2019 SGK Ölüm Parası Alma Şartları Nelerdir? Kim Ne Kadar Cenaze Yardımı Parası Alır

Bilindiği üzere vefat edenlerin yakınlarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ölüm parası verilmektedir.Ölüm parası nasıl alınır? Ölüm parası özel sektörde olanlarla devlet memuru olanlar arasında farklılık göstermektedir.2019 yılında ssk ve bağkur kapsamında olanlara 715 TL verilirken emeklinin kendi vefatı durumunda 2,200 TL verilecektir.

2019 SGK Ölüm Parası Alma Şartları Nelerdir? Kim Ne Kadar Cenaze Yardımı Parası Alır

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden kişilerin hak sahiplerine ölüm parası yani cenaze yardımı ödenmektedir.Eğer ki vefat eden kişi emekli ve ya Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir alıyor olması halinde ölüm parası hak sahiplerine verilir.Ancak bu durum emekli maaşı ya da geliri kendi sigortalılığından geliyorsa ödeme alabilmektedir.Hak Sahibi dul ya da yetimlerin vefatı durumunda bu kişilerin hak sahiplerine para ödenmez.Ölüm parası almak için vefat eden kişinin vefat tarihi itibariyle en az 360 prim günün olması yeterli olacaktır emekli olması şart değildir.

2019 yılında 1 ocak - 31 aralık tarihleri arası  SSK ve BAĞKUR kapsamındakiler için ödenek tutar 715,00 TL olarak bildirilmiştir.Yanı sıra devlet memurun kendi vefatı durumunda 2.200 TL, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin vefatı halinde 1,100 TL olarak bildirilmiştir.

SSK ve BAĞKUR kapsamında iken vefat edenlere verilen tutar her yıl ocak ayında önceki yıl gerçekleşen toplam enflasyon oranına göre belirlenir. 1 Ocak 2018 - 31 Aralık 2018 tarihleri arası ödenen cenaze yardım tutarı 595,00 TL dir.Ortalama olarak her ocak ayında %10 civarında artık olur.

Devlet memuru olanlarda ise sistem daha farklıdır.2018 yılında memurun vefatı durumda 2062,45 TL ödenirken eşi ya da çocuklarının vefatında 1031,00 TL ödenecektir.

Ölüm parasını alabilmek için ölüm parası formu(muhtara onaylatılmış olan ölüm parası dilekçesi), vefat eden kişinin ölüm belgesi, ölüm parası alacak kişinin kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Cenaze yardım formu SSK,Bağkur kapsamındakilerle emekli sandığı kapsamındakilerle aynı değildir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 07:29

YORUM EKLE