2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından Yapılan Yardımlar Ve Başvuru Kanalları

2019 yılı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dezavantajlı gruplar için yardımlar düzenlenmektedir. Maddi sorunlar yaşayan vatandaşlar kolaylıkla yardım başvurusu yapabilmektedir.

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından Yapılan Yardımlar Ve Başvuru Kanalları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dezavantajlı vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar ve birtakım hizmet olanakları sağlanmaktadır. Maddi olanaksızlıklar yaşayan bireylerin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve sosyal imkanlardan mahrum kalmaması için devlet desteği veriliyor. Türkiye genelinde devlet tarafından vatandaşlara yönelik düzenlenen sosyal faaliyetler Aile Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Engellilere, doğum yapan kadınlara, öğrencilere ve yaşlılara vs. olmak üzere pek çok bireye maddi yardımlar yapılmaktadır.

Aile Bakanlığı 2222 Maaşı

Aile Bakanlığı yüzde 40 ile 69 seviyesinde engelli vatandaşlar için, yüzde 70 ve daha üzeri seviyelerde engeli olan bireylere, silikozis hastalarına ve yaşlı veya engelli bireyin bakımını üstlenen bireylere 2222 kanun kapsamında maaş vermektedir. Halk nezdinde 2022 aylığı olarak da bilinen bu aylık kapsamında, yüzde 40 ile 69 seviyesinde engellilik durumu olanlara aylık 433.68 TL ödeme yapılır. Yüzde 70 veya daha üzeri seviyelerde engellilere ise 650.52 TL ödeme yapılmaktadır.

Aile Yardımı Detayları Nelerdir?

İhtiyaç sahiplerine Bakanlık tarafından aile yardımları verilmektedir. Aile yardımları kapsamında bireylere gıda yardımları yapılmaktadır. 18 yaşından büyük olan bütün bireyler bu olanaktan yararlanabilir ve bu imkanın sağlanabilmesi için vatandaşların asgari ücretin üçte bir oranından daha az gelire sahip olması gerekiyor.

Belediyeler tarafından yılda iki defa olmak suretiyle gıda yardımı yapılıyor. Bunun yanında kış ayında evlerin ısınması için yakacak yardımı da verilmektedir. 18 yaşından büyük ve hane başına düşen gelirin muhtaçlık sınırının altında olan kişilere yakacak yardımı yapılır.

Aile Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile yardımları için bireylerin T.C. vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurması gerekiyor. Hane içerisinde kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin üçte biri seviyesinde olması şartı aranmakta ve yalnızca kimlik bilgileri ile başvuru alınmaktadır.

Aile Bakanlığı Öğrencilere Yardım

Aile Bakanlığı, muhtaç ailelerin çocuklarının öğrenim masraflarına katkıda bulunmak için aylık yardımda bulunuyor. 18 yaşına kadar ilköğretim erkek öğrencilerine 35, kız öğrencilere 40 TL ödeme yapılıyor. Ortaöğretim erkek öğrencilere 50, kız öğrencilere ise 60 TL ödeme yapılmakta.

Aile Bakanlığı Dul Maaşı

Eşlerini vefat etmek suretiyle kaybeden dul kadınlara 2 ayda bir olmak suretiyle toplam 550 TL ödeme yapılır. Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması, T.C. vatandaşı olması ve muhtaç seviyesinde olması halinde bu ödenek sağlanır.

Aile Bakanlığı Çocuk Yardımları

Aile Bakanlığı İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından yeni doğan bebekler için ailelere çocuk yardımı yapılıyor. Maddi olanaksızlık içerisinde olan ve bebek sahibi olan bireylerin masraflarında elini taşın altına koyan Bakanlık, hatırı sayılır tutarda destek veriyor.

Bebeğin canlı doğması halinde ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve daha fazlası için 600 TL ödeme yapılıyor.

Asker Ailesine Yardımlar

Askerlik çağına gelen ve silahaltında bulunan bireylerin aileleri muhtaç durumda ise, para yardımı yapılmaktadır. Öncelikle eşlere sağlanan bu olanak kapsamında vatandaşlara iki ayda bir olmak suretiyle 275 TL ödeme yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 06:22

YORUM EKLE

Popüler Haberler