2019'da Genel Af Yasası Çıkacak Mı? Kimleri Kapsayacak? Genel Af İle İlgili Son Gelişmeler!

Adalet Bakanlığı af tasarısı ile ilgili çalışmalar yürütmeye devam ediyor. 2019 yılı için genel af kapsamı ve afla ilgili son gelişmeler gün yüzüne çıkıyor. Genel af yasası çıkacak mı? Kimler af yasasından faydalanacak? İşte gündemden son gelişmeler.

2019'da Genel Af Yasası Çıkacak Mı? Kimleri Kapsayacak? Genel Af İle İlgili Son Gelişmeler!

Mısır, yayınlamış olduğu Cumhurbaşkanlığı affı ile 6 bin 931 mahkumun serbest bırakılmasına karar verdi. Cumhurbaşkanlığı, af kapsamında serbest bırakılan 2 bin 868 kişinin borç yüzünden hapis cezası aldığını duyurdu. Geri kalan 4 bin 63 kişinin ise adli suçlardan ceza aldığı aktarılıyor. Affın, Mısır 25 Ocak devriminin 8. yılı vesilesi ile çıkarıldığını aktarılıyor. Aftan yararlanan isimlerin arasında siyasi isimlerin olup olmadığı henüz bilinmezken, affın siyasileri kapsamaması kamuoyunda infiale yol açtı.

Türkiye’de de MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği af çalışmaları ile ilgili Adalet Bakanlığı’nın çalışma başlattığı biliniyor. Affın kapsamı ve çalışmaların tamamlanma süreci ile ilgili detaylar şekillenmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bakanlık Hazırlıkları Sürdürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, af tartışması konusunda vicdana uygun bir çalışma yapılması gerektiğini konuştu. Erdoğan, millete zarar veren kişilerin ve adliyeye bir kapıdan girip diğer kapıdan çıkılmasına müsaade edilmeyeceğini belirtti. Tasarı konusunda çerçevenin oturtulması zorunluluğundan söz eden Erdoğan, Adalet Bakanlığı’nın hazırlıklarını sürdürdüğünü duyurdu.

Seçim Öncesi Görüşülmesi Söz Konusu Değil

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, af tasarısının seçim öncesinde gündeme gelmesinin mümkün olmadığını söyledi. Af konusu ile uzlaşma sağlanması gerektiğini vurgulayan Köylü, konsensüs öncesinde gündeme alınmayacağını konuştu. Partilerin beraber çalışması gerektiğini anlatan Köylü, af konusunun ancak seçimden sonra gündeme alınabileceğini hatırlattı. Bunun seçim malzemesi olmaması gerektiğini belirten Köylü, çalışmanın sonuçlanması halinde görüşmelerin yapılabileceğini söyledi.

MHP’den Af Teklifi Açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, af teklifinin uzunca bir zamandır konuşulduğunu söyledi. 24 Haziran seçim beyannamesinde af konusuna yer verildiğini belirten Kalaycı, gerekli tekliflerin sunulduğunu paylaştı.

MHP Af Teklifini TBMM’ye Sunmuştu

Milliyetçi Hareket Partisi 19 Mayıs 2019 tarihine kadar olan suçlarda 5 yıl şartlı indirim öngören kanun teklifini 24 Eylül 2018 günü TBMM Başkanlığı’na sunmuştu. MHP Grup Başkanvekillerinin imzasıyla verilen teklif 8 maddeden oluşmakta. Bu maddeler ile FETÖ, PKK ve terör örgütleri yanında çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumları kapsam dışında bırakılmakta.

MHP’nin Sunduğu Tasarıdan Kimler Yararlanabiliyor?

TBMM Başkanlığına daha önce sunulan teklife göre 19 Mayıs 2018’e kadar olan suçlarda bir defalığına 5 yılık indirim yapılması maddesi yer alıyor. Eğer kişinin cezası 5 yıldan daha az ise hükümlü olarak salıverilecektir. Birden fazla cezası olan kişilere ceza için ayrı ayrı indirim uygulanmayacaktır. Kişinin toplam infaz süresinden 5 yıl süre azaltılacak.

Şüphelinin tutukluluk durumu henüz kesinleşmemiş ise 5 yıl indirim suretiyle değerlendirilecek. Kişinin soruşturması kovuşturma evresinde, iddianamede vs. olabileceğinden böyle bir mağduriyetin önüne geçilmek istenmiştir.

Anayasada Genel Af Hükümleri

Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşılan suçlarda kovuşturmanın durdurulması veya verilmiş cezaların kaldırılmasıdır. Türk ceza kanununa göre genel af çıkması halinde kamu davaları düşürülür. Özel aflar ile cezai sürelerin kısaltılması amaçlanmakla birlikte, adli para cezasına çevrilebilir.

Genel af, soruşturma evresinde veya hakkında dava açılmayan kişileri kapsamaz. Ancak hüküm verilip kesinleşmeyen, henüz dava aşamasında olan kişilerin davaları düşürülür.

2000’de Rahşan Affı Çıkarılmıştı

Şartla Salıverme ve Erteleme yasası 22 Aralık 2000 günü Rahşan Ecevit’in önerisiyle çıkarılmıştı. Devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlar ertelendi, suçlular şartlı olarak salıverilmişti. Ölüm orucu eylemlerinin sona erdirilebilmesi için Hayata Dönüş Operasyonu sürdürüldü ve 3 gün içerisinde af çıkarıldı. O dönemde 70 bin kişilik cezaevi nüfusları 40 bine düşmüştür. Ancak af sonrası sadece 3 yıl içerisinde bu sayı 20 bin artış göstermiştir.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 23:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler