betgram betgram setrabet

23 Ocak 2020 Perşembe 18:05
2020 ehliyet kaybetme cezası ne kadardır? Yeni ehliyet kayıp ceza bedeli

2020 yılına girmemizle beraber yeni çipli kimlik belgelerinin değiştirilmesinden sonra vatandaşlar yeni çıkan ehliyet belgesinin alınmasının zorunlu olması hakkındaki son başvuru tarihleri akıllara takılmış durumda. Kafalarda soru işareti kalmaması için haberimizde tüm detaylara değindik. 2017 tarihinden beri değişmeye ve yerine yeni kimlik kartları alınmasıyla birlikte bu yeni kimliğin alınmasının son tarihi 2023 tarihine kadar değiştirilmesi zorunlu olması ve bu tarihte değişimlerin son bulacağı belirtildi. Ancak yeni tip ehliyetinin son tarihi 31.12.2020 olacağı belirtildi ve bundan dolayı neden yeni çıkan ehliyet belgesini almam gerekli sorularına haberimizde yanıt vereceğiz.

YENİ EHLİYET KAYBETME CEZASI 2020

Sürücü belgeleri, her sürücünün araç kullanırken, her daim sahip olması gereken ve her T.C. vatandaşının bu belgeyi kurallarına uygun bir şekilde kullanmak ve ehliyeti kaybetmeye, çalınmaya, yıpranmaya, kırılmaya karşı korumak zorundadır. Aksi halde ehliyet yenilenme işlemi için ekstra harç, katılım payı yaptırmak zorundadır. Başkasına ait ehliyet bulunması halinde en yakın nüfus müdürlüğünün ve kolluk bakanlığına giderek teslim edilmesi gereklidir. Adı, Soyadı ve kişisel bilgilerindeki değişikliği ibraz etmek zorunda olan kişiler ise sürücü belgelerini eğer kişinin evlenme veya boşanma tarzı medeni hallerindeki değişim söz konusu olarak soy isim değişikliklerinden kaynaklanana nedenler ile sürücü belgesi değiştirilmek isteniyorsa en yakın zamanda ehliyet için istenilen değerli kağıt ve vakıf payı ücretlerini ödeyerek yenilemek gerekir.

KAYIP VE ÇALINTI EHLİYET ÜCRETİ NE KADAR 2020

Kayıp sürücü belgesini yenilemek isteyen kişiler eğer eski ehliyet belgelerini kaybetmişlerse farklı, yeni çıkan ehliyet belgelerini kaybetmiş olunan durumlarda ise farkı şekilde ödeme miktarı istenmektedir. Bu miktarlar ise yeni ehliyet belgesini kaybedenlerin ödeyeceği miktar 166 TL ve buna ek olarak değerli kağıt bedeli ve 30 TL vakıf bedeli olarak toplamda 196 TL miktar ödemek zorundadırlar. Bu miktarın 196 TL olmasının sebebi de daha önce devlet tarafından sağlanan indirimli ehliyet belgesini aldıkları içindir. Değerli kağıt belgesinin bedeli ve vakıf katkı bedeli ödemeleri ise anlaşmalı bankalar aracılığıyla ve ücreti toplam olarak alınır. Yani bu 196 TL yi sizden taksit olmadan, tek seferde almaktadır. Ehliyet belgesini kaybedenler, kayıp için ceza ödemesi yapmazlar sadece yeni çıkaracakları belgenin ücretini öderler. Ehliyetini kaybeden kişiler nüfus müdürlüklerine giderek 15 gün geçerli ehliyet belgesi alabilirler.

YENİ EHLİYET BAŞVURUSU 2020

Yeni ehliyet çıkartmak isteyenler ALO 199 hattını arayarak veya Nüfus Müdürlüklerinden randevu almadan giderek yeni ehliyet başvurusu yapabilmektedirler. Bu yeni ehliyet çıkarma işleminde, yeni çipli kimlik kartı için de istendiği gibi bir ücret harç bedeli istenir. Sürücü belgesi değerli kağıt ve vakıf ücretleri ile birlikte yeni ehliyet almak ve eskisini değiştirmek isteyen kişilerden de belirli bir ücret istenmektedir.

YENİ TİP EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ

2016 yılından sonra verilen yeni tip ehliyet belgelerini çıkartma için istenilen hizmet bedeli ücreti aşağıdaki görselde mevcuttur.

Yeni ehliyet çıkarak kişilerin yatırması gereken ücret

YENİ EHLİYET HARÇ BEDELLERİ

İlk defa ehliyet alan kişilerin ödemesi gereken harç miktarı, değerli kağıt ve vakıf ücretleri ise yine aşağıdaki görselde mevcuttur. Bu ödemeler anlaşmalı bankalara yapılmaktadır.

Yeni ehliyet için yarırılacak harç ücretleri

KAYIP EHLİYET BAŞVURUSU

Sürücü belgesi başvurusu esnasında kişilerden gerekli olan kimlik ve adres bilgileri alınarak sisteme girilmesi gerekli güncellemeler yapılır. Başvuru sırasında oluşturulan forma ehliyet sahibinin imzası ve en son 6 ay içinde çekilmiş bir fotoğrafı alınarak fotoğraf taratılır. Daha sonradan kişinin parmak izleri taratılarak bu parmak izleri çıktısı müdürlüğe giderek onaylatılır ve veri tabanına bu parmak izleri kaydedilir. Başvuru işlemleri bittikten sonra kişilerden harç ücretleri alınır. Bu başvuru sırasında yanınızda olması gereken belgeler ise kimlik sürücü sertifikası, öğrenim belgesi, sürücü sağlık raporu, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubu kartı, e-devletten alınmış adli sicil belgesi ve banka dekontu. Bu belgeler başvuru sırasında sizden istenilen belgelerdir. Eğer kayıp çalıntı veya yıpranma gibi olaylar yaşanmışsa, bu durumda da istenilen evraklar şunlardır.

Ehliyetlerini kaybeden çaldıran, yıpratan veya kıran vatandaşlar eski sürücü belgelerinin yenilenmesi için istedikleri ehliyet 31.12.2020 tarihine kadar değerli kağıt ve vakıf payı olan 15 TL’yi yatırmak mecburiyetindedir. Ödenecek tüm bu bedeller Maliye Bakanlığı vezneleri ile birlikte alınabildiği gibi anlaşmalı olunana bankalar veya PTT’ler üzerinden de yatırılabilir. Vakıf payı olarak alınan tutar ise sadece Türk Polis Teşkilatının anlaşmalı olduğu bankalara ödenir.

Son Güncelleme: 23.01.2020 18:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler