2019 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? SGK Malulen Emeklilik Detayları

Herhangi bir kimsenin bakımına muhtaç olan sigortalılar malulen emekli olabilmektedir. Peki 2019 malulen emeklilik şartları nelerdir ve hangi hastalıklar malulen emeklilik kapsamındadır. SGK'nın belirtmiş olduğu şartları sağlayan bireyler malulen emekliliğe hak kazanabilmektedir.

2019 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? SGK Malulen Emeklilik Detayları

Sağlık problemi yaşayan kişiler malulen emekli olabilme hakkına sahiptir. Malulen emeklilik için gereken şartları sağlayan bütün vatandaşlar emekli olmaya hak kazanabilmektedir. İlgili kanun hükümlerine göre malulen emeklilik için hastalık derecesinin en az yüzde 60 olduğu ispat edilmelidir.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik için bireyin en az yüzde 60 oranında engelli olduğunu sağlık kurulu raporuyla ispat etmesi gerekmektedir.

Kişide görülen bu rahatsızlığın işe başladıktan sonra görülmesi gerekmekle birlikte, hastalık işe giriş öncesinde veya doğuştan gelmekteyse malulen emekli olunamamaktadır.

Malulen emeklilik için 1800 gün emeklilik prim ödemesi yapılmış olmalı, en az 10 yıllık sigortalı olunduğu bildirilmelidir.

SGK Malulen Emeklilik Detayları

En az on yıl sigortalı olan ve 1800 gün uzun vadeli sigorta kolu primi ödeyen bireylerin herhangi bir kimsenin bakımına muhtaç haline gelmesi halinde malullük kararı verilir.

Maluliyet durumu sebebiyle sigortalı işinden ayrılanlar, faaliyetine son verilen veya görevinden ayrılanlar, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına bağımsız çalışanların sigortalılığı sebebiyle GSS primleri de dahil olmak suretiyle prim borcu olmaması halinde malulen emekli olabilmektedir.

Malulen Emeklilik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Malulen emekli olmak isteyen sigortalı veya sigortalı personelin işverenin, maluliyet durum tespiti için malul kişinin bağlı bulunduğu SGK İl Müdürlüğü’ne yazılı başvuru iletmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 01:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler