2019 Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Nasıl Yapılır? Askerlik Borçlanması İçin Aranan Şartlar

Askerlik borçlanması ile erkekler 2 yıla kadar daha erken emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanması nasıl yapılır? Askerlik borçlanması başvuruları SGK İl Müdürlükleri ve e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Askerlik Borçlanması için Aranan tek şart kişinin askerlik öncesi sigortalı olmasıdır.

2019 Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Nasıl Yapılır? Askerlik Borçlanması İçin Aranan Şartlar

Askerlik borçlanması sigortalı erkeğin askerlik görevini yerine getirdiği süre boyunca geçmiş prim ödemelerini telafi etmesidir. Böylelikle erken emekliliğin önü açılabilecek emekli olabilmek için prim ödemeleri aksatılmadan ödenebilecektir. Aynı zamanda yaşını doldurmasına rağmen prim eksiği sebebiyle emekli olamama durumu da ortadan kaldırılabilecektir. Tabii askerlik borçlanması rakamlarına göre, 18 ay askerde bulunan bir kişi için taban fiyat 14.731.20 TL’ye tekabül etmektedir.

Günlük askerlik borçlanması minimum tutarı 27.28 TL’dir. Askerlik borçlanması için günlük en yüksek tutar ise 204.65 TL’ye denk geliyor. Kişiye tanınan hak çerçevesinde, 24 ay boyunca borçlanılabilmektedir. Ancak bu süreçte kişi emekli olabilmek için ödemesi gereken prim sayısını hesaplayarak adım atmalıdır.

Askerlik Borçlanması İçin Aranan Şartlar

Askerlik borçlanması için aranan genel esaslar SGK tarafından düzenlenmiştir.

SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı güvencesiyle istihdam edilen bütün erkekler isteğe bağlı olarak sigorta ödüyor ise askerlik borçlanmasından yararlanabilir. Borçlanma tutarı kişinin sigorta koluna bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, SSK’lı bir kimse ancak SSK ile emekli olabilmektedir. Sigorta süresini doldurmuş ancak ödeme yapmaya devam eden bireyler de askerlik borçlanmasından faydalanabilir. Bu kişiler ancak ve ancak Bağ-Kur güvencesiyle emekli olabilir.

SGK’ya başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen kişilerin bir ay içerisinde borçlarını ödemesi gerekir. Borç tutarının belirli bir kısmı ödenmiş ise, ödenen tutar hesaplanır ve borçlanmaya dahil edilir. Eğer hak sahibi hayatını kaybetmişse, birinci dereceden akrabalar da SGK’ya başvuruda bulunabilir.

Askerlik Borçlanması Başvuru Detayları

Askerlik borçlanması başvuruları SGK İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Hak sahibi başvuruda bulunmalı ve nüfus cüzdanı fotokopisi, borçlanma belgesi, başvuru dilekçesini teslim etmelidir. Ancak online ortam üzerinden de başvurular yapılabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresi üzerinden e-devlet bilgilerinizi doğruladıktan sonra borçlanma ekranına erişim sağlayabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasıyla ilgili ödeme detaylarınızı belirlemek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresinden emekli olacağınız yaşı hesaplayabilirsiniz. Askerlik borçlanmalarında mevcut kazancınızın yüzde 32’lik kısmı baz alınır. Başvuruda bulunduktan sonra ilk ay içerisinde ödemelerinizi yapmanız gerekir. Kişiler borçlanma süresini dilerse 18 ay dilerse 9 ay olarak belirleyebilir.

Neden Askerlik Borçlanması Yapılır?

Emekli olabilmek için prim yatırılan gün sayısı, sigorta başlangıcı ve yaş kriterleri önem taşımaktadır. Özellikle de prim ve yaş kriteri askerlik borçlanması için temel sebeplerdendir. Ancak bu düzenlemeden yararlanabilmek için kişinin askerlik öncesinde sigortalı olması gerekmektedir. Böylelikle 2 yaşa kadar daha erken emekli olabilirsiniz.

Maksimum tutarda askerlik borç ödemesi yapan kişilere 1 yıl 8 ay kadar bir süre daha erken emekliliğin önü açılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 15:43

YORUM EKLE