2019 Dünya Yaşlılar Günü Ve Yaşlılar Haftası Ne Zaman Kutlanacak?

2019 yılı dünya yaşlılar haftası hangi tarihler arasında kutlanmaktadır, yaşlılık herkeste aynı mıdır, sosyal yaşam içerisinde yaşlıların yeri ile ilgili detaylar haberimizde yer almaktadır.

2019 Dünya Yaşlılar Günü Ve Yaşlılar Haftası Ne Zaman Kutlanacak?

İnsanların dinamikleri her geçen yıl biyolojik ve fiziksel olarak önce artma sonra azalma eğilimi gösterir. Ergenlik sürecinde vücut olağanüstü bir hızla gelişim gösterirken bu süreç yetişkinliğe kadar devam eder. Yetişkin birey ise her yıl belirli dinamiklerinde yavaşlama görür ve buna da yaşlanma adı verilmektedir.

Yetişkin bireylere göre çok daha fazla tecrübeye sahip yaşlılara Türk toplumunda ayrı bir yer verilmiştir. Yaşlılar Türklere göre eli öpülen, saygı duyulan, nasihat veren ve söz sahibi kimse olma rolü üstlenmektedir. Her yıl 18-24 Mart günleri arası dünya yaşlılar haftası olarak kutlanmaktadır. Bu süre zarfında pek çok kişi huzurevlerine giderek kimsesiz yaşlıları ziyaret ederler.

Yaşlılık Kişiden Kişiye Değişkenlik Gösterir

Toplumumuzda 65 yaş ve üzeri kimseler yaşlı olarak tabir edilmektedir. Ancak biyolojik olarak her 65 yaşına gelen kişinin yaşlı olması söz konusu değildir. Psikolojik ve biyolojik etmenler burada devreye girmekte ve bazı kimseler 50 yaşında yaşlılık özellikleri taşırken, bazıları ise 75 yaşında bu özellikleri taşımıyor olabilir. Ancak saygı, deneyim ve diğer pek çok konularda 65 yaşındaki bir birey yaşlı olarak kabul edilebilmektedir.

İnsanların yaşlanma eşikleri biyolojik faktörlerle alakalı olduğu kadar ülke durumu ile de bir o kadar ilgilidir. Sağlık hizmetleri yeterli, kültürel açıdan olanaklar sağlayan devletlerde bireyler daha dinç olabilmekte, yaşları gibi görünmeyebilirler.

Yaşlılar haftasında da bilimsel tabiriyle geriatrik yaş grubunda bulunan kişiler için özel kutlamalar düzenlenmektedir. Bu hafta büyüklere duyulan saygının hatırlatılması ve onları daha iyi anlayabilmek açısından önem taşımaktadır.

Yaşlıların Sosyal Yaşamdaki Yeri

Yaşlı bireyler aynı zamanda bilge kimselerdir. İnsanlar yaş ilerledikçe edindikleri bilgiler, tecrübe ettikleri şeyler ile büyük bir donanıma kavuşmaktadır. Yakın çevre içerisinde yaşlı insanların bulunması, hayatı daha iyi idame ettirebilmek ve riskleri daha iyi gözetmek için önem taşır. Ülkemizde yaşlı vatandaşların sosyal yaşamdan kopmaması için birtakım olanaklar tanınmıştır. Bunlardan bir tanesi ücretsiz ulaşımdır. 65 yaşından büyük bütün bireyler aldıkları özel otobüs kartları ile ücretsiz seyahat edebilmektedir.

Yaşlılara Saygı Azalma Eğiliminde

Günümüz bireyleri yaşlılara saygı konusunda bir hayli uzaklar. Geçmiş yıllarda çocuklar babasına kesinlikle karşı gelemez ve büyüklerine saygısızlık yapamazken, yeni nesil çok daha farklı yetişmektedir. Teknoloji çağı olarak adlandırılan bu çağda yaşlılara yeteri kadar değer verilmediği görülmekte. Bundan dolayı da kamuya büyük bir görev düştüğünü de hatırlatmak gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 15:44

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yahya Eren Karataş
Yahya Eren Karataş - 4 ay Önce

Çok güzel olmuş

Hüsamettin yorulmaz
Hüsamettin yorulmaz - 1 hafta Önce

79 yaşındayım 1988 de emekli oldum ve hala çalışıyorum , eşim hayatta iki Çocuğum başka bir Şehirde evli ve çocukları ile hayatlarına devam ediyorlar. Yalnızım,yapayalnızım. Bir gece düşün şimdi sonbahardan........Yağmurlar daha başlamamış olsun..........,,,Bir tek koy bunca.çift arasına...........,yalnızlığımı anılıyormusun?

Popüler Haberler