İstanbul 24°
parçalı az bulutlu
25 Nisan 2020 Cumartesi 12:33
2020 Hayat sigortası ölüm yazminatı hesaplama nasıl yapılır? Ölüm tazminatı nereden alınır?
Takip Et:

Sigorta çeşidi olarak birçok vatandaşımız tarafından kullanılarak maluliyet tazminatı ve ölüm tazminatı gibi farklı özellikler taşımakta olan hayat sigortası, her vatandaş tarafından kullanılarak yayılmaya devam etmektedir. Peki, 2020 hayat sigortası ölüm tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar...

Hayat sigortası nedir?

Vatandaşlar aracılığı ile günümüzde yaygın olarak kullanılan bir diğer sigorta çeşidi ise hayat sigortasıdır. Sigorta çeşitlerinden biri olan hayat sigortası, vatandaşlar tarafından yapılarak düzenli miktarda aylık bazında sigorta şirketine ödenerek gerçekleştirilmektedir. Hayat sigortası, vatandaşlar tarafından teminat olarak görülmektedir. Hayat sigortası, vatandaşlarımızın yapmış olduğu ödemelerin ardından yaşanılan durumlar sebebi ile kişiler tarafından gerçekleşecek olan ödemelerin şirketler tarafınca yapılmasıdır. Hayat sigortasında ciddi durumlar olarak nitelendirilmiş olan başlıklarda ölüm, maluliyet ve hastalıklar yer almaktadır. 

Hayat sigortası nasıl yapılır?

Birçok tarafından güvence nedeni ile yapılan hayat sigortası, kişinin kendisi tarafından yapılmaktadır. Hayat sigortasını kullanmak isteyen vatandaşlarımız, hayat sigortalarını yaptırmak için bir sigorta şirketi ile anlaşma sağlayarak hayat sigortası ile ilgili işlemlerini yapmaktadırlar. Hayat sigortası ile ilgili şartlar ve aylık ödeme miktarı sigortanın başlatılmasından önce kişiye detaylı olarak aktarılmaktadır. Hayat sigortası yaptırmış olan bir kişinin vefat etmesi sonucunda; vefat eden kişinin çocuklarına yardım sağlamak amacı ile maddi destek yapılmaktadır. Bunun nedeni ise vatandaşın sakatlık bir durum ile karşılaşmasında hayatını ekonomik sıkıntı yaşamadan devam ettirmesi için maddi destek yapılmaktadır. Bir de bunun yanında vatandaşın kaza geçirmesi sonucunda veya bir hastalığının olması sonucunda gerçekleşmiş olan yüksek fiyat ile hastane masraflarına destek sağlayarak gerçekleştirilmektedir.

Hayat sigortası nereden yapılır?

Bir sigorta şirketinin şubesine başvuruda bulunarak hayat sigortası için işlemlere başlayabilirsiniz. Şubeye gitmeden de intenet aracılığı ile sigorta işlemlerinizi gerekli talimatlar yolu ile ve sizlerden istenilen belgeleri tamamlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Hayat sigortasının ödemesi ise şirketlere göre farklılık göstererek belirlenmiş olan standarlar ile yapılmaktadır.

Ölüm tazminatı nedir?

Hayat sigortasını yaptırmış olan bir kişinin vefatının ardından, kişiden kalan ailesine yardım amacı ile maddi destek sağlayarak ölüm veya vefat tazminatı yapılır. Ölüm tazminatı ise sigorta poliçelerinde yer almakta olan yüksek bir tazminattır.

Ölüm tazminatı nasıl hesaplanır?

Ölüm yada vefat tazminatı hesaplamasında, vatandaşın vefatından öncelerinde yaptırdığı hayat sigortasının göz önünde bulundurulmasından dolayı ödenecek olan ölüm yada vefat tazminatı durumdan duruma göre değişmektedir. Bu durumlarda sigorta şirketi, vefat etmiş olan kişinin aile fertlerine ödeme yapması için yükümlü olmaktadır.

 

Ölüm tazminatı ne kadar?

 

 

 

Ölüm tazminatı, hayat sigortası niteliğinde sigortanın imzalama işleminden önce şirket tarafından bireylere bildirilmektedir. Kişinin sigorta şirketlerinden seçmiş olduğu sigortanın modeli ve ödemiş olduğu miktarlara göre ölüm tazminatı da farklılık göstermektedir. Kişinin alacağı ölüm tazminatının tutarını öğrenmek için ise sigorta şirketi ile irtibat kurulması gerekmektedir.

 

Ölüm tazminatı nereden alınır?

 

 

 

Sigorta yaptırmış olan vatandaşın hayatta olduğu dönemlerde sigortayı yaptıran kişinin, vefat etmesi durumunda da kişinin mirasçıları ve varisleri hayat sigortasından yararlanma hakkına sahiptir. Kişinin vefatının ardından sigorta şirketleri kanun kuralları neticesi ile belirlenmiş olan tutarı vefat eden kişinin mirasçılarına yapmaktadır. Ölüm tazminatını almak isteyenler ise e- devlet sistemine giriş yaparak gerekli olan sigorta belgelerine ulaşabilirler. E- devlet sistemine giriş sağlayarak ulaşacak olduğunuz belgeler ise şunlardır;

- Sigorta şirketinin adı

- Poliçenin adı

- Poliçenin numarası

- Bitiş tarihi

- Yenileme bilgileri

- Teminat türleri

- Tazmimatın miktarı


- Teminatın miktarı

Kimler ölüm tazminatı alabilir?

Ölüm tazminatı, vefat eden kişinin yasal olan mirasçıları ile alınmaktadır. Yasal mirasçılar ölüm tazminatı için istenilen belgeleri tamamlayarak sigota şirketine başvuruda bulunmalılardır. Sigorta şirketleri tarafından istenilecek olan belgeler şunlardır;

- Tazminat talep formu

- Kanuni varis durumunu bildiren belge

- Veraset ilamı

- Kimlik fotokopisi

- Hayat sigortası başvuru formu

- İletişim bilgileri

- İkamet bilgileri

- Vukuatlı aile nüfus kayıt öneği

Bu belgeleri e- Devlet sistemi üzerinden de temin edebilirsiniz.

Ölüm tazminatı neye göre verilir?

Yaşamı dahilinde hayat sigortasını yaptırmış olan ve aylık olarak ödemelerini düzenli olarak yapılmasının ardından kişi vefat etti ise kişinin yasal mirasçılarına ölüm tazminatı verilmektedir. Kişilerin ölüm tazminatından yararlanmaları için sigortanın yapılması esnasında sunulmuş olan şartların kabulü ile yapılmaktadır. Sigorta şirketleri tarafından sunulan bu şartlar sigorta şirketi, sigorta yapısı, sigorta paketi ve kişinin ödeme yapmış olduğu tutara göre değişiklik sergilemektedir. Ölüm tazminatından yasal olarak yararlanabilecek kişiler istenilen belgeleri temin ederek başvuru talebinde bulunmaları ile tazminatlarını alabilirler. Kişilerin alacakları bu ölüm tazminatları banka hesabına yatırılmaktadır veya da sigorta şirketi tarafından elden verilmektedir. 

Hayat sigortası çeşitleri neler?

Kişilerin isteklerine göre farklılıklar göstererek birçok hayat sigortası bulunmaktadır. Bu sigorta çeşitleri ise şunlardır;

- Yıllık hayat sigortası

- Eğitim sigortası

- Grup hayat sigortası

- Ferdi kaza sigortası

- Maluliyet sigortası

- Sağlık sigortası

- Özel durum sigortası

- Uzun süreli hayat sigortası

- Birikimli hayat sigortası

Ölüm tazminatı sorgulama nasıl yapılır?

Ölüm tazminatı ile ilgili sorgulama yapmak isteyen vatandaşlarımız e- Devlet sistemine giriş sağlayarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun yanında bağlı olunan sigorta şirketi, şirketin adresi de sigorta şirketi ile iletişim sağlayarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerinde bulunmanız için hayatını kaybetmiş olan kişinin yasal mirasçılarının olması hukuki kurallar çerçevesinde zorunlu kılınmaktadır.

Ölüm tazminatı hangi şartlar altında verilir?

Kişilerin ölüm tazminatını alabilmesi için, vefat eden kişinin hayat sigortasını yaptırmış olması ve bu sigortanın ölüm tazminatını kapsıyor olması şarttır. Ölüm tazminatını alacak olan kişiler ise vefat eden şahsın yasal mirasçılarından olmaları istenmektedir. Yasal mirasçıların ise istenilen belgeleri temin ederek ölüm tazminatı için başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurunun kabulünün ardından da şirket tarafından kişilere ölüm tazminatı verilmektedir.

 


Son Güncelleme: 25.04.2020 12:33
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.