2019 Fıtır Sadakası (Fitre) Ne Kadar? Ramazan Oruç Sadakası Kimlere, Ne Zamana Kadar Verilir?

2019 yılı Ramazan ayı fıtır sadakası (fitre) ücreti belirlendi. 2019 yılı fitre ne kadar? Ramazan oruç sadakası kimlere, ne zamana kadar verilir? Fitreler Ramazan ayındaki herhangi bir günde verilebilmektedir ve bu sene için belirlenen fitre ücreti 23 TL'dir.

2019 Fıtır Sadakası (Fitre) Ne Kadar? Ramazan Oruç Sadakası Kimlere, Ne Zamana Kadar Verilir?

Fitre nedir?

Ramazan aylarında durumu iyi olmayan , ihtiyaç sahiplerine yapılan yardıma fitre denir. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl fitre ücretini belirler ve bunun altında olmayacak şekilde fitre ödemeleri yapılır. Fitre verilmesinin amacı ihtiyaç sahibinin günlük yemek ihtiyacını karşılamaktır. Fıtır sadakası halk arasında fitre olarak bilinmektedir. Fitre bir nevi Müslümanların mali ibadetidir. Mal varlığı yerinde olan müslümanların kendisi ve bakmakla yükümlü oldukları için vermesi gerekir.

Fıtır 'orucunu açmak' anlamına Fitre Sözcüğü 'yaradılış' anlamına gelmektedir. Fıtr Sadakası 'Yaradılış Atiyyesi' anlamına gelir. 

2019 yılı fıtır sadakası (fitre) tutarı 23 TL olarak belirlenmiştir. Fitreler Ramazan ayındaki herhangi bir günde verilebilmektedir. Fitre zekat verebilen herkese verilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 15:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler