2019 Sivil Savunma Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? Sivil Savunma Günü Hangi Gün Kutlanır?

Halkı yaşanabilecek doğal felaketlere karşı bilinçlendirmek için her yıl Sivil Savunma gününde etkinlikler düzenlenmektedir. 2019 Sivil Savunma Günü ne zaman kutlanır ve günün önemi...

2019 Sivil Savunma Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? Sivil Savunma Günü Hangi Gün Kutlanır?

Bir farkındalık günü olarak sivil savunma günü her yıl kutlanmaktadır. Ülkedeki bütün bireylerin bilinçlendirilebilmesi, insanların tehlikelere karşı hazırlıklı olması amacıyla bu günde birçok etkinlik düzenlenir. Ülke sathındaki bütün vatandaşların örgütlenebilmesi ve toplum dinamiklerinin harekete geçirilmesi için sivil savunma günü önem taşımaktadır. Bu günde hükümetlerin büyük çoğunluğu örgütlenme oluşturarak sivil savunma gününü kutlarlar.

Sivil Savunma Günü Hangi Gün Kutlanır?

Her yıl 28 Şubat Sivil Savunma Günü olarak kutlanmaktadır. 28 Şubat günü birbirinden farklı birçok organizasyon yapılır ve olağanüstü durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği anlatılır.

sivil savunma ile ilgili görsel sonucu

Sivil Savunma Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Sivil savunma günü fikri 1. Dünya Savaşı sonrasında sivil halkın kendini koruyabilmesi için ortaya atılmıştır. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğine yönelik fikirler ve savaşın ülke merkezlerinde hissedilmesi bu günü zorunluluk haline getirmiştir. Önceleri sadece savaş konusunda bilinçlendirme etkinliği olarak karşımıza çıksa da günümüzde sivil savunma, doğal afetler ve yangınlar için de bilgilendirir. Ortaya çıkabilecek bütün doğal afetler, yangınlar vs. durumlarında halkın kendini nasıl savunabileceği anlatılır.

Türkiye’de 1959’dan Beri Kutlanıyor

Türkiye, coğrafi konumu itibariyle deprem tehlikesi yaşamaya müsait bir ülkedir. Sivil savunma konusunda bu noktada hassas davranılmakla birlikte, 1959 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terciye Kurulu Başkanlığı ile 28 Şubat Sivil Savunma Günü olarak kabul edilmektedir. Sivil toplum örgütleri, vakıflar ve diğer pek çok kurum bu günde birçok kutlama düzenler. 

deprem-9

Türkiye Son 2 Büyük Depremle Sarsılmıştı

Türkiye’de en son yaşanan en büyük deprem faciaları 1999 Gölcük Depremi ve 2011 Van Depremi olarak karşımıza çıkmaktadır. 1999 saat sabah 03.02 sularında başlayan depremde 18.000 kişinin hayatını kaybettiği 25.000’e yakın kişinin yaralandığı biliniyor. Van Depreminde ise resmi kaynaklara göre 700 kişi yaşamını yitirmiş ve 2000 kişi yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 18:14

YORUM EKLE