12 Haziran 2019 Çarşamba 23:50
2019 Yılı Bekçi Alımı Yazılı Sınavları Ne Zaman Yapılacak? 2019 Bekçi Alım Süreci Nasıl İşleyecek
Takip Et:

1 Nisan 2019 tarihine kadar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ön başvuruların alındığı bekçilik konusunda adaylar sınav tarihlerini merak ediyor.Polis Akademisi tarafından da sağlık kontrolü merkezleri ve tarihleri açıklandı. Sınav giriş belgeleri adaylar için erişilir hale getirildi. Süreç Polis Meslek Eğitim Merkezleri bünyesinde devam edecek.

Bu sene birçok bekçi alımı yapılacak. Ön başvurular alındıktan sonra sağlık kontrolleriyle ilgili çalışmalar başlatıldı. Sağlık kontrolüne giren adaylar yazılı sınavın ne zaman yapılacağını merakla beklemektedir. Büyük bekleyiş sürüyor.

Cumurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen Kasım ayında Resmi Gazete'de yayınlanan kararda, bekçilik için 10 bin kadar kadro tahsis edilmişti. O ilandan sonra beklentiler iyice arttı. Sınava başvuran adaylar mahalle ve çarşı bekçi alımları için hala beklemektedir. Ön başvuruların 18 mart-1 nisan tarihleri arasında gerçekleştirildiği bekçi alımlarında yazılı sınav ne zaman açıklanacak?

10 bin alım olduğunu duyan herkes bekçilik başvurusnda bulunmuştu. Her il için ayrı kntenjan oluşturulduğunu belirten Bakan Soylu, alımların en kısa sürede yapılacağını dile getirmişti. EGM bu adayların başvuru sürecini ve sağlık kontrollerini kayıt altına aldı. Artık yazılı sınavın ne zaman yapılacağı merak ediliyor.

BEKÇİLİK ÖN BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN?

Sınav giriş yerlerinin mayıs ayı sonlarından açıklanması beklenirken, yazılı sınavın da haziran sonunda ya da temmuz ayının ilk günlerinden gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

BEKÇİ ALIM SÜRECİ NASIL İŞLER?

Bekçi alımlarında önce ön başvurular alınmaktadır. Bu süreçte seçilen adaylar sözlü mülakata girecekler. Sözlü mülakatta adaylardan 100 puan üzerinden en az 70 almaları istenecek. Sözlü mülakatı geçenler sonrasında yazılı sınava alımacak.

BEKÇİLİK SINAVI NASIL OLACAK?

Bekçi alımı için adaylar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Adaylara 100 soru sorulacak ve adaylara cevaplamaları için 120 dakika verilecek. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacak. Sorular, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacak. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI

1. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar.

2. Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.

a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

3. Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi intenet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.

Ayrıca adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İntenet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir. 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için başvurmak isteyen adaylarda aranan şartlar;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

En az 167 cm boyunda olmak,

Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak,

Askerlik ödevini bitirmiş olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla,

başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahküm bulunmamak,

Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Adaylar alıma ilişkin ayrıntılı bilgiye Polis Akademisi Başkanlığının resmi intenet sitesi www.pa.edu.tr üzerinden ulaşabileceklerdir.

Son Güncelleme: 12.06.2019 23:50
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler