2019 PÖH Alımı Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Şartları ve Detayları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan 2019 PÖH alımı ne zaman yapılacak sorusunun yanıtını arayanlar için flaş açıklamalar. İşte Soylu'nun açıklamalarından hareketle başvuru şartları ve detayları.

2019 PÖH Alımı Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Şartları ve Detayları

Polis Özel Harekat birimlerinde istihdam edilmek isteyen binlerce kişi PÖH alımlarına ilişkin detayları araştırıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PÖH alımlarına ilişkin flaş bir çıkışta bulunarak kadın özel harekatçıların da istihdam edileceğini belirti. Özel harekat birimlerinde hali hazırda 25 bin polis bulunduğunu işaret eden Bakan, özel harekat olmak isteyenlere ‘’Polisliğe girsinler, polisliği kazansınlar. Çünkü bundan sonra özel harekat alımları kısıtlı sayıda olacak.’’ tavsiyesinde bulundu.

10 bin polis özel harekat istihdam edildiğini ve bu alımlara 300 bin kişinin başvuruda bulunduğunu konuşan Soylu, 8 bin bekçi alımlarına 280 bin kişinin başvuru yaptığını anlattı. Alımların sistematik bir şekilde yapıldığının altını çizen Soylu, büyük çoğunluğun içeriden alınacağını ancak ihtiyaç halinde dışardan da alımların yapılabileceğini konuştu.

KPSS Şartı Olacak

Lise mezunlarından da kadın özel harekat mezunları alınacağını konuşan Soylu, KPSS şartı olacağını belirtti. Daha önce yapılan alımlarda özel harekatçıların hiçbirinin KPSS şartına dayandırılmadığını hatırlatan Bakan, bu adımın 15 Temmuz sonrasında ihtiyaçları karşılamaya yönelik olduğunu kaydetti. Kadın özel harekat için KPSS puanlarında özel bir adım atılabileceğini söyleyen Bakan, ‘’Bir vatandaşın öğretmen olmasına sevinirim, beyin cerrahı olmasına sevinirim ancak asker, polis ve jandarma olmak istiyorum diyenler için başka seviniyorum.’’ diye anlattı.

Baraj Puan Düşürülecek mi?

Soylu, başvuru sayısının yüksek olması sebebiyle eleme konusunun problem olabileceğini anlatarak hali hazırda bekçi işlerinin devam ettiğini anlattı. Ancak yüksek okul mezunlarının polis alımlarında baraj puanının 70 ancak bunun 65’e düşürülebileceğini konuştu.

PÖH Alımlarında Yaş Şartı Ne Olacak?

Soylu, gerektiği zaman 35 yaşında alımların da yapılacağını anlatarak, ‘’O zaman ben kaynağını 34-35 yaşına göre düzenleyeceğim. Benim sürekli olarak İçişleri Bakanlığı yapacak halim yok. Benden sonra gelenler belki de ‘Bunu 34’e, 35’e çıkaralım.’ diyecekler’’ diye anlattı.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 04:41

YORUM EKLE

Popüler Haberler