15 Temmuz hangi güne denk geliyor? 15 Temmuz resmi tatil oldu mu? Kaç gün tatil oldu?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 15 Temmuz günü tüm ülkede resmi tatil olarak ilan edilmişti. 15 Temmuz hangi güne denk geldiği ve 2019 yılında 15 Temmuz resmi tatilinin kaç gün olacağı haberimizde.

15 Temmuz hangi güne denk geliyor? 15 Temmuz resmi tatil oldu mu? Kaç gün tatil oldu?

FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde TSK içerisinde Yurtta Sulh Konseyi olarak tanıtan bir grup tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasisine karşılık olarak bir ayaklanmada bulunmuştu. Bundan sonraki süreçte 15 günü Demokrasi ve Milli Birlik günü olarak kabul edildi ve bu gün resmi tatil ilan edildi.

15 Temmuz'da Ne olmuştu ?

15 Temmuz 2016 Cuma günü TSK içerisinde yapılanan ve Yurtta Sulh Konseyi olarak kendilerini tanıtan bir grup darbe yapmaya teşebbüs etti. TSK içerisindeki bu grup TRT üzerinden darbe bildirisi okutmuştu. Ülkenin önemli noktalarından olan İstanbul FSM ve Boğaziçi Köprüsü askerler tarafından kapatıldı. Özellikle İsmail Kahraman ve 50 kadar milletvekilinin TBMM’de çalışma yaptığı esnada FETÖ’nün hava kuvvetleri yapılanmasında mevcut pilotlar tarafından uçurulan F-16 uçakları meclise bomba atmıştı ve meclis üzerinde uçuş yapmıştı.

Meclis Bombalandı

15 Temmuz günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dahil olmak üzere TBMM ve daha pek çok önemli noktalara F-16’lar tarafından bombalar atıldı. Bu sırada TSK mensubu Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar kalkışmayı yapan grup tarafından rehin alındı.

15 Temmuz Cumhurbaşkanı Çağrısı

Bütün bu gelişmeler yaşanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk canlı yayınına bağlanarak halkı darbecilere karşı çıkmaya ve halkı sokaklara davet etmişti. Cumhurbaşkanının bu çağrısının ardından toplumun her kesiminden vatandaşlar darbeye direnmek için sokaklara çıktı ve darbeyi önledi.

15 Temmuz Sonrasında Neler Yaşandı?

15 Temmuz kalkışması 16 Temmuz sabahına kadar devam ederken 104 darbeci öldürüldü. Ülke genelinde yaklaşık 1491 kişi darbe girişiminde yakalandı, askeriyede bulunan 8036 rütbeli emniyet güçleri tarafından göz altına alındı. Pek çok meslek grubundan vatandaşlar göz altına alındı. 22 Temmuz günü ise ülke genelinde gözaltına alınan kişi sayısı 10 binin üzerindeydi.

15 Temmuz Destanı

15 Temmuz darbe girişimi Türk milletinin iradesi sayesinde defedildi. Bu darbe girişiminin bastırılmasının ardından bugüne kadar Büyük İstanbul Otogarı, Boğaziçi Köprüsü ve Ilgaz Dağı gibi pek çok önemli yapının 15 Temmuz olarak değiştirildi. 15 Temmuz’da hayatını kaybeden kişiler anısına, birlik ve beraberliğin daha iyi anlaşılabilmesi için 2017 yılında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak resmi tatil ilan edildi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 19:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler