31 Mart 2020 Salı 08:26
2020 askere gitme yaşı kaçtır? Yeni askerlik sisteminde askerlik yaş sınırı kaç oldu?
Takip Et:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu görevlerinden biri de askerliktir. Türkiye’de yaşayıp Türk vatandaşı olan her erkek bu görevi yapmak zorundadır. Türkler tarih boyunca askerlik yapısına önem verip, Dünya’nın sayılı orduları arasına girmeyi başarmıştır. Son zamanlarda askere gitme yaşı sıklıkla araştırılmaktadır.

2014’ten itibaren askerlik yaşı 21

Askerlik yaşıyla ilgili düzenleme 2014 yılında hükümet tarafından yapılmıştır.  Bu düzenleme ile birlikte 20 olan askerlik yaşı, 21’e çekildi. Yine 2014 senesinde yapılan bir düzenlemeyle 15 aylık askerlik süresi de 12 aya düşürüldü.

Yeni Askerlik Yaşı ve Sistemi

Yeni askerlik sisteminde askerlik süresi 6 aya düşürüldü. 12 ay askerlik süresi, kanunlardan kaldırıldı. 6 ay askerliğini tamamlamış kişiler terhis olabilecekler, ancak kalmaları durumunda 6 ay daha maaşlı şekilde askerlik görevini sürdürebilirler. Bu durumda 2 bin lira maaş verilecektir. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şınak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerinde görev yapan askerlere ek bin lira para verilecektir.

Genelkurmay Başkanlığı, 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre askerlik yaşı 21-41 yaş arası belirlemiştir. Yani bir erkek 41 yaşına gelmeden askerlik görevini yerine getirmesi gerekir.

Okuyanlar için askerlik yaşı kaçtır?


İlkokul veya ortaokuldan sonra iş hayatına başlamış erkekler için 21 yaşında askerlik vazifesini tamamlamaları zorunlu haldedir. Ancak ortaöğretimden sonra yükseköğretim hayatına başlamış erkekler için okul süreleri boyunca askerlikle ilgili ilişkileri okul tarafından düzenlenmektedir. Askerlik yaşı gelmeden üniversiteye girmeye hak kazanmış kişilerin askerlik şubelerine giderek, öğrenci olduklarını beyan etmelerine gerek kalmadan askerlikleri eğitimleri boyunca ertelenir.

Üniversite eğitimlerini tamamlayan kişiler için 2 sene erteletme hakkı bulunmaktadır. 20 yaşında üniversiteyi kazanan bir kişi 24 yaşında eğitimini tamamladığında, askerliğini 2 sene daha erteleme hakkı vardır. Ancak bunun için askerlik şubesine giderek, erteleme işlemini yapması zorunludur. Bu yapılmadığında, eğitim hayatı sona erdiği için asker kaçağı olarak gözükebilir.

29 yaş kuralı var mı?

4 yıllık (lisans) üniversite okuyan bir vatandaş 29 yaşına kadar askere gitmeyebilir. Ancak 29 yaşına geldiyse ve halen okulu devam ediyorsa, askere gitmesi mecburidir. Bu yaş sınırı, lisansüstü eğitim için ise 35’tir.

 Ülkemizde Genelkurmay tarafından alınan kararla, askerlik çağı 21-41 yaş arası olarak belirtilmiştir. Bu yaş çağı arasında askerliğini çeşitli sebeplerle yapmamış kişilerin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir. 41 yaş süresi, Genelkurmay tarafından verilecek kararla özel durumlar için 5 yaş aşağı ve yukarı olacak şekilde değiştirilebilir. Kaçak olarak askerlik hizmetini tamamlamamış kişiler 41 yaş üstünde olsalar bile askerlik yükümlülüklerini yerine getirmek durumundadırlar.

Bedelli askerlik yaşı kaçtır?

 Bedelli askerlik, askerliğin bir bedel karşılığında yapılmasıdır. Genel Kurmay Başkanlığı tarafından bedelli askerlik devletin ihtiyaçlarına göre çıkartılır. Bedelli askerliğin eşitlik ilkesine zarar vermediği Anayasa Mahkemesi tarafından da onaylanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Bedelli Askerlik yasası 10 kez çıkartılmıştır. İlk defa 1987 yılında çıkarılan bedelli askerlik 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Gölcük Depremi nedeniyle tekrar çıkartıldı, bundaki amaç ülke ekonomisine katkı sağlamaktı.

  • 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik yaşı: 30 yaşından gün almış olmak şartı taşırken, ücret de 30 bin TL olarak belirlenmişti.(21 gün askerlik eğitiminden de muaf tutulmuşlardı.)
  • 2 Aralık 2014 tarihinde çıkarılan bedellik askerlikte yaş 1 Ocak 1988 tarihinden önce doğanlar için geçerli olmuş ve ücret ise 18 bin TL olarak belirlenmiştir.
  • En son bedelli askerlik 1 Ocak 2015 tarihinde çıkarılmış ve bedelli askerlik yaşı 27 yaş olarak belirlenmiş ve ücrette 18 bin TL olmuştur.

Yeni Askerlik Sisteminde Yaş Sınırı Kaç Oldu?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sisteminde yaş sınırına yönelik, 29 yaşına kadar okulu devam ettirebilen liseliler için 22 yaş sınırı, Meslek liseleri için 25, yüksekokul için 28, lisans için 28, lisansüstü için 32, doktora için 35 yaş sınırı getirildiğini ifade etti.


Son Güncelleme: 31.03.2020 08:26
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.