2019 Senesinde Kandiller Hangi Gün? - 2019 Kandil Tarihleri

Kandil günleri tüm Müslüman alemi için oldukça büyük önem arz etmektedir. Kandil günlerinde kılınan namazlar çok sevap kazandırır, edilen dualar kabul olur. Müslümanların, Rabbi ile manevi iletişimlerinin en üst seviyede olduğu günlerdir Kandil Günleri. Bu sebepten Müslümanlar tarafından 2019 Senesinde Kandiller Hangi Gün? Soruları araştırılmaktadır. Bu özel günlerinde ibadetlerini gerçekleştirecek olan Müslümanlar, kendileri ve sevdikleri için dualarını etmeye devam edecekler…

2019 Senesinde Kandiller Hangi Gün? - 2019 Kandil Tarihleri

2019 Senesinde Kandiller Hangi Gün?

Müslümanlar tarafından kutsal olarak görülen kandil günleri Berat, Miraç, Kadir ve Regaip olarak bilinmektedir. Aşağıdaki kısımda kandillerin ve hangi güne denk geldiklerinin listesi yer almaktadır.

Regaip Kandili 7 Mart 2019 Perşembe

Miraç Kandili 2 Nisan 2019 Salı

Berat Kandili 19 Nisan 2019 Cuma

Kadir Gecesi 31 Mayıs 2019 Cuma

Aşure Günü 9 Eylül 2019 Pazartesi

Mevlid Kandili 8 Kasım 2019 Cuma

Regaip Kandili

Recep ayının ilk Cuma gecesine Müslümanlık aleminde Regaip Kandili denmektedir. Bu geceye Regaip gecesi adını melekler vermişlerdir. İslam aleminde çok büyük bir yeri olan Regaip Kandili ile beraber 3 aylar başlamaktadır.

Regaip Kandili 7 Mart 2019 tarihinde Perşembe gününe denk gelmektedir.

Mevlid Kandili

Mevlid Kandilinin diğer bir ismi de Veladet Kandilidir. Bu özel gecede Hz. Muhammed doğmuştur. Aynı zamanda bu gece Hicri Rebiül-evvel ayının 12. Gecesidir. Mevlid Kandili, Rebiul-evvel ayının 11. Ve 12. Günleri arasında bulunan gecedir ve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğum günüdür.

Mevlid Kandili 8 Kasım 2019 tarihinde Cuma gününe denk gelmektedir.

Miraç Kandili

Miraç, Recep ayının 27. Gecesinde Yaradanın davetinden sonra Cebrail Aleyhisselamın eşliğinde Hz. Muhammed Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya, oradan semaya, oradan da yüze alemlere ve huzura yükselmesi demektir.

Berat Kandili

Berat Kandili Müslüman aleminde mübarek olarak kabul görmektedir. Her sene Şaban ayının 14. Günü gecesi Berat Kandilidir. Berat’ın anlamı temize çıkma, arınma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Berat Kandili 19 Nisan 2019 tarihinde Cuma gününe denk gelmektedir.

Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, Müslümanların Yüce Rabbinin insanlığa yaptığı kurtuluş çağrısı olan Kur’an-ı Kerim’in, Cebrail aracılığı ile Hz. Muhammed’e vahiy etmeye başladığı, İslam huzurunun yayılmaya başladığı, sema kilitlerinin açıldığı ve dualar ile tövbelerin kabul gördüğü bir gecedir. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı olan, 12 ayın sultanı olan Ramazan ayında 27. Güne denk gelmektedir.

2019 senesinde Kadir Gecesi 31 Mayıs tarihinde Cuma gününe denk gelmektedir.

Aşure Günü

Aşure günü Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. Günü kutlanmaktadır. Müslümanların inancında bu gün çok önemli olayların yaşandığına inanılmaktadır. Şii inancında Aşure Gününe diğer mezheplerden daha fazla önem gösterilmektedir. Bu inanca bakıldığında Şiilikte önemli bir kişi olan Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin Kerbela’da muharrem ayının 10. Gününde öldürülmüştür.

Aşure günü 2019 senesinde 9 Eylül tarihinde anılmaktadır. Bu tarih Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 00:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler