31 Ocak 2019 Perşembe 00:19
2019 Çanakkale Deniz Zaferini Anma Günü Ne Zaman? Çanakkale Deniz Zaferi’ni Kutlama Günü

Dünya tarihine de etkileri olan Çanakkale Zaferi 3 Kasım 1914 ile 18 Mart 1915 tarihleri arasında yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de adını duyurduğu savaşlar arasında yer alan Çanakkale Zaferi, Osmanlı tarihi ve dünya tarihini değiştiren savaşlar arasında yer almaktadır.

Çanakkale Savaşı’nın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki halk kuruluş mücadelesini başlamıştır. Çanakkale Zaferi ülkemizin gurur duyacağı zaferlerden sadece bir tanesidir. Cumhuriyet yönetiminde geçiş de bile bu savaşın etkileri vardır.

Vatanımızın bağımsızlığı ve hürriyeti için verilen Çanakkale Savaşı mücadelesi, 1. Dünya Savaşı kapsamında yer almaktadır. Çanakkale Savaşı 1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren en önemli mücadelelerin arasında yer almaktadır. Bu zaferle birlikte savaşın süresi uzamış ve pek çok ülkenin de yıkılmasına engel olmuştur.

Çanakkale Savaşı

Birinci Dünya Savaşı’nda itilaf devletleri Çanakkale cephesine çok fazla önem vermekteydi. Bunun sebebi:

-Boğazların ticari ve askeri taşımadaki önemi

-Adaların cazibesi

-Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u daha çabuk ele geçirmek

-Rusya’dan destek almak ve destek sağlamak

Yukarıdaki sebepler gerçekleşmiş olsa, Çanakkale Savaşı’nın kaybedilmesi kolaylaşacaktı ve Osmanlı Devleti daha da parçalanacaktı. Çanakkale’de elde edilen zafer sayesinde Türk Devleti kaybeden tarafta yer almıştır. Fakat bu zafer sayesinde anlaşmalarda yer alma fırsatı yakalamıştır.

Çanakkale Zaferi kurtuluş mücadelesi yolunda Mustafa Kemal Atatürk’ün önünü açtı ve kurtuluş mücadelesine hazırlanma fırsatı sundu. İçerisinde birçok kahramanlıklar ve destanlar bulunduran Çanakkale Savaşı, Türk tarihine adını altın harflerle kazımıştır. İtilaf devletlerinin bu cephede yenilmesi şanlı bir zafer olmakla beraber, savaşında seyri değişmiştir.

Çanakkale Zaferi’nin Sebepleri

Gerileme dönemiyle beraber Osmanlı Devleti, parçalanmaya ve dağılmaya yüz tutmuştu. Osmanlı Devleti’ni tamamen yok etmek isteyen itilaf devletleri, İngiliz ve Fransız donanmasıyla 3 Kasım 1914 yılında Bozcaada’dan çıkarma yaptı. 18 Mart 1918 tarihine kadar cephede çok kanlı mücadeleler verildi.

Askeri ve donanım bakımından üstün olan taraf itilaf devletleriydi, fakat Türk donanmasının verdiği şerefli ve üstün mücadele sonucunda savaş kazanılmıştır. Türk askerlerinin gösterdiği üstün mücadele ve hava koşulları itilaf devletlerinin bozguna uğramasında ana nedenler oldu. Özellikle Albay Cevat Çobanlı’nın 17 Mart gecesi boğaza gizlice mayın döşeme emrini vermesi ve mayınların döşenmesi savaştaki kahramanlık hikayelerinden sadece bir tanesidir.

Nusret Mayın gemisi ile birlikte boğaza 26 adet mayın düzenli olarak döşendi. Böylece boğazdaki mayın sayısı 400’e ulaştı. 18 Mart sabahı ise kanlı bir mücadele ile başlayan savaş karşılıklı havan atışlarıyla devam etti. Türk donanmasının özverili çalışmaları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün müthiş komutanlığı sayesinde Çanakkale Zaferi elde edilmiş oldu. Fakat her ne kadar Çanakkale’deki Zafer kazanılmış olsa da savaş devam etmekteydi.

Çanakkale Deniz Zaferi’ni Kutlama Günü

Türk tarihi ve dünya tarihinde ayrı bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi, savaş kayıtlarına geçmiş en kanlı ve en mücadeleli savaş olarak bilinmektedir. İtilaf devletlerinin son teknoloji donanmasına karşılık, Türk ordusunun üstün mücadelesi zaferin elde edilmesini sağlamıştır.

Sadece Osmanlı tarihi değil ayrıca Türkiye Cumhuriyet tarihini de etkileyen Çanakkale Zaferi her yıl 18 Mart günü kutlanmaktadır. Bu kutlamalar ülke genelinde yapılmaktadır.

Çocukların ve gençlerin bu zaferi daha iyi anlamaları için okullarda farklı etkinler yaparak kutlanmaktadır. Her yıl 18 Mart günü hem çocuklar hem de yetişkinler için bazı organizasyonlar geçekleştirilmektedir.

2019 Yılı Çanakkale Deniz Zaferi Tarihi

Çanakkale Zaferi sayesinde itilaf devletleri büyük bir bozguna uğramış ve savaşın seyri değişmiştir. Böylece hem Rusya hem İngiltere ve Fransa devletleri istedikleri sonuca ulaşamamışlardır. Mustafa Kemal’in büyük cesareti ve zekası, Türk ordusunun üstün mücadelesi sayesinde Çanakkale Zaferi elde ediliştir.

Çanakkale Deniz Zaferi bu yıl 18 Mart Pazartesi günü kutlanacaktır. Kutlamalar farklı organizasyonlarla ve okullardaki faaliyetlerle kutlanacaktır.

Son Güncelleme: 31.01.2019 00:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.