2019 Yıllık İzin Süreleri! Çalışanların Yeni Yıllık İzin Süreleri ve Hesaplaması

4a SSK kapsamında çalışanların yıllık izin ile ilgili çalışma süreleri belirleniyor. 2019 yılında toplam yıllık izin süreleri ve yıllık izin hakkında merak edilen her şey haberin detaylarında…

2019 Yıllık İzin Süreleri! Çalışanların Yeni Yıllık İzin Süreleri ve Hesaplaması

Bir ile beş yıl arasında çalışan bir işçinin toplam yıllık izin hakkı 14 gün olup maden ya da yer altı işçisi olanların ise 18 gün oluyor. Beş yıl ile on beş yıl arası çalışanların izin süreleri 21 gün olarak kullanıyorlar. On beş yılın üstünde çalışanların da 26 gün yıllık izin hakkı olduğu belirleniyor. Ayrıca 18 yaşın altındaki ile 50 yaş üzerindeki çalışanların senelik izin hakları 20 günden az olamayacağı da belirtiliyor.

En çok merak edilen sorulardan  “Yıllık izin parça parça olabilir mi?” nin cevabı ise kanuni düzenlemelere göre işçi bir kısmı 10 günden az olmamak şartı ile diğer kısımları dilediği gibi kullanabiliyor.

İşçinin, iş yerinden ayrılması halinde kullanamadığı yıllık izinlerine karşılık ödeme alması kanunen zorunlu oluyor. Brüt kazanca göre hesaplama yapılırken ayrıldığı tarihten itibaren başlanıyor.

Yıllık izinleri zaman aşımına uğrayan çalışanların zamanaşımı süresi 01 Temmuz 2012 tarihinden sonra 10 yıl olarak belirlendi. Bu tarihten öncekiler için ise 5 yıl olarak belirleniyor. Yargıtay’ın vermiş olduğu karara göre zamanaşımı süresi hesaplarken bu tarihlere dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Çalışanların, yıllık izne ayrılmadan önce mutlaka işyerine önceden bildiriliyor. Kanunen belirli bir süre konulmazken işyerinin koşulları göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 01:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler