28 Mayıs 2019 Salı 05:37
2019 Yılı Bekçi Alımı Yazılı Sınav Tarihi Ne Zaman? Bekçilik Sınavında Çıkacak Soruların Konuları Neler?

2019 Yılı Bekçilik Sınav Konuları

Bekçi olmak isteyen binlerce kişi bekçilik yazılı sınav tarihini ve başvuru sonuçlarının açıklanmasını büyük bir heyecanla bekliyor. Polis Akademisi tarafından 2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ön sağlık kontrolü merkezleri ve tarihleri ilan edilirken, sınav giriş belgesi de açıklandı . Bekçilik ön başvuru ve sağlık değerlendirme sonuçları, Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde gerçekleştirilen sürecin devamında açıklanacak.

Bekçilik Ön Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

Bekçilik sınavının yapılacağı giriş yerlerinin mayıs sonu, yazılı sınavın ise haziran sonu temmuz başı yapılacağı tahmin ediliyor.

Bekçi Alım Süreci

Bekçi alımı başvurusunda bulunan adaylar arasından seçilenler, sözlü mülakata tabii tutulacak. Sözlü mülakatta 100 puan üzerinden  değerlendirilmeye tabi tutulan  adaylar 70 puan aldıklarında  başarılı sayılacaklar. Mülakatı geçenler ise yazılı sınava alınacak ve kesin sonuçlar  açıklanacak.

Bekçilik Sınavı Nasıl Olacak ?

Bekçi alımı için adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilmeye alınacaklar. Adaylara 100 soru yöneltilecek ve adaylara cevaplamaları için 120 dakika süre tanınacak. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacak.

Sorular, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacak.

 Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacak.

Fiziki Yeterlilik Sınavı

Bekçi olmak isteyen adayları yazılı sınavdan daha çok heyecanlandıran sınav fiziki yeterlilik sınavıdır. Bu sınavdan geçebilmeleri için bir takım şartlar aranmaktadır.

1. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar.

 2. Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.

a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler. 3. Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi intenet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır. Ayrıca adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İntenet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir.

2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği İçin Başvuru Yapmak İsteyen Adaylarda Aranan Şartlar;

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

 En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

En az 167 cm boyunda olmak

, Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

 Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak,

 Askerlik ödevini bitirmiş olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,

 Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

 Kamu haklarından mahrum olmamak,

 kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahküm bulunmamak,

 Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

 Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

 Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

Son Güncelleme: 12.07.2019 00:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler