2019 Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Aracılığıyla Askerlik Durum Belgesi Alınması ve Askerlik Tecili İşlemleri

Birçok iş başvurusunda veya işe girişlerde genellikle istenilen belge olan Askerlik durum belgesi e-devlet üzerinden nasıl alınır ? Askerliğin ileri bir tarihe ertelenmesine askerlik tecili denir. Peki askerlik tecili nasıl yapılır? Askerlik tecili için gereken şartlar nelerdir? Konu hakkında detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2019 Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Aracılığıyla Askerlik Durum Belgesi Alınması ve Askerlik Tecili İşlemleri

Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik durum belgesi almanın 2 farklı yöntemi bulunmaktadır. İlk seçeneğimiz askerlik şubesine gidilmesidir. İkinci seçeneğimiz ise intenet üzerinden alınmasıdır. Askerlik sorgulama ve askerlik durum belgesi alma gibi işlemler bu zamanda çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet sistemi bizlere çok kolay bir şekilde askerlik durum belgesi alma şansı vermektedir. Askerlik durum belgelerinin emsallerine intenet üzerinden de bakabilirsiniz.

Askerler Durum Belgesi Nedir?

Askerlik durum belgesi bir şahsın askerliğinin ne durumda olduğunu gösteren evraktır. Askerlikten muaf olmayan her Türk gencinin askerlik yapma zorunluluğu vardır. Askerlik durum belgesi, vatandaşın askerlik görevini tamamlayıp tamamlamadığını, vatandaşın askerliğini yapması durumunda nerede yaptığını, ne kadar zaman yaptığını, hangi görev altında yaptığını ve eğer askerlik tecil ettirildiyse tecil zamanını gösteren bir belgedir.

Askerlik durum belgesi vatandaşın askerliği hakkında bütün bilgileri bünyesinde barındıran bir evrak olduğundan son derece büyük önem arz etmektedir. Askerlik durum belgesi birçok noktada askerlik ile durumunuzu açıklayabilmeniz için kullanabilmektedir. Askerlik durum belgesi pek çok kuruma başvuruda bulunurken vatandaştan istenen bir belgedir. Özellikle iş başvurularında işveren kurum kişinin askerliği ile ilgili bir sorunu olmadığı hususunda emin olmak istediğinden askerlik durum belgesi istemektedirler.

E-Devlet Aracılığıyla Askerlik Durum Belgesi Alınması

E-Devlet sistemi bütün kamu hizmetlerine bir yöntemle online olarak erişim sağlayabilme özelliğine sahip bir sistemdir. 2006 senesinden bu zamana kadar hizmet vermekte olan E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için kimlik doğrulamasının gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. E-Devlet sistemine dahil olabilmek için E-Devlet şifresi edinilmesi zorunludur. Bu şifreler yalnızca PTT şubelerinde verilmektedir. PTT şubelerine kimlikleriniz ile gitmeniz halinde yalnızca 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifresi edinebilirsiniz. Peki E-Devlet üzerinden nasıl Askerlik durum belgesi alınır?

Öncelikle sorgulamayı gerçekleştirebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama adresine girilmesi gerekiyor.

Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazan butona basılmalıdır.

Kimlik doğrulama sayfası açıldığında;

 • E-Devlet şifresi ile,
 • Mobil imza ile,
 • Elektronik imza ile,
 • İntenet bankacılığı ile,

TC kimlik kartı ile kimlik doğrulaması yapmak mümkün olacaktır.

Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada askerlik durum belgesi görüntülenecektir. İstenirse sayfanın üst bölümünde bulunan butona basılarak, askerlik durum belgesinin çıktısı alınabilmektedir.

Askerlik Durum Belgesi Nereden Edinilebilir?

Çevrimiçi olarak E-Devlet üstünden edinilebilmektedir. Sistemde gerçekleşebilecek bir takım sorunlar nedeniyle kimi zamanlar belge intenet üstünden alınamamaktadır. Bu ve benzeri sıkıntılarda askerlik durum belgesinin askerlik şubesine gidilerek alınması gibi bir seçenek daha bulunmaktadır. Askerlik işlemlerinin hepsi Askerlik Şubesi’nden yapılabilmektedir. Dolayısıyla askerlik durum belgesini de bu kurumdan edinebilirsiniz. Askerlik Şubelerinden hangisi olduğu fark etmeksizin askerlik durum belgesi edinilebilmektedir. Başvuruların kişilerin kendileri tarafından yapılması şartı bulunmaktadır. Bir başkası adına belge alınamamaktadır.

Askerlik Tecili Nedir?

Türkiye’de 20 yaşını doldurmuş her erkek Vatandaş Askerlik görevini icra etmek zorundadır. 20 yaşın doldurulması sonrasında geçerli bir sağlık sorunu ya da devam etmekte olan bir eğitim bulunmaması durumunda askere gidilmesi mecburidir. 20 yaşın dolduğu zamandan sonra gerekçesi olan kişiler için askerliği erteletme hakkı bulunmaktadır. Bu ertelemenin resmi ismi askerlik tecilidir. Askerliğin tecil ettirilmesi şartları aşağıdaki gibidir.

1) Eğitim Nedeniyle Tecil

20 yaşın doldurulması sonucunda hala eğitim devam ediyorsa askerliğin erteletilmesi mümkündür. Bu askerlik tecili yalnızca kişinin 29 yaşına basmasına kadar yapılabilmektedir. 29 yaşına gelindikten sonra eğitim halen devam ediyorsa bile kişi askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrencilerde askerliklerini tecil ettirebilmekteler. Askerlik için yapılan tecillerde kişinin öğrenci olması ve bunu resmi evrak ile ispatlaması gereklidir. İlla örgün eğitime dahil olunması gerekli değildir.

2) Sağlık Sorunları Nedeniyle Tecil

Kimi sağlık sorunları nedeniyle de askerlik erteletebilmektedir. Sağlık sorunları ile askerlik tecilinin yapılabilmesi için vatandaşların askeri hastanelerde doktora görünmeleri ve kurul kararı ile tecil işlemlerinin onaylanması gerekmektedir. Sağlık sorunlarından dolayı tecil işlemleri aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

 • Asker adayının geçici sağlık problemi varsa ve problemden dolayı askere gidemiyorsa askerliği bir sene boyunca tecil edilebilmektedir.
 • Bir sene sonrasında tekrar muayeneye girmesi ve sağlık durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. İlgili sağlık sorunu ortadan kalkmış ise kişi askerliğini yapabilmektedir.
 • Bir sene sonrasında yapılan muayenede kişinin rahatsızlığı devam ediyorsa askerlik bir sene daha tecil edilmektedir.
 • Asker adayı yapılan tedaviler sonucunda iyileşemez ise ve bu durumla ilgili rapor verilmiş ise asker adayına çürük raporu verilmektedir.
 • Çürük raporu olan asker adayının askerlikle ilişiği kesilmektedir.
 • Asker adayının ilk muayenesinde askerlik yapabilmesine engel bir sağlık problemi olduğu tespit edilir ise sürekli sağlık engeli sebebiyle aldığı rapor ile askerlik görevini yapamamaktadır.

3) Yüksek Kilo Nedeniyle Tecil

Askere alınacak vatandaşın kilosunun belirlenen standartların üstünde olması durumu da bir sağlık sorunu olarak sayılmaktadır. Kilosu standartların üstünde olan vatandaşların askerliğinin ertelenme süresi 1 senedir. Bu vatandaşlar her sene muayeneye alınarak kilosu denetim altına alınır. Vatandaşları birkaç seneden sonra halen kilo verememe gibi bir sorunu bulunuyorsa o kişilerin askerlik ile ilişkisi tamamen kesilmektedir.

Askerlik Tecilindeki Özel Durumlar

Sağlık sorunları veya eğitim nedeniyle askerlik tecilinin yapılmasıyla birlikte, kimi özel durumlarda da askerlik tecili yapılabilmektedir. Bu durumlar aşağıdaki gibidir.

 • Bir ailede birden fazla erkek çocuğun aynı zamanlarda askere gitmesi durumunda ilk askere giden çocuğun askerliği bitene kadar diğerinin askerliği tecil edilebilmektedir. Bu durum tamamen isteğe bağlı ve özel olarak oluşturulabilmektedir. Kardeşinin askerliği bitene kadar kendi askerliğini tecil ettirmek kişinin kendi kararına kalmıştır.
 • Askerlik tecili konusunda istisnai bir durum oluşturan diğer işlem ise lisanslı sporcular için geçerlidir. Lisansları devam eden sporcuların 33 yaşına kadar askerliğini tecil etmesi mümkün olmaktadır. Ülkemizi yurtdışında temsil edecek olan sporcular için ise istisnai olarak 36 yaşına kadar tecil hakkı verilmektedir.
 • Yurtdışında oturma ve çalışma izni bulunan kişiler için de istisnai bir durum söz konusu olmaktadır. Yurtdışında kazanılan çalışma ve oturma izninin kaybedilmemesi adına askerlik adaylarına 38 yaşına kadar tecil hakkı verilmektedir.

Askerlik Tecili İçin Başvuru Yapılması

Askerlik tecili yapabilmek için başvuruların askerlik şubesine iletilmesi gerekmekte. Başvuru esnasında tecil işleminin gerçekleştirilebilmesi için hak olduğunu kanıtlayan belgelerin de iletilmesi gerekmektedir. Bu belgeleri aşağıda sizlerle paylaştık.

 • Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi, mezun olunmuş ise diploma
 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopisi
 • 6 adet biyometrik fotoğraf
 • Askerlik şubesinde verilecek olan 2 adet form
 • Sağlık problemleri sebebiyle tecil için sağlık raporu

Askerlik şubesinde işlemlerin hepsinin sonlaması şubedeki yoğunluğa bağlı olarak 30 dakika ila 2 saat arasında sürebilmekte. Başvuru sonucu anında verilir ve tecilin süresinin belirtildiği bir evrakta verilmektedir. İstenilen şartlara sahip olmanız durumunda tecil işleminizi sorun yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 23:11

YORUM EKLE

Popüler Haberler