İstanbul 22°
parçalı az bulutlu
05 Mart 2019 Salı 11:30
2019 Rapor Parası Hesaba Ne Zaman Yatar? Rapor Parası Sorgulama

SGK kapsamında çalışan bireylerin en çok merak ettiği konuların başında rapor parası gelmektedir. Çalışanın bazı durumlarda iş göremezlik raporu alması durumunda devlet çalışana para ödemektedir. Bu paranın nasıl alınacağı konusu merak edilirken, çalışırken rapor alan bireyler çeşitli araştırmalar yapıyor.

Rapor Parası Ne Anlama Gelir?

Rapor parası İş Kanunu tarafından düzenlenen bir ödenektir. Herhangi bir durumdan dolayı iş göremezlik halidir. SGK güvencesinde çalışan bireyin rapor parası alabilmesi için;

 • İş kazası geçirmesi,
 • Hastalanması,
 • Doğum yapması,

gibi durumlar gerekmektedir. Eğer bu durumlardan biri sizi ilgilendiriyorsa en yakın sağlık merkezine gidip doktorunuzdan raporunuzu alabilirsiniz. Böylelikle istirahat hakkı elde etmiş olacaksınız.

İş göremezlik nedeniyle çalışanın istirahat etmesi için verilen rapor kapsamında, çalışanın işe gidemediği her gün için rapor parası ödenmektedir. Bu hizmetten sadece 4B (BAĞ-KUR) ve 4A (SSK) kapsamında çalışan kişiler yararlanabilmektedir. 4C Emekli sandığı kapsamında çalışan kişilere rapor parası verilmez.

Rapor Parası Alabilmenin Şartları Neler?

Rapor parası almanız için öncelikle SGK kapsamında çalışıyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca paranız işverenin bildiriminden sonra 15 gün içerisinde yatmaktadır. İşte rapor parası alabilmenin şartları;

 • 4A ve 4B çalışanı olunması ve uygun bir rapor alınmış olması gerekmektedir.
 • İşçinin aldığı raporu işverenine teslim etmesi ve işverenin raporu e-rapor sistemine girmesi gerekmektedir.
 • 4B kapsamında çalışan sigortalılar yalnızca yatarak tedavi için rapor parası alabilmektedirler.
 • 4B kapsamında çalışan sigortalıların rapor parası alabilmesi için hiçbir prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.
 • 4A kapsamında çalışan sigortalılar hem yatarak hem de ayakta tedavi için rapor parası alabilmektedir.
 • 4A kapsamında çalışan sigortalıların rapor parası alabilmesi için rapor tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir.
 • 4A kapsamında çalışan sigortalılar iş kazası sebebiyle rapor almış ise 90 günlük prim şartı aranmamaktadır.
 • Rapor parası alınabilmesi için raporun iki günden fazla alınmış olması gerekmektedir. İki günlük raporlar için rapor parası alınması mümkün değildir.
 • Rapor parası almak için raporunda bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Raporda olması gereken şartlar şu şekildedir;
 • 10 güne kadar olan raporlarda raporun tek bir hekim tarafından verilme şartı aranmaktadır.
 • Rapor 10 günden fazla alınmış ise ya da raporun tekrarlanması gerekiyorsa, raporun yine aynı hekim tarafından verilmiş olması gerekmektedir.
 • Bir sene içerisinde 40 günden fazla rapor alınmış ise bu raporun sağlık heyeti tarafından verilmesi gerekmektedir.

Rapor Parası Hesaplama

2019 rapor parası hesaplama işlemleri, çalışanın aldığı brüt maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Çalışanın son 3 ay boyunca aldığı brüt maaş üzerinden hesaplanan rapor parasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus gün sayısıdır. Eğer 20 günlük rapor aldıysanız, 18 gün rapor parası alabilirsiniz. Kaç günlük rapor alındıysa 2 gün düşülür.

Dediğimiz gibi hesaplama sırasında çalışanın son 3 ayda aldığı maaşın brüt ücreti üzerinden hesaplama yapılır. Yatarak istirahat eden çalışanın günlük brüt ücretinin yarısı kadar, ayakta tedavi gören çalışanın ise günlük brüt ücretinin üçte ikisi kadar rapor parası ödenmektedir. Ayrıca her yıl asgari ücret baz alınarak rapor parası taban ve tavan ücreti belirlenir. Buna göre;

 1. 2019 yılında alınabilecek en düşük günlük rapor parası ayakta tedaviler için 56,84 TL’dir. Yatarak tedavilerde ise 42,63 TL’dir.
 2. 2019 yılında alınabilecek en yüksek günlük rapor parası ise 554 TL’dir.

Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sizler için 5 günlük rapor parasını hesapladık;

 • 4A güvencesinde çalışan bir kişinin 5 günlük ayakta tedavi için rapor aldığı düşünüldüğünde;
 • Kişinin son 3 aylık brüt ücret toplamı 7550 TL olsun. Bu durumda günlük brüt ücreti 83,88 TL (7550 / 90) olarak hesaplanacaktır.
 • Kişi ayakta tedavi raporu aldığı için günlük brüt ücretinin 3’te ikisi kadar, günlük rapor parası alabilecektir. Bu durumda alabileceği günlük rapor parası 55,92 TL’dir.
 • 5 günlük rapor için 3 günlük rapor parası alınabilecektir. Bu durumda alınacak olan rapor parası toplam 167,76 TL (55,92 x 3) olacaktır.

5 günlük rapor parası hesaplama

 • 4B güvencesinde çalışan bir kişinin 5 günlük yatarak tedavi için rapor aldığı düşünüldüğünde;
 • Kişinin son 3 aylık brüt ücret toplamı 7000 TL olsun. Bu durumda günlük brüt ücreti 77,77 TL (7000 / 90) olacaktır.
 • Kişi yatarak tedavi gördüğü için günlük brüt ücretin yarısı kadar günlük rapor ücreti alınabilecektir. Bu durumda alınacak olan günlük ücret 38,88 TL (77,77 / 2) olacaktır.
 • 5 günlük rapor için 3 günlük ücret alınabilecektir. Bu durumda alınacak olan toplam tutar 116,65 TL (38,88 TL x 3 gün) olacaktır.

Rapor Parası Sorgulama

Günümüzde devlet ile halkı birleştiren E-Devlet sistemi mevcuttur. Rapor parası sorgulamayı E-Devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Adrese giriş yapıldıktan sonra açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Tıklama işleminden sonra E-Devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Kimlik doğrulama işlemi E-Devlet şifresi ile yapılabilmektedir. T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra altenatif kimlik doğrulama yöntemleri olan; mobil imza, elektronik imza, intenet bankacılığı ve T.C kimlik kartı ile girişinizi yapabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulamanız otomatik olarak yapılacak ve sorgulama sonucu görüntülenebilecektir.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK sistemine kayıtlı bir banka hesabınız bulunması gerekir. Eğer bir hesabınız yoksa paranız sizin adınızı PTT'ye yatmaktadır. SGK ile anlaşmalı bankalar şunlardır;

 1. Akbank
 2. Burgan Bank
 3. Fibabank
 4. Halkbank
 5. Şekerbank
 6. Türkiye Ekonomi Bankası
 7. Garanti Bankası
 8. Vakıfbank
 9. Ziraat Bankası

Yapı Kredi BankasıEğer SGK sisteminde bu bankalardan biri bile yoksa E-Devlet üzerinden hesabınızı sisteme kayıt edebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama sitesini girmeniz gerekiyor. Bu sayfanın sağ üst tarafında Yeni Hesap Tanımlama butonu mevcuttur. Buradan banka hesabınızı kayıt yapabilirsiniz. 

Son Güncelleme: 05.03.2019 11:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.