02 Şubat 2019 Cumartesi 15:25
2019 En Az Lise Mezunu JÖH, JOPER ve JÖAK Alımı Detayları Belli Oldu! Terhis Şartı Aranmayacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada her sene Jandarma Genel Komutanlığı kapsamında 25 bin jandarma alımı yapılacağını duyurmuştu.

Soylu ayrıca, 2021 yılına kadar jandarmaların profesyonel hale getirmek istediklerini ve 2016 yılından beri 42 bin rakamlarında uzman jandarma aldıklarını, toplam sayının 195 Bin’e ulaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Profesyonelliğin tamamlanması adına her yıl 25 bin daha jandarma alınacağını duyuran Soylu, sahil güvenlikte de geçen sene neredeyse 647 alım yaptıklarını ifade etti.

Jandarma personel alımı hakkında tarih belirtilmezken, henüz genel şartlar hakkında da bilgi paylaşımı yapılmadı.

Alımlar Hangi Branşlarda Yapılacak?

Adaylar Jandarma Özel Harekat, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, Jandarma Özel Operasyon Timi ve Uzman Çavuş branşlarında alım yapılmasını talep ederlerken, bekleyiş sürüyor.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çok farklı birim ve timler barındırıyor. JÖH timleri de bu birimlerin arasında yer alan ve adayların en çok rehavet gösterdikleri birim unvanını taşımakta.

Jandarma Genel Komutanlığı JİTEM, JÖH, JOPER, JÖAK gibi seçkin birimleri bünyesinde bulundurmaktadır. Peki hangi adaylar Jandarma Özel Harekat birimlerine başvurabilir? JÖH Timlerine nasıl başvuru yapılacak? Konu hakkındaki detaylar haberimizde yer almaktadır.

Jandarma Personeli Olmak Şart Mı?

JÖH birimlerine katılmak isteyen adayların Jandarma Genel Komutanlığı personeli (Subay, astsubay, uzman çavuş, sözleşmeli uzman çavuş vb.) olması gerekmektedir.

İstisnai durumlar haricinde Jandarma Özel Harekat timlerinde alımlarda gönüllülük esas alınmaktadır. Bu timlere katılmak isteyen adayların askerliklerinin sona ermesine 6 ay kala JÖH başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra hemen JÖH birimlerine katılma olasılığı yoktur. Başvuru aşamasının ardından adayın gerekli şartları ve diğer bütün kriterleri tamamlaması gerekir. Şartları gerçekleştirenler ve mülakatları başarıyla geçen adaylar Jandarma Özel Harekat dahilinde eğitimlere alınacaktır.

Bu eğitimleri başarı ile tamamlamayı başaran adaylar, artık JÖH timlerinde kendilerine yer bulabilirler.

Bütün bunlarından başka Jandarma Genel Müdürlüğü, JÖH timlerine dışarıdan da alım gerçekleştirmektedir. Bunun için ilk önce ilan yayımı yapılır ve şartları taşıyabilen adayların başvuruları kabul edilir. Başvurusu onay alan adaylar, bir de sınava ve mülakata tabi tutulur. Sınavı ve mülakatları geçmeyi başaran adaylar, eğitim sürecine katılır ve eğitimi de geçebilirlerse JÖH timlerine alınabilir.

Başvuru Şartları

Aranan ilk şart T.C vatandaşı olmak ve erkek bir birey olmak. En az lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olabilmek. Nüfus kayıtlarına bakılarak 01 Ocak 2017 tarihinde 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını bitirmemiş olmak. Sözleşmeli erbaş veya erlerden en az 3 sene kadar görev yapmış, sözleşme süreleri içerisinde ve 1 Ocak 2017 tarihiyle beraber 29 yaşını bitirmemiş olmak. Seçme sınavını başarıyla geçebilmek. Sevk edildikleri hastanelerden TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine aykırı olmayarak “Komando, uzman erbaş veya uzman erbaş olabilir” sağlık raporu alabilmiş olmak.

Minimum 164 cm boyunda olmak şartıyla, bildirilerde yayımlanan Boy-Kilo tablosundaki değerler içerisinde yer almak, askeri talebelikle ilişiği kesilmemiş olmak, TSK’da, Jandarma Genel Komutanlığı’nda ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda daha evvelden subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak görev almamış olmak ve güvenlik soruşturmasından olumlu yönde rapor alabilmek.

Uygun görülen ceza ertelense, seçenek yaptırımlarına çevrilse, cezanın açıklanmasının geri bırakılmasına veya affa uğrasa bile; Devletin niteliğine karşı suçlar, basit ve nitelikli zimmet, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, cürüm tasnisi, ırza geçmek, kız kadın veya erkek kaçırmak, yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istihlak kaçakçılığı gibi daha birçok suçlardan hüküm veya uyarı almamak gerekir. Devlet sırlarını açığa çıkarma ile askerlik hizmeti esnasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte bulunmak, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından sebeple veya 22/05/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148. Maddesi gereğince yazılı bütün suçlardan mahkum olmamak gerekmektedir.

Taksirli suçlar haricinde olmak üzere başka suçlardan adli veya askeri mahkemelerce 30 günden fazla hürriyeti sınırlandırıcı bir ceza ile mahkum olmamak, taksirli suçlardan dolayı 6 ay veya daha fazla süreyle hürriyeti bağlayıcı suçlardan mahkum olmamak, TSK’nın manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerlik sırasında askerliğin şeref ve haysiyetine aykırı davranışlarda bulunmamış olmak, tutum ve düşünceleri ile yasadışı, siyasi, yıkıcı ve ayrıştırıcı ideolojik görüşlere sahip olmamak.

Askerlik hizmeti sırasında müracaat yapan adaylar için intenet sitesinde duyurulan kılavuzdaki Birlik Komutanlarınca düzenlenen Nitelik Belgesini alabilmiş olmak, vücut yapısı düzgün, her açıdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak, dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma bozuklukları barındırmamak.

Bütün bu şartlar yeni alımlara dayalı olarak değişiklik sergileyebilir.

Terhis Şartı Yok!

Jandarma Genel Komutanlığı, uzman erbaş alımı ilanına başvuranlarda, askerlik yapmış olmak şartını aramamaktadır. Şu anda askerlik hizmetini yapanlarda başvuru yapabilecek.

Son Güncelleme: 02.02.2019 15:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yakup 2019-02-02 16:00:36

Yaş sarti 28 olsun lütfen

Avatar
Yakıp 2019-02-02 16:00:52

Yaş sarti 28 olsun lütfen