30 Mayıs 2019 Perşembe 01:19
2019 Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi ve Faziletleri ve İbadetleri Nelerdir?
Takip Et:

İslam ailemi için yılın en önemli ve anlamlı günlerinden bir tanesi Kadir Gecesi’dir. Kadir Gecesi’nde Allah’ın Cebrail vasıtasıyla Hz. Muhammed s.a.v.’a Kur’an-ı Kerim’in vahyedilmeye başlandığına inanılmaktadır. Bu özel günde yerine getirilmesi gereken bazı ibadetler ve okunması gereken bazı dualar vardır.

Kadir Gecesi, 2019 yılı Ramazan ayının 26. gününü 27. Gününe bağlayan gecedir. Bu özel gün Kuran-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olarak değerlendirilmektedir. İslam aleminde milyonlarca kişi Kadir Gecesi için hazırlıklarına başladı.

Kadir Gecesi Niçin Önemlidir?

İnsanlığa kurtuluş çağrısı niteliğindeki Kuran-ı Kerim, Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Bu günde esenlik ve güvenlik dünyanın dört bir yanına yayılmış, sema kapıları açılmış ve bu özel günde edilen dua ve tevbelerin kabul edildiğine inanılmaktadır.

Kadir Gecesi ile ilgili bir sürede ‘’Doğrusu biz Kur’an’a Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.’’ diye buyurmuştur.

Bu özel günde küsler barışmalı, yoksula yardım edilmeli, kötülükten sakınılmalı ve oruç tutulmalıdır. Ramazan ayının bu kadar derin hasretle sevilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi Kadir Gecesi’ni içerisinde bulundurmasıdır.

Kadir Gecesi Hangi Gün?

Kadir Gecesi’nin hangi gün olduğu aslında tam olarak bilinmemektedir. H.z. Muhammed s.a.v. ‘’Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son on günü içerisindeki tek haneli rakamlarda arayınız.’’ buyurmuştur. Bunun sebebi ise İslam aleminin her günü Kadir Gecesi olarak bilip ibadetlerini yerine getirmesidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı dini günler takvimine göre Kadir Gecesi 31 Mayıs 2019 günü idrak edilecek.

Kadir Gecesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kadir gecesinde namaz kılınmalı, Kur’an-ı Kerim okunmalı, tevbe ve dua edilmelidir. Namaz borcu bulunan bireylerin nafile namazı öncesinde beş vakit namaz kılmaları gerekmektedir. Kazası yoksa dahi nafile kılınmalıdır.

Kadir Gecesi Duaları

Kadir Gecesi, Müslümanlar için büyük bir fırsattır. Bu özel günde edilecek ibadetlerin manevi olarak büyük bir değeri vardır. Kadir Gecesi’nde edilen duaların kabul edileceğine inanılmaktadır.

Kadir Suresi

Bismillâhirrahmânirrâhîm.


İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr.

Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr.

Leyletülkadri hayrün min elfişehr.

Tenezzelülmelâiketü verrûhu

fîhâ bi-izni Rabb'ihim, min külli emr.

Selâmün, hiye hattâ matle'il fecr.

Kadir Sûresi’nin Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.

Şüphesiz Biz, (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.Melekler ve Ruh (Cebrail),Rabb'i'nin izni ile her iş için (semâ'dan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana kadar esenliktir.

ALLAHIM;

İnsanî değerlerin hor görüldüğü, dînî düşüncede kırılmaların yaşandığı, her tarafta başı boşların gürültülerinin duyulduğu günümüzde, başka bir şey değil, bizleri gönül insanları eyle ya Rabbi!

Kadir Gecesi hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi!

EY BİZLERİ VARLIĞA ERDİREN ALLAHIM;

Sen bizleri ufku, inancı ve davranışlarıyla tam bir ruh ve mana kahramanı eyle! Derinlik ve zenginliğimizi bilgi ve müktesebatımızla birlikte gönül zenginliği, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibarıyla yap Ya Rabbi!

“Kadir gecesinde üç defa lâilâhe illallah diyenin, birincisinde bütün günahları affolur. İkincisinde Cehennemden kurtulur. Üçüncüsünde Cennete girer.” buyuruldu.


Son Güncelleme: 30.05.2019 01:30
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.