2019 SGK Rapor Parası Alma Şartları! Rapor Parası Ne Zaman ve Ayın Kaçında Ödenir?

2019 yılında SGK tarafından ödenen rapor paralarını almanın şartları belli oldu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren rapor parası nasıl alınır? Rapor parası ne zaman ve nereden alınır? gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

2019 SGK Rapor Parası Alma Şartları! Rapor Parası Ne Zaman ve Ayın Kaçında Ödenir?

Rahatsızlandığınız, sağlık problemleri ya da mesleğiniz ile ilgili hastalıklara yakalandığınızda kadın çalışansanız, hamile ya da doğum yapacaksanız doktor dinlenmenizi uygun görebilir. Bu durumda "iş görmezlik izni" verebilir. Bu bağlamda "rapor parası nedir?" gibi sorular sıkça aklınızı kurcalayabilir. Rapor parası, geçici olarak iş görmezlik raporu aldığınızda SGK'nın tarafınıza yaptığı bir ödemedir. 

2019 rapor parası almak için şartlar nelerdir? Rapor parası alabilmek için ne kadar sigortalı olmalısınız?

Bu parayı alabilmek için hukuksal bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Sizin için bu şartları sıraladık:

Analık Raporu

Doğum tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın yatmış olması ve aktif olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Hastalık Raporu

Hasta olduğunuzdan dolayı rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın yatmış olması ve aktif olarak çalışıyor olmanız gerekiyor.

İş kazası

İş kazası ile karşı karşıya kaldığınızda 90 gün sigortalı olmanız şartı aranmıyor. Aktif çalışan olmanız iş kazası sonucu rapor parası almanız için yeterlidir.

2019 Yılında Alınacak Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası hesaplamasının nasıl yapılacağı ile ilgili sorular sıkça sorulan sorular arasında. Hesaplamayı, rapor aldığınız günden önceki son 3 ay içerisinde almış olduğunuz brüt maaşınızı üç ay içerisinde bulunan gün sayısına bölerek yapabilirsiniz. Çıkan sonucun üçte ikisi ayakta tedavi için ödenecek bir günlük paro parasıdır. Aynı sonucun yarısını ise yatakta tedavinin bir günlük rapor parası olarak verilmektedir.

*Doğum ve analık rapor parası hesaplanırken de çocuğun doğumundan itibaren 3 aylık süre hesaplanmaktadır.

Rapor parası ne zaman ve ayın kaçında ödenir?

Öncelikle bu konuda en önemli nokta, gittiğiniz hastanenin belgelerinizi eksiksiz olarak sisteme işlemesi ve işverenin de hastaneden çıktığınızda onaylaması ile alâlaklı. Şu şekilde bir süreç izleniyor: Hastane tarafından sisteme girilen rapor işverenin sistemine düşüyor. Rapor bittiğinde işveren çalışmadığınıza dair bildirim yapıyor. İşveren tarafından yapılan bildirim tarihinden sonra genellikle 10 ile 15 gün arayla rapor parasının bankaya gönderilmesi bekleniyor. Önceleri bu para Ziraat Bankası'na ödenirken her ayın 8'i ile 14'ü arasında yatırılıyordur ancak şimdi PTT tarafından verilen para, PTT'ye gönderildikten 2 ay sonra alınabilmekte.

2019 rapor parası sorgulaması nereden ve nasıl yapılır?

Rapor parası ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve tutarın ne kadar olduğunu e-devlet sisteminizden kolayca sorgulatabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra "SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme" menüsünden sorgulatabilirsiniz.

"Rapor parası bankaya gönderildi" uyarısı ne demek?

E-devletten baktığınızda "rapor paranız bankaya gönderildi" uyarısı ile karşılaşıyorsanız rapor parası ödemeniz gerçekleşmiş anlamına gelmektedir. Para bankaya gönderildiği tarihten sonra en geç 1 hafta içerisinde rapor parasını almanız gerekmektedir.

"Rapor parası bilgi yok" uyarısı ne demek?

E-devlet sorgulamanız sonucun böyle bir uyarı ile karşılaşıyorsanız yüksek ihtimalle hastaneniz tarafından raporunuz sisteme girilmedi ya da eksik veya hatalı bir giriş yapılmış demektir. Böyle bir durumda en doğrusu SGK ile görüşmeniz.

Rapor parası nereye yatar ve nereden alınır?

Rapor paraları PTT tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğer "SGK Şahıs Ödemeleri" sisteminde tanımlı bir banka hesabınız yoksa paranızı herhangi bir PTT şubesinden para yatırıldıktan sonraki iki aylık sürede alabilirsiniz.

Rapor parası çekilmezse ne olur?

"SGK Şahıs Ödemeleri" sisteminde tanımlı bir banka hesabınız yoksa PTT hesabınıza yatacak olan parayı iki aylık sürede çekmediğiniz takdirde "SGK Emanet Hesapları"na gönderilecektir. Sonrasında bu parayı alabilmek için de "SGK Şahıs Ödemeleri" sistemine bir bankası hesabı tanımlamanız gerekecektir.

Rapor parası banka hesabı tanımlama nasıl yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-devlet üzerinden "SGK Şahıs Ödemeleri" sistemine giriş yaparak "SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama" menüsünden gerçekleştirebilirsiniz. Tanımlamayı yapabileceğiniz bankalar ise şunlardır:

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Fiba Bank,
 • T. Ekonomi Bankası,
 • Şeker Bank,
 • Garanti Bankası.

Rapor parası alabilmek için nereye başvuru yapılır?

Rapor parası için başvuru yapmanıza gerek yoktur. İşverenin sisteme çalışmazlık girişinizi yaptıktan sonra SGK tarafından ödemeniz gerçekleşecektir. 

Rapor Parası Sorgulama: ALO 170

Rapor paranızı 170 numaralı hat üzerinden sorgulayabilrsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 170 no'lu hattını arayarak rapor paranızın durumunu öğrenme imkânınız bulunmaktadır.

Rapor parasını kimler alamaz?

 • Hastalıktan ötürü rapor aldıysanız ve doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde 90 gün sigorta ödemeniz yoksa ödeme alamazsınız. Ayrıca işten çıktıysanız da rapor parası ödemesi alamazsınız. İşten çıkış durumlarında rapor ödemesi çıkış tarihini takip eden 9. güne kadar yapılmaktadır.
 • Analıktan dolayı rapor aldıysanız ödeme için doğum tarihinden önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortalı olmanız gerekir. 90 gün sigortalı çalışmadıysanız veya işten ayrıldıysanız yine ödeme alamazsınız.

Yukarıda belirtilen durumların haricinde;

 • Ek/5 tarım sigortalıları,
 • Bağkurlular,
 • isteğe bağlı sigortalılar,
 • Devlet memurları.

Hastalıktan dolayı rapor parası alamazlar.Ancak bağkurlular iş kazası ya da analık halinde, ek/5 tarım sigortalıları da sadece iş kazası halinde rapor parası ödemesinden yararlanabilirler.

**Devlet memurları "sözleşmeliler hariç" hiçbir şekilde rapor parası alamazlar.

Rapor Parası Kesintisi Ne Kadar?

Raporşu olduğunuz süre zarfında işveren size ücret ödemek zorunda değildir. Yani maaşınızın tamamı da kesilebilir. SGK'da maaşınızın brüt miktarını hesapladığından size normal maaşınızın genellikle üçte ikisi tutarında ödeme yapacaktır. Yani rapor parası ödemenizin maaşınızdan az olması doğal bir durumdur.

Hastalıktan ötürü alınan raporlarda ise ilk 2 günlük kısmı için ödeme alamazsınız. Öneğin hastalıktan dolayı 12 günlük bir rapor aldığınızda SGK size 10 günlük ödeme yapacaktır.

Rapor parası cezası ne kadar 2019?

İşverenler rapor alınan çalışanı için rapor aldığı ayı takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda "çalışmazlık girişi" yapmak zorundadırlar. Bildirim yapmayan işverenlere her çalışan için brüt asgari ücretin yarısı, bildirimin geç yapılması hâlinde brüt asgari ücretin onda biri miktarında idari para cezası uygulanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 05:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler