İstanbul 19°
parçalı az bulutlu
24 Mart 2019 Pazar 17:22
2019 Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı (Kimlik) Çıkartma İşlemleri İçin Gereken Belgeler

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri

Yeni doğan bebeklerin nüfus cüzdanı çıkarma işlemlerinde ülkemizin her yerine bulunan nüfuz müdürlükleri başvuru kabul etmektedir. Bebeklerin nüfus cüzdanı işlemleri için doğdukları il ya da ilçeden başvuruda bulunulması gibi bir mecburiyet yoktur. Yurtdışında yaşamakta olan aileler bebeklerinin nüfus cüzdanı çıkarma işlemlerini konsolosluklar aracılığı ile yapmaktadırlar.

 Yeni Doğan Çocuğun Nüfus Cüzdanı Çıkarma İşlemleri için Gereken Belgeler

Yeni doğmuş olan çocuğun nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri anne ya da babadan herhangi biri tarafından yapılabilmektedir. Anne ya da babadan birinin nüfus cüzdanı çıkarma işlemlerine gidemeyecek olması durumunda yine bu kişilerin verecekleri vekalet ile farklı biri de yapabilmektedir.

 • Bebeğin kimliği amcası ya da dayısı tarafından vekâlet ile çıkartılabilmektedir.
 • Bebeğin kimliği anneannesi ya da babaannesi tarafından vekâlet ile çıkartılabilmektedir.
 • Bebeğin kimliği dedeleri tarafından vekâlet ile çıkartılabilmektedir.

Yeni doğan çocukların nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri için talep edilen belgeler aşağıdaki kısımdaki gibidir.

 • Hastane tarafından verilmiş olan imzalı ve mühürlü doğum belgesi,
 • Başvuruda bulunan anne veya babanın nüfus cüzdanı,
 • Başvuruya baba ya da anneden biri giderse sadece giden kişinin kimliği yeterlidir.
 • Yeni doğan bebeklerin kimlikleri için yapılan başvurularda herhangi bir ücret istenmemektedir. Devlet bebek kimlikleri için herhangi bir değerli kâğıt ücret talebinde bulunmaz.

Hastane tarafından verilen doğum belgeleri 3 nüsha halinde teslim alınmaktadır. Bu belgeler aşağıda sıralanan amaçlar için verilmektedir.

 • Bir nüshası iş yerlerine izin almak için verilmektedir.
 • Bir nüshası Sosyal Güvenlik Kurumuna doğum yardımı almak için verilmektedir.
 • Bir nüshası nüfus müdürlüğüne bebeğin kimliğini çıkartmak için verilmektedir.

Nüfus Cüzdanı Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni doğmuş çocukların nüfus cüzdanlarının çıkarma işlemleri için randevu alınması gibi bir mecburiyet yoktur. Ancak randevu alınması halinde birtakım ekstra avantajlar elde edilmektedir. Bu avantajlar aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

 • Sistem tarafından öncelik randevulu başvurulara verilecektir. Bu sebepten fazla sıra beklemeden işlemler gerçekleştirilebilmektedir.
 • Randevusuz başvurular kabul edilmektedir. Fakat öncelik randevulu kişilerdedir
 • Randevulu başvurularda aynı gün işlemin sonra ermesi açısından daha kolay olacaktır.

Randevular ALO 199 hattı üzerinden alınabilmektedir.

Yeni Doğan Çocukların Nüfus Cüzdanlarının Çıkarılma Süresi Nedir?

Yeni doğmuş çocukların nüfus cüzdanları doğum gününden itibaren en geç 30 gün içerisinde çıkarılmalıdır. Bu sürenin aşılması halinde yeni doğan çocuk kimlik geç çıkarma cezası uygulanmaktadır. Bu ceza değerli kağıt parası ödenmek kapsamında uygulanmaktadır.

Yeni doğmuş çocukların nüfus cüzdanlarının mümkün olduğu kadar kısa süre içinde çıkarılması önemli bir husustur. Bu konunun önemli olmasının sebebi ise çocukların doğumdan sonraki sağlık işlemlerinin nüfus cüzdanları ile yapılmasıdır.

Yurt dışında yeni doğmuş çocukların kimlik çıkarma işlemlerinin yapılması süresi 60 gün olarak görülmektedir.

Yeni Doğan Çocuklara Nüfus Cüzdanı Çıkarılma İşlemleri Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan çocukların nüfus cüzdanı çıkarılma işlemleri esnasında isim konusuna dikkat edilmelidir. Bazı anne ve babalar çocuklarına telaffuz etmesi zor isimler koymayı isteyebilirler. Bu gibi durumlarda çocukların isimlerinin bildirilmesi işlemi sırasında nüfus görevlisinin yazmış olduğu ismin, ailenin koymak istediği isim ile eşitlik gösterip gösterilmediği birkaç kere kontrol edilmelidir.

Yeni doğan çocuğuna nüfus cüzdanı çıkarma işlemlerine giden anne ya da babaların, bu işleme giderlerken yanlarında kendi kimlik kartlarını götürmeleri gerekmektedir.

Aynı zamanda eski kimlik kartlarını kullanmakta olan anne ve babalar yeni doğan çocuklarına nüfus cüzdanı çıkarma işlemlerine gittiklerinde kendi kimlik kartlarını da yenisi ile değiştirebilirler. Bilindiği gibi 2020 senesinden sonra eski kimlik kartları geçersiz sayılacak ve yeni kimlik kartlarının kullanılması zorunlu olacak. Bu sebepten halen eski kartların kullanılması gibi bir durum söz konusu ise anne ve babalar çocuklarına nüfus cüzdanı çıkarma işlemleri sırasında kendi kartlarını da yenileyebilmektedirler.

Son Güncelleme: 24.03.2019 17:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.