14 Mart 2019 Perşembe 01:18
2019 Yurtdışı Borçlanma Nasıl Yapılır?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan ülkelerde çalışma sürelerini ve ya ikamet sürelerini beliterek borçlanarak emekli olabilirler.Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre yasal olarak haklarıdır.2019 Yurtdışı borçlanma olarak tanımlanan bu haktan yararlanabilmek tabi belli şartlara bağlanmıştır. Eğer siz de yurtdışı borçlanması yapacaksanız başvuru işlemleri ve takip etmeniz gereken bazı yollar vardır.

Yurtdışı borçlanma yönetmeliğine ve kanuna göre *Çalışma süreleri*Ev hanımlığı süreleri*İşsizllik maaşı alınan süreler baz alınır.

Türk vatandaşlığından çıktıysanız sadece Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ya da resmi ikamet sürelerini borçlanabilirsiniz.Yurt dışı borçlanmasından yararlanabilmeniz için çalışma ya da ikamet sürelerinde Türk vatandaşı olmanız şarttır.

Ödeneceyeceğiz borçlanma  tutarı talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. En yüksek yurtdışı borçlanma günlük tutarı ise bunun 7,5 katıdır. Öneğin 1 günlük yurtdışı borçlanma asgari tutar 2018 yılı için

 -21,64 TL iken en yüksek ise 162,00 TL dir.

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında SGK’ya yurt dışı borçlanma talebini iletmeniz halinde ödeyeceğiniz günlük en düşük borçlanma tutarı 

-27,28 TL iken en yüksek ise 204,60 TL olacaktır.

Borçlanma sonucu alınabilecek emekli maaşı merak edilirken yapılacak hizmet sürelerine göre farklılık göstermektedir. Herkes için eşit emekli maaşı yoktur. Borçlanma yapacağınız hizmet sürelerinize göre alacağınız maaş hesaplanacaktır.. 

Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler listesi aşağıdaki gibidir;

Yurt dışı borçlanma başvuru yapabilmeniz için öncelikle yurtdışı borçlanma formunu doldurmanız gerekiyor. Bu form dışında başvuru için ayrıyeten belgeler de istenilecektir.*Yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesi*Çalışma sürelerini gösterir onaylı hizmet cetveli*İşsizlik maaşı alınan Kurum’ndan işsizlik maaşı ödeme sürelerini gösterir belge*Ev hanımları için resmi olarak hangi tarihten itibaren ikamet ediyorsa ona ilişkin Belediyeden v.s. alınmış resmi yazı.*Kimlik fotokopiniz.*Borçlanma başvurunuzu ikametinizin ya da Nüfus kaydınızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Eğer posta yolu ile başvuru yapacaksanız başvurunuzu taahhütlü olarak göndermenilisiniz.

Borçlanma başvurusu yaparken borçlanılacak süreyi eski tarihten en yeni tarihe doğru yazmazmasanız eğer Sosyal Güvenlik Kurumu beyan ettiğiniz hizmet belgesindeki en yeni tarihten en eski tarihe doğru borçlanma işlemini tamamlar. Bu da alacağınız emekli maaşını büyük oranda etkiler. Yapmanız gereken işlem en eski tarihten en yeni tarihe doğru borçlanma talebinde bulunmaktır.

Borçlanmada bazı ülkelerdeki sigorta başlangıcı ile  Türkiye’de  sigorta başlangıcı ortak sayılıyor ve emeklilik için şartlar bu ülkedeki işe giriş tarihine göre hesaplanıyor. 

Aşağıda belirtilen ülkelerin haricindeki çalışma süreleri ile ev hanımlığı borçlanma sürelerinde Türkiye’de işe giriş varsa bu tarihten geriye dönük borçlanılan süre kadar giriş geriye çekilir ve emeklilik şartları buna uygun olarak hesaplanır. Türkiye’de hiç çalışmanız yoksa borçlanmayı ödediğiniz tarihten geriye dönük olarak borçlandığınız gün sayısı kadar işe giriş tarihi geri çekilir.

İşe giriş tarihi Türkiye’de de sayılan ülkeler şunlardır;

-Slovekya                    -Makedonya

-Lüksemburg             -KKTC, KEBEK

-Kanada                       -İsviçre       

-Hollanda                    -Hırvatistan

-Gürcistan                   -Hırvatistan

-Çek Cumhuriyeti    -Bosna Hersek

-Belçika                       -Azerbaycan

-Avusturya                 -Anavutluk              -Almanya.

Borçlanma talebinde bulunduktan sonra  SGK size borçlanma tahakkuk cetveli gönderir. Bu cetveli size ulaştıktan sonra ödemek için 3 aylık süreniz vardır.Tebliğden sonra 3 ay içerisinde ödeme yapmazsanız iptali işleminde bulunmasınız dahi kendiliğinden iptal edilir.

Dilerseniz tamamını değil de çıkartılan borcun bir kısmını da ödeyebilirsiniz. Bu durumda ödeme yaptığınız tutar kadar borçlanma yapılır.

Yurtdışı borçlanma sgk takip işlemini online olarak yapabileceğiniz bir uygulama mevcut değildir.

Yurtdışı borçlanması için bankalar kredir vermektedir.Yurt dışı hizmet borçlanması için kredi veren yurtdışı borçlanma anlaşmalı bankalar dönem dönem değişmektedir. Bu kapsamda bağlanan emekli maaşının kredi borcuna bağlanması şartıyla bankalar kredi vermektedir. Fakat bu durum sürekli değişmektedir. Siz bunu kendiniz intenetten araştırarak ya da bankalar ile görüşmek suretiyle konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Temel olarak Türkiye’de borçlanma yapıp emekli olduktan sonrta yurtdışında çalışma hakkınız yok. Ancak bu durumun bazı istisnaları da var tabi. Bulunduğunuz ülkenin SGK ile sözleşme kapsamına göre ikamet ettiğiniz ülkede belirli saatlerde part time olarak çalışma hakkınız var. Bunu borçlanma talebinde bulunurken SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme: 14.03.2019 01:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.