İstanbul 24°
parçalı az bulutlu
22 Mayıs 2019 Çarşamba 20:40
2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadardır? İşsizlik Maaş Alabilmenin Şartları
Takip Et:

İşsiz kalmadan önce son dört aydaki ortalama brüt ücreti 4060 TL’den fazla olanlar, brüt ücretin miktarına göre, asgari ücret artışından yaralanabilirler. İşsizlikten önce brüt maaşı 4060 TL’nin altında olanlar ise işsizlik maaşı, asgari ücret artışından etkilenmeyecek. Devlet tarafından iş akdini fesheden kişilere, işsiz kaldıkları sürede ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için işsizlik maaşı verilmektedir.

İşsizlik maaşı asgari ücrete endeksli olarak ödenmektedir. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçeri olan en düşük işsizlik maaşı 1015 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise 2030 TL olarak belirlendi.

İşsizlik sigortası kanununda yapılması planlanan kanun teklifi ile işsizlik maaşı almak için son 4 ay boyunca prim ödeme koşulu hizmet akdine bağlı olma şartı olarak değişmektedir. Böylece işten çıkarılarak çalışma hayatına ara veren kişinin devamsızlıktan oluşan işsizlik maaşı alma hakkı yanmaz. Yani işsizlik maaşı almak isteyen kişilere kolaylık sağlanacak, devamsızlıktan doğan ödememe durumu ortadan kalkacak.

İşsizlik maaşı alabilmek iççin iş akdinin sonlandırılmasından itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmak gerekmektedir. 30 günden sonra başvuru yapılabiliyor, ancak gecikmeden dolayı işsizlik maaşı eksik ödeniyor.

Ayrıca işsizlik maaşı alabilmek için işveren tarafından sonlandırılması veya işçinin haklı bir sebeple iş akdini feshetmesi gerekmektedir. Anlaşmalı olarak işten ayrılan çalışanların işsizlik maaşı alabilmesi için, sözleşmenin işverence sonlandırılması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşının Süresi Nasıl Belirlenir?

İşsizlik maaşını iş akdinin sonlandırılmasından önceki 3 sene içerisindeki sigorta primi belirlemektedir. Prim günü arttıkça maaş süresi de artmaktadır. Buna göre;

- 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primini ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

- 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

- 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik maaşı verilmektedir.

İşsizlik maaşının süresi gibi, alınacak olan maaşı belirlenmesinde de sigorta primleri etkili olmaktadır. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalı kişinin son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancın %40’ı olarak yapılmaktadır. Hesaplanan işsizlik maaşı,  asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez.

İşsizlik maaşı nedir, kimler alabilir?

İŞKUR’un resmi intenet adresinde işsizlik maaşı ile ilgili şu detaylar yer almaktadır:

İşsizlik Sigortası

İşsizlik sigortasının kapsamı

*  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,

*  506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar,  İstekleri halinde;

*  4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,

*   Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler, işsizlik sigortasının kapsamındadır.

İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;

* Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

* Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

* Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

* Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, gerekmektedir.

İşsizlik sigortasına başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik sigortası başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. İşsizlik ödeneğinin süresi

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;


* 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

* 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

* 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

Son 120 günde kesinti sayılmayan haller                                    

Hizmet akitleri 4447/51 inci madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

1.    Hastalık,

2.    Ücretsiz izin,

3.    Disiplin cezası

4.    Gözaltına alınma,

5.    Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,

6.    Kısmi istihdam,

7.    Grev,

8.    Lokavt,

9.    Genel hayatı etkileyen olaylar,

10.  Ekonomik kriz,

11.  Doğal afet,

Nedenleriyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

İşsizlik sigortası kapsamında sunulan hizmetler

İşsizlik ödeneği alanlara İŞKUR tarafından;

§ İşsizlik ödeneği verilmesi,

§ Genel sağlık sigortası primleri ödenmesi,

§ Yeni bir iş bulma,

§ Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi verilmesi, hizmetleri sağlanmaktadır.

2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar Olacak?

Gelecek sene brüt maaşı 3000 TL olan bir işçi 191 TL, brüt ücreti 3500 TL olan bir işçi 389 TL, brüt ücreti 4000 TL olan bir işçi 588 TL, brüt ücreti 4500 TL olan bir işçi 786 TL, brüt ücreti 5000 TL olan bir işçi 1985 TL, brüt maaşı 5500 TL ve üzerinde olan işçiler 2031 TL işsizlik maaşı alacaklar.

İşçiler Hangi Durumlarda İşsizlik Maaşı Alabilirler?

- iş akdinin bitmesinden önceki son 120 gün hizmet akdiyle çalışmak,

- Son 3 sene içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemek,

- iş akdinin sonlandırıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmak,

- İş akdinin işveren tarafından sonlandırılması,

- Hizmet akdinin işçi tarafından haklı nedenlerden dolayı sonlandırılması.


Son Güncelleme: 22.05.2019 21:23
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.