03 Şubat 2019 Pazar 23:16
2019 Yılı 25 Bin En Az Lise Mezunu Uzman Erbaş Alımı İçin Bakan Müjdeyi Verdi! JÖH Alımı Genel Şartları Belli Oldu!

2021’e kadar olan süreçte jandarma daha profesyonel bir hale getirilmeye çalışılacak. 2016 yılından günümüze kadar 42 Bin 174 uzman jandarma göreve alındı ve toplam 195 Bine ulaşıldı. Profesyonellik adına her yıl 25 Bin jandarma kadroya dahil edilecek. Sahil güvenlikte ise 2018 yılında yaklaşık olarak 647 personel göreve alınmıştı.

Jandarma personel alımlarının tarihi hakkında Süleyman Soylu’dan bilgi gelmezken, genel koşullar ile ilgili de açıklama yapılmadı.

Alımlar Hangi Birimlerde Yapılmalıdır?

Adaylar Jandarma Özel Harekat, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, Jandarma Özel Operasyon Timi ve Uzman Çavuş birimlerine yapılan alımların artmasını istiyor.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın kapsadığı birçok birim ve tim mevcut. Ancak içlerinden en özeli Jandarma Özel Harekat olarak kabul ediliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde pek çok özel birim barındırıyor. Bunlardan bir tanesi de Jandarma Özel Harekat timleri yani kısa adıyla JÖH. Peki kimler JÖH birimlerine alınabilir, JÖH timlerine kabul için başvurular nasıl yapılır?

Jandarma Personeli Olunmalı

Jandarma Özel Harekat timlerine giriş yapmak isteyen adaylar ilk olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yani Subay, Astsubay, Uzman Jandarma, Çavuş, Sözleşmeli Uzman Çavuş gibi görevleri sürdürüyor olmaları gerekmektedir.

Askerliğin Bitimine Ne Kadar Kala Başvuru Yapılabilir?

Bazı durumlar dışında JÖH birimlerine başvuru esnasında gönüllük esas alınır. JÖH bünyesinde yer almak isteyen adayların askerlik sürelerinin bitimine 6 ay kala JÖH başvurusu yapmaları gerekir. Başvuru yapıldıktan Harekata alındım diye bir şey yok. Başvuru sürecinin ardından adayın bütün kriterleri bulunduruyor olması gerekmektedir. Şartlardaki nitelikleri barındıran ve mülakatları başarı ile geçebilen adaylar JÖH bünyesindeki eğitimlere alınır. Bu eğitimleri de başarı ile atlatan adaylar artık Jandarma Özel Harekat timlerine giriş yapabilir.

Bunlardan ayrıca JÖH birimlerine alım yapmak için Jandarma Genel Komutanlığı jandarma haricinde de alım yapmaktadır. Bunun için ilan yayımlanır ve şartları yerine getirenlerin başvurusu kabul görür. Ayrıca başvurusu kabul olanlar sınava ve mülakata sokulur. Sınavı ve mülakatı da geçebilen adaylar eğitim serüvenini de  başarı ile tamamlarlarsa JÖH birimlerine katılabilirler.

Genel Başvuru Koşulları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. En az lise ve dengi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmak veya yurt dışında eğitim almışsanız lise dengi bir kurumdan mezun olmak. Nüfus kayıtlarına göre 1 Ocak 2017 tarihinde yirmi yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi yaşını bitirmemiş olmak. Sözleşmeli erbaş veya erlerden en az üç yıl görev yapmış ve müteakip süre içerisinde ve 1 Ocak 2017 tarihinde 29 yaşını geçmemiş olmak. Seçme sınavlarını başarı ile geçmek ve sevk edildikleri hastanelerden “Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur” yazan bir sağlık raporu almak.

Minimum 164 cm boyunda olmak ve kılavuzda değinilen boy-kilo tablosundaki değerler içerisinde yer almak. Askeri öğrencilikle ilişkisi kalmamış olmak. Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Jandarma Genel Komutanlığında ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önceden subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak görev almamış olmak.  Güvenlik soruşturmasından olumlu rapor almak.

Verilen ceza. ertelense. seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız. kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma. Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkum olmamak.

Taksirli suçlar haricinde diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreyle özgürlüğü kısıtlayıcı bir ceza almamış olmak. Taksirli suçlardan altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti sınırlandırıcı bir ceza almamış olmak. TSK’nın şahsiyetine leke düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyetine uymayacak eylemlerde bulunmamış olmak ve tutum ve davranışlarla ideolojik yaklaşım benimsememiş olmak.

Askerlik hizmetini sürdürmekte olan ve müracaat eden adaylar için, kılavuzda da yer alan Birlik Komutanlarınca düzenlenecek olan Nitelik Belgesini almış olmak. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve kusursuz bir birey olmak

NOT: Bu şartlar yeni alımlara göre değişiklik gösterebilir.

Terhis Şartı Yok

Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımı ilanlarına başvuru yapanlarda, askerlik hizmetini bitirmiş olmak şartını aramayacak. Hali hazırda askerlikte olanlarda başvuru yapabilecek.

Son Güncelleme: 03.02.2019 23:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mersin Akbelen Vedat Turan 2019-01-29 18:39:55

En büyük hayalim uzman olmak..
İntikam 02
Devletimizin yanındayız 02

Avatar
Faruk 2019-01-29 13:39:05

Alımları ne zaman

Avatar
MersinAkbelenVedatTuran 2019-01-29 18:40:10

En büyük hayalim uzman olmak..
İntikam 02
Devletimizin yanındayız 02

Avatar
alican 2019-01-30 10:28:02

Askerlimi yaptım ama uzman olarak kalmak isdiyorum ve orta okul mezunuyum

Avatar
Mazhar 2019-01-30 22:32:58

Nerde başvuru yapabiliriz

Avatar
Burak 2019-01-31 04:30:33

Ne zaman açılacak başvuru açılsın bir an önce