2019 adli tatil ne zaman başlayacak? Adli tatil başlangıç ve bitiş tarihleri

Adli tatil, toplu şekilde izin kullanılması anlamına gelmektedir. Peki 2019 Senesi Adli Tatili Ne Zaman Başlayacak? İşte Adli Tatil hakkındaki ayrıntıların tümü…

02 Temmuz 2019 Salı 01:44
2019 adli tatil ne zaman başlayacak? Adli tatil başlangıç ve bitiş tarihleri
Takip Et:

2019 Senesi Adli Tatili Ne Zaman Başlayacak?

Adli tatil 20 Temmuz günü başlangıç gösteriyor ve 31 Ağustos tarihine kadar devam ediyor. Personeller 1 Eylül tarihinde yeniden işbaşı yapıyorlar.

Adli Tatil Süresince Devam Edilecek Olan İşler

Adli tatilde acil işler devam etmektedir. Soruşturma ile tutuklu işleri kapsamındaki kovuşturmaların ve ivedi sayılacak diğer konuların tatil süresi içinde hangi şekilde uygulanacağı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından tespit edilmektedir.

Tatil boyunca bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay, sadece tutuklu hükümlerle ilgili işlerin incelemelerini sürdürmektedirler.

Adli tatile denk gelen süreler işlememektedir. Bu süreler tatilin bittiği günden sonra üç gün olarak uzatılmış sayılmaktadır.

Adli Tatil Detayları

 • Adli Tatil 20 Temmuz tarihinde başlar ve 31 Ağustos tarihine kadar devam eder.
 • Adli Tatilde kural olarak mahkemelerdeki dava ve işlere bakılmaz.
 • Her türden nafaka davaları ve soybağı davaları ya da işler.
 • Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri.
 • Ticari defterlerin kaybedilmesinden dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri
 • Adli tatilde yapılması kararı alınan işler.
 • Çekişmesiz yargı işleri.
 • Tarafların anlaşması durumunda ya da diğer tarafın yokluğunda yapılmış dir dava ise hazır olan tarafından istemesi durumunda davaların bakılması adli tatilden sonraya ertelenebilir.
 • Adli tatilde yapılacak olan işlere nöbetçi mahkemeler bakmaktadır.
 • Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlem­den kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.
 • Adli tatil yalnızca daha önceden başlamış işlemlere uygulanmaktadır. Yeni nükseden durumlar için normal süreç işlenir. Aksi taktirde dosyalar zamanaşımına uğrayabilir.

Adli Tatil Mevzuat Dayanağı

Hukuk Muhakemeleri Kanunu

 

ADLİ TATİL SÜRESİ

MADDE 102 – (1) Adli tatil, her yıl yirmi temmuzda başlar, otuzbir ağustosta sona erer. Yeni adli yıl bir eylülde başlar.”

 

MADDE 103– (1) Adli tatilde, ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

(3) Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.

(4) Bu madde hükümleri, bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay incelemelerinde de uygulanır.

MADDE 104– (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılır.

 

Ceza Muhakemesi Kanunu

Adli tatil

MADDE 331 – (1) (1) Ceza işlerini gören makam ve mahkemeler her yıl bir eylülde başlamak üzere, yirmi temmuzdan otuzbir ağustosa kadar çalışmaya ara verirler.

(2) Soruşturma ile tutuklu işlere ilişkin kovuşturmaların ve ivedi sayılacak diğer hususların tatil süresi içinde ne suretle yerine getirileceği, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenir.

(3) Tatil süresince bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay, yalnız tutuklu hükümlere ilişkin veya Meşhud Suçların Muhakeme Usulü Kanunu gereğince görülen işlerin incelemelerini yapar.

(4) Adli tatile rastlayan süreler işlemez. Bu süreler tatilin bittiği günden itibaren üç gün uzatılmış sayılır.

 

İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU

Sürelerle İlgili Genel Esaslar

Madde 8 – 3. Bu Kanunda yazılı sürelerin bitmesi çalışmaya ara verme zamanına rastlarsa bu süreler, ara vermenin sona erdiği günü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılır.

Çalışmaya ara verme

Madde 61 – 1. Bölge idare, idare ve vergi mahkemeleri her yıl bir eylülde başlamak üzere, yirmi temmuzdan otuzbir ağustosa kadar çalışmaya ara verirler.Ancak, yargı çevresine dahil olduğu bölge idare mahkemesinin bulunduğu il merkezi dışında kalan idare ve vergi mahkemeleri çalışmaya ara vermeden yararlanamazlar. Bu mahkemeler, 62 nci maddedeki sınırlamaya tabi olmaksızın görevlerine devam ederler.

2. Ara verme süresi içinde; bölge idare mahkemesi başkanının önerisi üzerine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca, her bölge idare mahkemesi merkezinde idare ve vergi mahkemesi başkan ve üyeleri arasından görevlendirilecek üç hakimin katıldığı bir nöbetçi mahkeme kurulur. Nöbetçi kalanlardan en kıdemli başkan, yoksa en kıdemli üye nöbetçi mahkemenin başkanlığını yapar.

3. Çalışmaya ara vermeden yararlanamayanlar ve nöbetçi kalanların yıllık izin hakları saklıdır.

Son Güncelleme: 02.07.2019 14:15
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.