2019 Gelir Testi Nasıl Yapılır? Gelir Testinde Dikkat Edilen Nitelikler Nelerdir?

Hane başına düşen gelir seviyesi belirli bir rakamın altındaysa Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Durum tescili için bireylerin gelir testi yaptırması gerekmektedir. Gelir testi yapılırken dikkat edilen nitelikler nelerdir? gelin birlikte inceleyelim.

2019 Gelir Testi Nasıl Yapılır? Gelir Testinde Dikkat Edilen Nitelikler Nelerdir?

Genel Sağlık Sigorta (GSS) primlerinin kimin ödeyeceğini tespit edebilmek için gelir testi yapılmaktadır. Türkiye genelinde zorunlu bir sigorta türü olan GSS ile, birey herhangi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalırsa hizmet bedeli SGK tarafından karşılanmaktadır. Sigorta güvencesiyle çalışan ve özel sektörde istihdam edilen kişiler güvence aldıkları sigorta kurumları için prim ödemesi yapmalıdır. Hiçbir kurum veya kuruluşta çalışmayan ve gelire sahip olmayan kişilerin GSS’si devlet tarafından yapılmaktadır.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

GSS’de kaydı bulunmayan bireylerin gelir seviyesinin tespit edilip SGK desteğinden faydalanabilmesi için gelir testi yapılmaktadır. Burada hane içinde yaşayan birey sayısı dikkate alınır. 25 yaşından küçük ve öğrenimine devam eden bireylere bu olanak sağlanmaktadır. Anne ve babasına bakmakla yükümlü olan ve farklı bir adreste ikamet eden kişilere de gelir testi yaptırmaktadır.

65 yaşından büyük, herhangi bir işletmede çalışmayan ödeneklerden faydalanmayan bireyler gelir testi yaptırarak GSS ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bu kişiler için bütçe oluşturulmuştur. Kişiler nüfus cüzdanı ile SGK’ya başvuruda bulunması gerekmektedir.

Başvuru Esnasında Dikkat Edilen Nitelikler Nelerdir?

Gelir testi uygulanırken SGK birtakım koşulları dikkate almaktadır. Bu koşullar;

Evde kişi başına düşen gelir düzeyi, konut kiraya verilmişse kira bedeli, araç bedelinin 120’de biri, mevduat hesabı var ise faiz gelirinin iki katı, burs ve yardım ortalamaları incelenmektedir. Hane halkında kişi başına ortalama masraflarda ise giyim, gıda, kira, eğitim, sağlık ve ulaşım harcamaları hesaplanmaktadır.

Sadece Sağlık Hizmetlerini Kapsamaktadır

GSS kapsamında bireyler sadece sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Herhangi bir işte çalışmayan kişiler için Gelir Testi uygulaması zorunlu tutulmaktaydı. 2019 yılı için 76.74 TL ödeme yaparak GSS’li olunabilmektedir. GSS rakamları asgari ücret rakamlarıyla doğru orantılı olarak artmaktadır. Kişi başına gelir seviyesi 676.50 TL’nin altında olan bireyler prim ödemesi yapmıyorlar ve bu rakam 852.67 TL’nin altındaysa bireylere prim ödemesi yapmadan GSS hakkı tanınmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 15:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler