1 Mayıs Tatil Olacak mı? 1 Mayıs İşçi Bayramı Tatili Kaç Gün? Hangi Güne Denk Geliyor? 1 Mayıs İşçi Bayramı Tatil Tarihi

Ülkemizde acı hatıraları olan 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın tatil olup olamdığı her yıl olduğu gibi bu yılda merak konusu. Geçtiğimiz yıllarda resmi tatil kabul edilen işçi bayramı bu yılda resmi tatil olacak.

1 Mayıs Tatil Olacak mı? 1 Mayıs  İşçi Bayramı Tatili Kaç Gün? Hangi Güne Denk Geliyor? 1 Mayıs İşçi Bayramı Tatil Tarihi

Dünyada tarihi serüveninin başlangıcı 1890’lı yıllara kadar dayanan ve tarihi kaynaklara göre, Osmanlı Devleti’nde ilk kez 1911'de halk ile buluşan İşçi Bayramı’nı Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçileri Türk dünyasında ilk kutlayanlar olarak kayıtlara geçmişti. İşçi Bayramı İstanbul’da ise ilk defa 1912 yılında kutlandığı kaynaklarda görüldü.

İşçi ve emekçilerin bayramı olan 1 Mayıs'a kısa bir süre kalması her sene olduğu gibi 1 Mayıs’ın tatil olup olmadığı sorusunu akla getiriyor. Her yıl tüm ülkelerde coşkuyla kutlanan işçi bayramı kimi zaman provakasyonlara uğrayarak siyasi krizler haline dönüşse de işi ve ekmeği olan işçiler tarafından coşkuyla kutlanmaya devam ediyor.

Dünya ülkelerinin birçoğunda, resmi tatil olarak kabul görmüş 1 Mayıs geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de resmi tatil olarak kabul edilmiş ve tatil yapılmıştı. Bu yıl da 1 Mayıs 2019 tarihinde resmi tatil uygulaması geçerliliğini koruyacak ve 1 Mayıs Çarşamba günü okullar tatil olacak, kamu işçileri resmi tatil yapacak. Ancak özel sektör bünyesindeki işçiler için 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda şirketin isteğine göre tatil yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 03:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler