2019 Noter Araç Satış Ücreti Ne Kadar? Araç Devir Noter Masrafı

Araç satışlarında noter masrafları her yıl zamlanmaktadır. 2019 noter araç satışı ücreti ve araç devir noter masrafı ödemeleri yalnızca noterler aracılığıyla yapılmaktadır. Yalnızca ruhsat ve T.C. kimlik belgenizle notere başvurarak araç devir teslimi yapılabilmektedir.

2019 Noter Araç Satış Ücreti Ne Kadar? Araç Devir Noter Masrafı

Noter ücretleri her yıl artış göstermektedir. 2019 yılı için araç alım ve satımları için harç ve vergiler kapsamında ödenmesi gereken toplam tutar 224.07 TL’ye tekabül etmektedir. Ödemeler ancak notere yapılmaktadır. Otomobil plakasının değiştirilebilmesi için Emniyet’e başvuruda bulunulmalı ve plaka değişimi için ücret ödenmelidir.

Noter Alım Satımına Engel Olan Borçlar

Notere başvuruda bulunduğunuz esnada yalnızca araç ruhsatınızın yanınızda bulunması, ödeme yapmanız için yeterli olacaktır. 15-20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde noter işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak noterde birtakım borçlarınızın bulunması sebebiyle araç satış işlemini yapamayabilirsiniz.

Satılacak olan otomobilin HGS veya OGS borcunun olması, araç muayenesinin yapılmamış olması, trafik cezalarının olması, araca haciz, yakalama veya rehin kararı alınması halinde araç satışı gerçekleşmeyecektir.

Noter Masraflarını Kim Karşılar?

Noter masraflarının kim tarafından karşılanacağı her zaman soru işareti olmuştur. Ancak araç alım satımlarında noter masrafları alıcı tarafından karşılanır. Anlaşma sağlanması halinde alıcı ve satıcı masrafları yarı yarıya karşılayabilir. Bu durum tamamen alıcı ve satıcı arasındaki iletişim ile alakalıdır.

Araç alım satım işlemlerinde vekaletle de işlem yapılabilmektedir. Vekaletname verilen kişi, başka bir kimse adına araç satabilir.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 09:22

YORUM EKLE
YORUMLAR
sertip akdoğmuş
sertip akdoğmuş - 2 ay Önce

Bizim bir satış işlemimiz var bana vekalet verilmiş aracı satacamda adam burda deyil antepte gelmeden satışı adına yapamazmıyız

Necmi aslan
Necmi aslan - 2 gün Önce

Alıcı olmadan üzerine araç satışı yapabilir miyim

Popüler Haberler