2019 Polis Günü Ve Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Polis teşkilatları bir ülkenin düzenini sağlamak adına faaliyet gösteren en önemli kuruluşlarından biridir. Ülkede kanunu ve hukukun korunması polis teşkilatının faaliyetlerine bağlıdır. Polis Günü ve Haftası 2019 yılında hangi tarihlere denk geliyor, ne zaman kutlanacak? detaylara haberimizden erişebilirsiniz.

2019 Polis Günü Ve Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Bir ülkede düzen olmazsa olmazdır. Düzenin en önemli şartı da kanun ve hukukun işlemesidir. Kanun ve hukuku işleten de polis teşkilatıdır. Polis teşkilatı hem kanun çerçevesinde hareket eder hem de kanunu harekete geçirir.

Toplumsal düzenin bozulmaması, kamusal sorunların giderilmesi açısından polis teşkilatı çok önemlidir. Kaos ortamına girilmemesi, zorbalık ve şiddetin giderilmesi, uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele, hırsızlığı ve cinayeti engelleme ve daha birçok suç teşkil eden konuda polis teşkilatı önemli görevler üstlenir. Bu başarılı hizmetlerinden ötürü polis teşkilatı unutulmamış ve polis günü ve haftası kutlamaları onlar için düzenli olarak kutlanır.

Türk Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu?

Ä°lgili resim

Polis teşkilatımızın temelleri Osmanlı Devleti dönemine dayanmaktadır. İlk moden polis teşkilatı 10 Nisan 1845 yılına kadar uzanır. İlk defa bu tarihte polis nizamnamesi kurulmuştur. 1909 yılına gelindiğinde zaptiye nezareti adını adı. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte bu teşkilatın ismi Emniyet Genel Müdürlüğü oldu ve günümüze kadar devam etti. İlk moden adımların Osmanlı’da atılmasının ardından 19 Mayıs 1930 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü tam olarak düzenli hale gelmiştir. Ülke genelinde yaşanacak terör faaliyetlerinde, kaos ortamlarında en önemli görevi üstlenen polis teşkilatımız, köklerinin çok eskilere dayanmasının da etkisiyle oldukça tecrübeli ve yetkindir. İç ve dış tehlikelere karşı en önemli görevleri üstlenir.

2019 Polis Günü ve Haftası Ne Zaman?

Ülkemizin can ve mal güvenliğinin teminatı olan polis teşkilatımız için her yıl düzenli olarak polis günü ve haftası kapsamında kutlamalar, etkinlikler ve törenler yapılmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya ve Türkiye genelinde büyük organizasyonlar yapılacaktır. Bu yıl 4 Nisan’da başlayacak programlar, 10 Nisan’a kadar sürecek.

Bu etkinlikler kapsamında polis ve halk arasındaki iletişim ve etkileşim sağlanmış olur. Halk ve polisin kaynaşması için bu özel günlerde yapılan çalışmalar büyük önem taşımaktadır. 4-10 Nisan 2019 tarihleri arasında ülke genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlarca polis teşkilatına özel faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 23:50

YORUM EKLE