eğitimlere katılım sağlayan kişilere ise eğitim aldıkları süre zarfında da 2-3 günlük ödeme yapılacaktır.

Sanık Görevlileri Ne Kadar Para Alacak?

YSK, sandıkta görev alan sandık başkanları ve kurul üyeleri için 271 TL, siyasi partinin temsilcileri, genel müdürler ve daire başkanları için 108 TL, şube müdürleri ve koordinatörler için 104 TL, şef ve programcılar için 102 TL ödeme yapılacağını duyurdu. Farklı bir kamu kurumunda istihdam edilmesine karşın sandıkta görev alan şoför ve hizmetlere 88 TL, İl Seçim kurulu üyelerine 108 TL, zabıt katiplerine 99 TL, hizmetlilere 93 TL ödeme yapılacak. Sandık kurulu başkanları için 102, üyeler için ise 93 TL ödeme yapılmasına karar verilmiştir. Sandıkta bina sorumlusu olan bireylere ise günlük 102 TL ödeme yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 06:26

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent
Bülent - 3 hafta Önce

Sandık kurul parti uyesiydim para alabilirmiyim

Popüler Haberler