2019 PÖH Başvurusu Alınacak Mı? Yeni Polis İstihdamında PÖH Alımı da Olacak mı?

İçişleri Bakanı Soylu PÖH alımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2019 PÖH alımı ne zaman? PÖH alımları olacak mı? 2019 PÖH başvurusu alınacak mı? PÖH alımları belli oldu!

2019 PÖH Başvurusu Alınacak Mı? Yeni Polis İstihdamında PÖH Alımı da Olacak mı?

Ülkemizde sıklıkla polis alımları yapılmaktadır. Güvenliği ve asayişi sağlamak için polis teşkilatını güçlendiren İçişleri Bakanlığı alımlara devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PÖH alımları hakkında konuşmuştu. Soylu, 10 bin kişilik bir alımın şu an için mümkün olmadığını ama gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

Ülkemizdeki gençlerin birçoğu polis olup devletine hizmet etmenin hayalini kurmaktadır. Özellikle her genç polis veya polis özel harekat olmak ister. Polis ve PÖH alımlarıyla ilgili konuşan Soylu, kadın alımların da olabileceğini söylemişti.

Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu programda konuşma yapan Bakan Soylu, 24. Dönem POMEM alımlarında sonra 25. Dönem alımlarının duyurulacağını açıklayarak müjdeyi vermişti. Polis olmak isteyenler ise alımların PÖH olup olmadığını oldukça merak ediyor.

Programda konuşan Soylu, polis ve PÖH alımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 23.500 polis memuruna sahip olduklarını söyleyen Soylu, şu an için alım düşünmediklerini ifade ederek, PÖH olmak isteyenlerin PMYO ya da POMEM okullarından başarılı bir şekilde mezun olmaları gerektiğini söyledi.

Soylu’nun açıklamaları şöyle: ‘’Polis özel harekat ile Jandarma özel harekat ve TSK'daki özel kuvvetler, en zorlu işler bu branşlardaki personellerde. Şuan zannediyorum 23 bin 500  civarında bir polis özel harekatımız var. Ve bu rakam esas itibariyle bize yeterli bir rakam. Ancak arkadaşlarımız şimdi bir ihtiyaç analizi yapıyorlar. Ama bizim bir 10 bin civarında yeniden bir polis özel harekat alımı planlaması yapmamız , kadrolarımız açısından çok kolay değil. Ama sözüm var, ilk planlama yaptığımız zaman kızlarımızdan da alım yapacağız. Onun için bu uygun alımı yapacağımız zamana kadar polisliğe müracaat edip oradan özel harekata geçmek isteyenlere bir fırsat veriyoruz’’ dedi.

Bu sene alım olup olmayacağını bilmiyoruz anca önümüzdeki sene yani 2020 yılında toplamda 35 bin polis alımı olacak. POMEM alımı için 30 bin kişi düşünülüyor. Bunların 20 bini polis, 10 bini ise özel harekat olacak.

PÖH YAŞ ŞARTI KAÇTIR?

18 yaşını tamamlamış ve 31 Aralık itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak şartı mevcuttur. Bu şartı yerine getiren her vatandaş Polis Özel Harekat olmak için başvuru yapabilmektedir.

2017 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

2018 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

NASIL PÖH OLUNUR?

Ülkemizin her genci polis olma hayali taşır. Peki nasıl polis ya da PÖH olunur? Öncelikle PMYO’ya girmeniz gerekiyor. Yani Polis Meslek Yüksek Okulu. Lise ve dengi okullardan mezun olan öğrenciler bu meslek yüksekokuluna başvuru yapabilirler. Buraya yerleştikten sonra branş seçimi yapıyorsunuz. Bu branşa göre eğitim görüyorsunuz. Özel harekat polisi olmak isteyenler için ise iki yol vardır. Birincisi PMYO öğrencisi olduktan sonra ‘ben PÖH olmak istiyorum’ diyerek gerekli evrakları sağladığınız zaman PÖH olma şansı elde edersiniz. İkinci seçenek ise polislik yaparken yine PÖH tercihinde bulunabilirsiniz. 671 sayılı Kanun Hükmünde Karaname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidilmişti. Bu değişiklikler sayesinde polisken PÖH olabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 18:00

YORUM EKLE