2019 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Kimler Malulen Emekli Olabilir

Çalışma hayatı sırasında meydana gelen olumsuzluklar sonucunda çalışmaya devam edemeyecek duruma gelen kişiler, malulen emekli olma hakkından yararlanabiliyor. İşte 2019 yılı için geçerli malulen emeklilik şartları.

2019 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Kimler Malulen Emekli Olabilir

Çalışma hayatınızın bir döneminde çalışmanıza engel olacak bir kaza ile karşılaşırsanız, emekliliğinizi isteme şansınız bulunmakta. Buna malulen emeklilik deniyor. Malulen emekliliğin en büyük şartı, çalışmanıza engel olan durumun, çalışma hayatınıza başladıktan sonra gerçekleşmiş olması. Ancak, yüzde olarak çalışmanıza engel teşkil etmeyen ‘engeliniz’ çalışma hayatınız ilerledikçe çalışmanıza engel oluyorsa, bu durum malulen emeklilik kapsamına alınabiliyor.

2019 Yılı İçin Geçerli Olan Malulen Emeklilik Şartları

- Çalışmaya başladığınız zamandan itibaren veya sigorta primilerinizin ödenmeye başladığı zamandan sonraki 10 yıllık sigortalı çalışma süresinin dolmuş olması (engel derecesi çok yüksek, bakım olmadan tek başına yaşayamayacak durumda olanlar için 10 yıllık çalışma süresi zorunluluğu bulunmuyor),

- Engel oranının 60% olduğunu gösteren sağlık kurul raporu.

Sağlık raporunuzda bulunan engel oranının 60%’nin üstünde olması yani çalışmanızı etkileyecek derecede olması, malulen emekli olmak için yeterli bir sebep olabiliyor. Ancak diğer şartların da sağlanıyor olması gerekmekte. 

Engelleri, çalışma hayatına başlamadan önce var olan kişiler için malulen emekli olma imkanı bulunmuyor. Bu kişiler ‘engelli emeklilik’ kapsamında emekli olabilmekte.

4C kapsamında görev yapan devlet memurları için malulen emeklilik şartları, 01.05.2008 tarihinden sonra işe başlayanlar için yukarıdaki şekilde olmaktadır. Ancak işe başlama tarihi 01.05.2008 tarihinden önce olan kişiler için oluşturulmuş kanuna göre, 10 senelik çalışma süresini doldurmuş kişiler malulen emekli olabiliyor. Ancak, engel derecesi ya da rahatsızlığı çalışmasına tamamen engel olan kişiler ve tedavisi mümkün olmayan hastalığa sahip kişiler için 5 senelik çalışma süresi de yeterli görülebiliyor.

2019 Yılı İçin Malulen Emeklilik Başvuru Aşamaları

4A kapsamında çalıştıysanız SGK’ya, rB kapsamında çalıştıysanız Bağkur belgelerinizin bulunduğu SGK’ya, 4C emekli sandığı mensubu iseniz kurumunuza başvuru yapabilirsiniz. 

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

- Emekliliğinizi talep ettiğiniz dilekçeniz, 

- Erkekler için askerlik durum belgesi,

- SGK’ya bağlı çalışanlar için işe giriş sağlık raporu,

- Kimlik kartınızın fotokopisi,

- Daha önceki almış olduğunuz sağlık belgelerinin asıl halleri.

Malulen emeklilik başvuru süreleri tahminen 1 ya da en fazla 2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Malulen emkeli olanlar için maaşlar ise, normal şartlarda gerçekleşmiş olan emeklilik maaşları ile hemen hemen aynı seviyelerde olmaktadır.

Malulen emeklilik için başvuruda bulunanlar, bağlı bulundukları SGK’ya yaptıkları başvurudan sonra, SGK tarafından engel derecenizin tespiti için hastaneye sevk edilirsiniz. Heyet, sizin engel durumunuzun çalışmanıza engel olacak durumda olduğuna karar verirse, maaşınız bağlanır. Ancak aksi bir kararda maaşınız bağlanmaz. Bu gibi durumlarda dilekçe yazarak itiraz etme hakkınız da bulunuyor.

Malulen Emekli Olmanın Diğer Ayrıntılar

Malulen emekli olan kişiler, sigortalı bir işte çalışamazlar. Herhangi bir ticari işletmede de görev yapamazlar. Bu gibi durumların tespitinde emekli maaşı kesilmektedir. 

Malulen emekli olmak isteyen, ancak çalışma süresi yeterli olmayan kişiler, askerlik borçlanması yaparak eksik bulunan çalışma süresini askerlik süresi ile doldurabilirler. 

Engel oranları, >60% olanlar, 15 senelik çalışma süresi ile,

Engel oranları, 50% ile %59 arasında olanlar için 16 senelik çalışma süresi,

Engel oranları, 40% ile 49% olanlar ise 18 senelik çalışma süresine sahip olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 00:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevdet yaşar
Cevdet yaşar - 3 ay Önce

Diyabet hastasıyım 4133 günüm var 540 gün askerlik borçlanması yaparsam emekli olurmuyum

Popüler Haberler