2019 Genel Af Son Durum Ne? Genel Af ve 5 Yıl Ceza İndirimi Ne Zaman Çıkacak? Genel Af Son Dakika Gündem Haberleri

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin çıkışıyla gündeme gelen genel af konusunda son durum ne ve genel af ne zaman çıkacak? 2019 yılında genel af konusunda ortaya çıkan son dakika haberleri merak edilmeye başlandı. MHP'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun tasarısıyla 19 Mayıs 2018 tarihine kadar işlenen suçlara 5 yıl ceza indirimi getirilmesi planlanıyor.

2019 Genel Af Son Durum Ne? Genel Af ve 5 Yıl Ceza İndirimi Ne Zaman Çıkacak? Genel Af Son Dakika Gündem Haberleri

Yerel seçim öncesinde MHP Lideri Devlet Bahçeli’nden gelen genel af çıkışı gündeme bomba gibi oturmuştu. Kısa bir süre önce af konusuyla ilgili soruları yanıtlayan Bahçeli, önerinin TBMM’ye sunulduğunu belirterek konunun rafa kaldırılmayacağını ifade etmişti. Parlamentoda 49 milletvekillerinin bulunduğunu ifade eden Bahçeli, bu tasarıyı MHP’nin tek başına çıkaramayacağını söyledi. MHP Lideri, şartların olgunlaşması halinde 5 yıllık indirimle kader kurbanlarının rahatlatılacağını ifade etti.

Seçim Sonrasında Gündeme Gelecek mi?

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrasında ceza indiriminin çıkacağı konusunda soru işaretleri oluştu. AK Parti TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı, yerel seçimlerle ilgili yaptığı konuşmada müzakere sürecinin başlatılacağını aktardı ve konunun af değil ceza indirimi olduğunu işaret etti.

Seçimlerden Sonra Bakılacak

AP Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, af konusunda Adalet Bakanlığı’nın çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Meclis yoğunluğuna bağlı olarak konunun gündeme getirileceğinin altını çizen Kurtulmuş, konunun seçim sonrası gündemine alındığını işaret etti.

Adalet Bakanlığı’nın cezanın yeniden incelenmesiyle ilgili çalışma yürüttüğünün altını çizen Kurtulmuş, Cumhur İttifakı’nın milletin ittifakı haline geldiğini söyledi. Kurtulmuş, Bahçeli’nin de ittifak ruhuna sahip çıkacak nitelikte açıklamalarda bulunduğunu anlattı.

Kimler Kapsama Alınacak?

MHP, 19 Mayıs 2018’e kadar işlenen suçlar için 5 yıl ceza indirimi ön gören kanun teklifini 24 Eylül 2018’da TBMM Başkanlığı’na sunmuştu. MHP milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na verilen teklif 8 maddeden oluşmakla birlikte; FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleriyle ilişiği bulunanlar, çocuk istismarcıları ve kadın cinayetleri kapsam dışında tutulmaktadır.

Kimler Ceza İndiriminden Yararlanabilecek?

MHP’nin sunduğu kanun teklifi 19 Mayıs 2018’ten sonraki suçları kamsam dışına almakla birlikte bu tarih öncesinde işlenmiş olan suçlar için indirim uygulanacak. Toplam ceza süresine şartlı indirim yapılmak suretiyle mahkumlar şartlı olarak tahliye olabilecek. İnfazı bulunmayan hükümlüler salıverilecek ve birden fazla ceza için ayrı ayrı değil, toplam ceza süresine 5 yıl indirim uygulanacak.

Süreç istinaf veya temyiz kanun yolunda ise cezanın toplam süresi, iddianame veya kovuşturma veya görevsizlik sürecindeyse ceza alt sınırları üzerinden 5 yıl indirim yapılacak. Alt sınırın belirlenmesi noktasındaysa, teşebbüs, iştirak, haksız tahrik, küçük yaş, akıl hastalığı gibi şahsi sebepler de değerlendirmeye alınacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 15:49

YORUM EKLE
YORUMLAR
m
m - 1 yıl Önce

benim kızım daha bi yaşında kanser hastası başımızda kimsede yok kızım öyle halde kaldı eşim burdayken o tek onunla ilgileniyordu eşim tedaviye götürüp getiriyordu lütfen arık bu yasa çıksın lütfen ben ve diğer mahkum eşleri üzülmeyelim artık

mahkum ailesi
mahkum ailesi - 1 yıl Önce

5 yıldır eşim cezaevinde oglumla çok perişanım indirim istiyorum lütfen verin artik

Dilek ak
Dilek ak - 1 yıl Önce

Ne afmış be hergün aynı yazı yeteeeer çıkarın artık canımızı çıkardınız

Berna uçar
Berna uçar - 1 yıl Önce

Neden umut verip sonra süreçi uzattıkça uzatıyorlar amaç ne artık verin şu indirimi sevdiklerimize kavuşalım sözünüzün eri olun

Ayşe
Ayşe - 1 yıl Önce

Başkanım nolur af istiyoruz sesimizi duyun

Kader yıldız
Kader yıldız - 1 yıl Önce

Sayın devlet büyüklerimiz artık yeter verecekseniz verin bu affı vermiyorsanız da çıkın bi açıklama yapın bu kadar zor mu bu nu açıklama yapmak o ceza evlerinde o yavru lar omurleri bitti sizler hem içerdeki lerden o insanların a ilkelerinden çok büyük benal alıyorsunuz Allah sizin elinize düşürmesin kimseyi ama artık bu ak partiye oyfilan alamassiniz

Oğuz yaşar
Oğuz yaşar - 1 yıl Önce

Lütfen artık ceza indirimli af çıksın herkes sevdiğine eşine dostuna kavuşsun başkanım lütfen

Deniz deniz
Deniz deniz - 1 yıl Önce

Yeter yaaa ben baba mi bekliyorum artık çıksın af bizim suçumuz ne sayın cumhur başkanıPopüler Haberler