2019 Dünya Gümrük Günü Ne Zaman? Hangi Gün Kutlanır? Günün Anlamı ve Önemi

Her yıl düzenli olarak kutlanan Dünya Gümrük Günü hangi gün kutlanmaktadır? Bu önemli günün anlamı nedir? işte detaylar.

2019 Dünya Gümrük Günü Ne Zaman? Hangi Gün Kutlanır? Günün Anlamı ve Önemi

Dünyada her yıl 26 Ocak Dünya Gümrük Günü olarak kutlanmaktadır. 1953 yılında Gümrük İşbirliği Teşkilatı adıyla kurulan topluluk kuruluş tarihi olan 26 Ocak’ı ‘Dünya Gümrük Günü’ ilan etmiştir. Ülkemizde 1953 yılında gümrük topluluğuna giriş yaparak anlaşmalara katılım sağlamıştır.

Kuruluşun günümüzde 179 üyesi bulunmaktadır. Dünya üzerindeki ticaretin %98 ini gerçekleştiren Dünya Gümrük Günü her yıl farklı bir organizasyon ile kutlama yapmaktadır.

Dünya Gümrük Günü Niçin Kutlanıyor?

İnsanoğlunun devletler kurup birbirleriyle iletişime geçmesinden beri var olan gümrük kavramı ticaretin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Ayrıca devletlerin firmaları mağdur edecek çifte vergilemeyi önlemek için anlaşma sağlamalarına yardımcı olan önemli bir toplanma noktası olarakta görülebilir.

Ülkeler arası ithalat ve ihracatı düzene sokan ve büyük bir kaosun önüne geçen Dünya Gümrük Örgütü dünya üzerindeki güvenli ticaretin teminatı olarak söylenebilir.

Gümrük ile ilgili görsel sonucu

Dünya Gümrük Günü Hangi Gün Kutlanmaktadır?

Gümrük İşbirliği Teşkilatı ilk olarak 26 Ocak 1953’de 17 ülkenin katılımıyla kurulmuştur. Merkezi Brüksel olan teşkilat 1994’te modenizasyon geçirdikten sonra ismi Dünya Gümrük Örgütü adını almıştır. Bu tarihten itibaren uluslararası tüm anlaşmalara arabuluculuk yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 22:51

YORUM EKLE