15 Şubat 2019 Cuma 02:02
2019 Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli raporu sayesinde, engelliler bazı temel hakka sahip olma fırsatı yakalamaktadır. Devlet engelli vatandaşlara yardımcı olabilmek için engelli raporu alma fırsatını sunmaktadır. Engelli raporları kısa süre içerisinde başvuru yapan kişilere kısa zamanda verilmektedir. Engelli raporu almak isteyen vatandaşların için bazı esaslara uygun olması gerekiyor. Engelli raporu hazırlanırken kişi iki veya daha fazla engel teşkil eden duruma sahip ise Balthazard hesaplama cetveline tabi tutuluyor.

İlgili kanunun 11. maddesinde, engelli raporu hesaplama şartları belirtilmiştir. Kanun kapsamında engelli raporu hesaplama sırasında şu şartlar kullanılmaktadır;

-Kişi iki veya daha fazla engel durumuna sahip ise her engel için ayrı olmak şartıyla tespitler yapılıyor. Kişinin birden fazla engel durumu varsa Balthazard hesaplama cetveli kullanılıyor.

-Gözlemlenen engeller en yüksek orandan başlamak üzere sıralanıyor.

-Engel oranları listesinde ilk sırada yer alan engelin oranı, %100’den çıkarılıyor.

-%100’den çıkarılan en yüksek değere sahip engel oranından çıkarılan sonuç ile ikinci sırada olan engel oranı çarpılıyor. Çarpım işleminin ardından bulunan sonuç 100’e bölünüyor. 100’e bölündükten sonra bulunan sonuç ile en yüksek değere sahip engel oranı toplanıyor. Bu işlemler sonrasında iki engelin ortalaması alınmış oluyor.

-Engel teşkil eden durum ikiden de fazla ise daha farklı bir işlem uygulanıyor.

-Engel raporu hesaplamalarında engellinin yaşı 60 yaş üzeri ise Balthazard hesaplama formülü ile engel oranın üzerinde %10 ekleniyor.

Engelli Raporu Hazırlanırken Engel Durumları

Engelli raporu hesaplamaları kapsamında yer alan engel durumları aşağıda yer almaktadır.

-Kulak burun ve boğaz

-Zihinsel, davranışsal ya da ruhsal hastalıklar

-Deri

-Görme

-İşitme

-Kardiyovasküler

-Hemopoetik

-Kadın hastalıkları

-Sindirim

-İdrar yolları

-Hormon (Endokrin)

-Yanıklar

-Solunum

-Kas ve iskelet

-Sinir

-Onkoloji (kanser)

-Diğer

Listede yer alan engel durumları olan vatandaşlar, engel oranları üzerinden engelli raporu hesaplamalarına tabi tutulmaktadır. Engelli raporu alabilmek için %40 ve üzeri engel oranının bulunması gerekiyor. Balthazard hesaplaması da hesaplamaya dahil edilerek engelli raporu verilebilmektedir. Vatandaşların engel raporuna itiraz etme hakkı vardır. Hesaplanan oranlarda hata olduğu kanısına varırsanız, itiraz ederek tekrar değerlendirmeyi isteyebilirsiniz.

2019 Engel Raporu Alabilme Koşulları

Türkiye’de engelli raporu almak için çok kısa bir süre gerekmektedir. Sabah saatlerinde hastaneye giderseniz öğlen saatlerine gelmeden raporunuzun başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Rapor vatandaşlara 7 gün ile 30 gün arası bir süreçte verilmektedir. Engelli raporu alabilmek için ilk şart olarak, engelli olan vatandaşlarının engellerinin hayatlarını fazlasıyla etkileyecek seviyede olması belirlendi.

Engel durumlarındaki farklılıklara göre devamlı veya devamlı olmayan sağlık raporlarını;

-T.C. vatandaşı olan

-Engelli durumu olan bütün vatandaşlar alabilecek.

Engelli Raporu Verebilecek Hastaneler

Bu raporu alabilmek için bütün hastanelere yetki verilmemiştir. 2019 engelli raporlarını verebilme yetkisi yalnızca devlet hastanelerine ve üniversite hastanelerinde verilmiştir.

Engelli Raporu Alırken Yapılması Gerekenler

-Rapor veren hastane ile iletişime geçerek rapor verilen günler ile ilgili bilgi almak.

-Kurul günlerinde hastanelere erken gitmek işlemlerin çabuk bitmesi adına oldukça önemlidir. Kolay ulaşabileceğiniz bir hastaneyi seçmek sizin için iyi olacaktır.

-Sıraya giren kişilerden ilk olarak dilekçe vermeleri talep edilecek. Dilekçelerin verilmesinin ardından kayıt üçün gerekli sorular sorulur. Dilekçenin engelli vatandaşlar tarafından doldurulması gerekmektedir.

-Dilekçe işleminden sonra kamera ile başvuru sahiplerinin fotoğrafları çekilecektir.

-Kayıt işlemlerinin ardından veznede verilen engelli raporu için gerekli evrak teslim alınmalıdır. Bu evrakta engellilerin test için gitmeleri gereken bölümler yazacak. Muayenenin ardından olunan her branştaki doktorun evrak üzerinde imzasının olması gerekir.

-Muayene ve imza işlemlerinin ardından evraklar zarar görmemiş bir halde rapor görevlisine verilmelidir. Rapor sonucunun ne zaman belli olacağına dair bilgiler rapor görevlisinden öğrenilebilir.

-Rapor sonuçlarını almak için başvuru sahibi veya birinci derece yakını gidebilir. Raporu almaya gidenlerin kimliklerinin yanında bulunması gerekiyor.

Engelli Raporunun Avantajları

Engelli raporu engelli vatandaşların yararlanabileceği birçok fırsatı sunmaktadır. Engelli raporu engellilerin yaşam şartlarını kolaylaştırmak ve daha rahat hareket edebilmeleri için imkanlar sunmaktadır. Engelli raporu olan vatandaşların yararlanabileceği haklar aşağıda sıralanmıştır.

-Bütün toplu taşıma araçlarında indirim hakkı,

-Enerji tüketiminde indirim hakkı,

-Emlak vergisi ödemelerinde indirim fırsatı,

-Uçak bileti satın alımlarında indirim hakkı,

-ÖTV indirim hakkı,

-Engelli raporu sahipleri ayrıcalıklı sınav fırsatından da yararlanabilir,

-Müze ziyaretlerinde ücretsiz veya indirimli giriş hakkı,

-Kurumlarda öncelik sırası hakkı,

%1 engel oranına sahip bir kişi ile %50 engel oranına sahip bir kişi aynı haklara sahip değildir. Yukarıdaki haklardan yararlanabilmek için engelli raporu oranları en az %40 olmalıdır.

Son Güncelleme: 15.02.2019 02:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hak 2019-04-16 19:00:29

Kimse aradaki bu haksızliği görmüyor haksizlik. Çünkü işe alirken sen engellisin demiyor kimse %30 engelliyim ama hakkim yok hic birseye

Avatar
Mustafa 2019-04-22 20:12:15

Benim bi sorum vardı cevaplarmısınız

Avatar
İlhan Bağcı 2019-04-26 15:28:42

Merhaba benım sol kulağım 40 sag kulağımda 43 oranında işıtme kaybı var ne yapmalıyım nadıl bır yol izlemeliyim

Avatar
Pembe 2019-04-29 09:31:49

Benim bi sorum var cevaplarmısınız benim iki taraflı kalça protezim var böbrek amiloidozum var rapor için başvursam alabilirmiyim

Avatar
Mustafa 2019-05-03 19:14:23

Soru sorabilirmiyim acaba cevap verirmisiniz

Avatar
Fatma yildiz 2019-05-24 17:19:23

Iki kalcamdada protezlik durum var ama ameliyat olmadim bel ve boyun fidigim var 100/ 5 lik sedef var ayagimda sizce 100 kac verirler

Avatar
Emel 2019-06-02 00:12:09

Ben astim piskiyatri ve boynumda daralma sözleşme var yüzde kaç alirim

Avatar
Tayfun öztürk 2019-06-16 13:02:38

Babamın bir kulağı yüzde yüz duymuyor ďigeride yüzde yetmiş rapor alsak maaşa baglanırmı