2019 Dünya Tiyatrolar Günü Ne Zaman? Dünya Tiyatrolar Gününün Anlam ve Önemi

Dünya Tiyatrolar Günü yaklaşıyor. Peki Dünya Tiyatrolar Günü ne zaman? Hangi tarihlerde kutlanır? Bu özel günde neler yapılır? 2019 Yılı Dünya Tiyatrolar günü hangi tarihte kutlanacak? Günün anlam ve önemi nedir? Sorularının cevabı haberimizde.

2019 Dünya Tiyatrolar Günü Ne Zaman? Dünya Tiyatrolar Gününün Anlam ve Önemi

Tiyatro demek canlılık demektir. Oyunun canlı canlı sahnelenmesi ve izlenmesi demektir. Diğer sanat dallarına göre canlı canlı yapılması açısından farklılık gösterir. Oyuncu izleyici ile bütünleşir. İzleyici kendini oyunun içindeymiş gibi hisseder.

Tiyatro samimiyettir. En samimi sanatdallarından biri olan tiyatro için özel bir gün mevcuttur. Her sene Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanan gün, mart ayındadır. İlk olarak 1961 yılında kutlanan Dünya Tiyatrolar Günü Mart ayının 27'sinde kutlanır. Bu özel günlerde çeşitlik etkinlikler yapılır.

TÜRKİYE'DE TİYATRONUN GELİŞİMİ

Türkiye'de ilk tiyatro eseri Muhsin Ertuğrul tarafından yazılmıştır. Cumhuriyet tarihinden bu yana çok farklı türlerde tiyatrolar sahnelenmiştir.

Cumhuriyetin yanı sıra Osmanlı'da da sokaklarda birçok oyunlar sergilenmiştir. Özellikle Hacivat ve Karagöz o dönemin en gözde eseridir.

TİYATRONUN ORTAYA ÇIKIŞI

Tiyatronun ne zaman ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi mevcut değildir. Ortak görüş tiyatronun çok eski tarihlere dayandığıdır. Zaman içerisinde toplu halde yaşayan insanlar eğlenceye ihtiyaç duymuşlar ve canlı gösterimler yapmışlardır. Bir araya gelen arkadaşlar yüksek yerlere çıkıp etrafında toplanan insanlara gösteri sunmuşlardır. Gösterinin canlı olması insanların ilgisini çekmiş ve bu gösteriler sürmüştür.

FARKLI TİYATRO TÜRLERİ NELERDİR?

Tiyatro oldukça farklı dallarda faaliyet gösteren bir sanat dalıdır. Komedi, trajedi, dram vb alanlarda gösterimler yapar. Antik Yunan döneminde tiyatro faaliyetleri oldukça önemseniyordu. O dönemde dram ve komedya ön plana çıkıyordu.

Zaman içerisinde dünya geneline yayılan tiyatro, insanları düşündüren ve eğiten sanat dalıdır. Bundan dolayı her yıl 27 Mart tarihlerinde Dünya Tiyatrolar Günü kutlanır.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 13:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler