17 Şubat 2020 Pazartesi 18:10
2020 kira sözleşmesi örneği ve kiracıların dikkat etmesi gereken konular

Ev kiralarken ev sahibi ve kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanır. Bunun nedeni ise iki tarafın haklarının korunmasıdır. Ancak kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Kira sözleşmesini imzalamadan önce ev sahibi ile tüm şartlarda anlaşmak oldukça önemlidir. Sözleşme imzalandıktan sonra başka bir hak iddia edilemez. Her iki tarafında bilmesi gereken temel nokta sözleşmede belirtilen maddelere uyulması gerekmektedir. Ancak sözleşmede yer alan maddelere uyulmadığı takdirde kişilere hukuki süreç hakkı doğar.

Kiracının ev kiralamadan önce evde oluşabilecek veya bulunan hasarlı kısımlar varsa bunların tadilatı konusunda anlaşma yapılması ve sorunun çözüme kavuşturulması önemlidir.

Hangi masraflar kiracıya ait?

Kiracıların bilmesi gereken önemli bilgilerden biri de yapılacak masrafların hangisinin ev sahibine ait olacağıdır. Bu noktada apartmanda oluşacak masrafları ev sahibi öder. Bu konuyu da sözleşmeye koymakta fayda var. Ancak bu gibi sorunları ev sahipleri anlayışla karşılamaktadır.

Kiracı olarak kendi isteğinizle bazı tadilat işlemleri yapmak isterseniz bu masrafları sizin karşılamanız gerekmektedir. Ancak evde donanımsal veya yapısal bir sorun varsa bunu ev sahibinin ödemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra evde bulunan elektrik, su ve doğalgaz tesisatlarında bir problem oluşursa bunu ödeyip kiradan düşme hakkınız bulunmaktadır. Bu durumların dışında evde yapısal olarak bir değişiklik yapmak için tadilat yaptıracaksanız bu durumu ev sahibine bildirmeniz gerekmektedir. Eğer bu gibi durumları haber vermezseniz ev sahibinin sizi evden çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Kira sözleşmesi feshi

Kira sözleşmesi ev kiralama sürecinde ev sahibi ve kiracı arasında karşılıklı hakların korunması açısından önemlidir. Kira sözleşmesinde yer alan maddelere karşılıklı olarak uyulması gerekmektedir. Bu durumda kiracının üzerinde düşen görevler olduğu kadar ev sahibinin de üzerine düşen görevler vardır.

Ancak kira sözleşmesi bazı durumlarda fesih edilebiliyor. Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan maddelerce kira sözleşmesi fesih nedenleri belirtilmiştir. Kanuna göre kira sözleşmesi Bildirim yolu ve kiraya verenin dava yoluyla fesih edilebiliyor.

Bildirim yoluyla fesih işlemi

Bildirim yoluyla kira sözleşmesini fesih etmek kiracıya tanınmış bir haktır. Kiracı kira sözleşmesini fesih etme durumu Türk Borçlar Kanunu’nun 347. maddesine göre düzenlenmiştir. Kanuna göre kiracı sözleşmeyi fesih etmek isterse bunu 15 gün önceden yazılı olarak ev sahibine bildirmek zorundadır.

Kiracının sözleşmeyi fesih etme hakkının yanı sıra ev sahibinin de sözleşme fesih hakkı vardır. Ev sahibinin kira sözleşmesini fesih edebilmesi için 10 yıllık uzama süresinin tamamlanması gerekmektedir. 10 yıllık uzama süresinin tamamlanmasının ardından ev sahipleri 3 ay önceden bildirmek şartıyla sözleşme feshi yapabilir.

Bildirim yolu ile kira sözleşmesi fesih edilmesinin bir başka yolu ise belirsiz süreli yapılmış kira sözleşmeleridir. Borçlar Kanunu’nun 347. maddesinin ikinci bendine göre belirsiz süreli yapılan kira sözleşmeleri herhangi bir zamanda yapılacak bildirimlerle sonlandırılabilir.

Ev sahibinin dava yoluyla feshi

Ev sahibi yani kiraya veren kişiler dava yoluyla kira sözleşmesini feshedebilmesi için iki şarta uyması gerekmektedir. Kira sözleşmesi kira verenden kaynaklanan, özel gereksinimler ve konutun yenilenmesi gibi durumlar nedeniyle dava süreci yaşanabilir.

Kiracıdan kaynaklanan sorunlar nedeniyle fesih işlemi yapılmak istenebilir. Öneğin kiracının sözleşme süresi bitmiş ancak evi boşaltmamışsa ev sahibine dava hakkı tanır. Bu durumun yanı sıra kiracının belirtilen kira ödemesini yapmıyorsa yine ev sahibine dava yolu açılır. Ancak ödenmeyen kiralar için öncelikle ev sahibinin iki kez ihtar çekmesi gerekmektedir.

Kira sözleşmesi damga vergisi

Kira sözleşmesi damga vergisi kefile ve brüt KDV kira tutarına göre değişiklik göstermektedir. Buna göre 2020 yılında kefilsiz sözleşmelerde binde 1,89, kefilli sözleşmelerde ise binde 11,37 oranında damga vergisi alınacak. Ayrıca müteselsil kefilli sözleşmelerde de binde 9,48 damga vergisi alınmaktadır.

Kiracıların taşınmadan önce yapması gerekenler

Ev taşımak hiç kolay olmayan bir iştir. Ancak bu zor işi kolaylaştırmanın yolları vardır. Taşınma sırasında işinizi kolaylaştıracak ilk yöntem düzenli bir liste yapmak ve buna uymaktır. Taşınacak eşyalar ev içinde hazır hale getirilip bir düzene koyulursa taşınma işlemi oldukça kolaylaşacaktır.

Bunun yanı sıra nakliyenin yapılacağı aracında iyi seçilmesi gerekmektedir. Evin önünde eşyaların uygun şekilde taşınması için araca iyi bir konum seçilmedir. Ayrıca evden taşınmadan önce evi temiz bırakmakta önemlidir. Bu nedenle eşyaları topladıkça etrafı da bir yandan temizlemek mantıklı olacaktır.

Apartman işleyişinin önemi

Ev tutarken evin bulunduğu site veya apartmanın işleyişinin öğrenilmesi önemlidir. Çöpler ne zaman atılıyor, park yeri var mı, yönetici kim gibi soruların öğrenilmesi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kira sözleşme öneği

Yeni ev kiralayacaksanız veya kira sözleşmesini yenileyecekseniz 2020 yılı için güncel kontrat öneğini aşağıda bulabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.02.2020 18:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler