2020 yeni bekçi alımı yapılacak mı?

Bekçi alım süreci nasıl gerçekleşir? Bekçi alımlarında aranan şartlar ve gereklilikler nelerdir? 2020 yeni bekçi alımı yapılacak mı? Binlerce genç bekçi alımı yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. İşte bekçi alımı hakkında merak edilenler.

2020 yeni bekçi alımı yapılacak mı?

Devlet mahallelerde asayişi sağlamak amacıyla bekçi alımlarına başlamıştı. Bekçi alımlarına devam edilecek. Birçok kişi bekçi alımlarının şartlarını merak ediyor. Bekçi alımlarına devam edileceğinin açıklandı.

Mahalle bekçileri geri geldi

Eskiden ülkemizde bekçiler görev yapmaktaydı ancak son yıllarda bekçilik kaldırılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda kaldırılan bekçilik kurumu yeniden açıldı ve birçok bekçi alımı yapılmaya başlandı.

Bekçilerin ana görevi zabıtaya yardım etmek ve bulundukları bölgede asayişi sağlamaktır. Eğer olumsuz bir durum görüldüğünde ilk müdahaleyi yapabileceği gibi genellikle polis ekiplerine bilgi verirler.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç bekçiliğin köklü bir gelenek olduğunu ve bugüne kadar 21 binden fazla bekçi alımının yapıldığını açıkladı. Öztunç alınan bekçilerin eğitim seviyelerine dikkat edildiğini ve alınan bekçilerin arasında ortaokul mezunu dahi olmadığını belirti.

Ali Öztunç bekçilerin çoğunun lise mezunu olduğunu ve bundan sonra alınacak tüm kamu görevlilerin lise mezunu olacağını dile getirdi. Öztunç bekçilerin şuana kadar 3 bin 640 hırsızlık olayına müdahale ettiğini, 1.032 kayıp çocuk vakasında da çocukları bulduğunu açıkladı. Ali Öztunç bekçiler gerekli anda ilk müdahaleyi yaparken, çözemedikleri yerde de kolluk kuvvetlerine bilgi akışını sağlama konusunda destek olunduğuna vurgu yaptı.

Ali Öztunç bu ifadelerinin ardından yakın zaman içinde bekçi alımı yapılmayacağını da açıkladı.

Bekçi alım süreci nasıl işliyor?

Bekçi adayları gerekli şartlarını yerine getirdikten sonra sonuçlar resmi intenet sitesi üzerinden açıklanmaktadır. Adayların alımları onaylandıktan sonra 15 gün içinde İl Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yedek adaylar ise planlama dahilinde bulundukları ilde yer alan Eğitim Şube Müdürlüklerince sıra ile çağrılmaktadır.

Bekçi nasıl olunur?

Bekçiler kurum tarafından belirtilen şartları ve sınavları başarılı bir şekilde geçmeleri halinde göreve hazır hale gelir. Bakanlık illere alabilecekleri bekçi sayısını belirtikten sonra Polis Akademisi Bekçi alım ilanını duyuruyor. Alımlara başvuru yapmak isteyen adaylar e-Devlet sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştiriyor. Polis Akademisi anlaşmalı olduğu kurumlarla görüşerek adayları yazılı sınava tabi tutuyor. Yazılı sınavda başarılı olanlar Fiziki Yeterlilik ve Mülakat aşamasına geçiyor. Bu aşamanın ardından sonuçların açıklanması beklenir. Sonuçlarda seçilen kişiler görevlerine başlar.

Bekçilik yazılı sınavı nasıl oluyor?

Yazılı sınav 5 şıklı ve toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Sınavlarda her soru 1 puan değerindedir ve 3 yanlış bir doğruyu götürmüyor. Sınavdan en az 50 puan alanlar başarılı olarak nitelendirilir. Sınavda Türkçe, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür alanlarında sorular soruluyor.

Bekçilerin hakları nelerdir?

15 yıla kadar çalışmış olan bekçilerin 20 gün yıllık izni varken, 15 yıldan fazla görev yapmış bekçilerin de 30 gün yıllık izni vardır. Ayrıca Emniyet Teşkilatı Kanununun 61’nci maddesine göre bekçiler haftada bir gün izin yapar.

2020 bekçi maaşları ne kadar?

Bekçiler kamu görevlisi olmaları nedeniyle diğer kamu görevlileri ile aynı maaşları almaktadır. Bekçilerin aldığı ücretlerin farkı sadece fazla çalışma yani mesai ücretleri ve tayin bedelinden kaynaklanmaktadır. Lise mezunu bir bekçi işe başladığında 4.527 TL maaş alırken, lisans mezunu bir bekçi 4.534 TL maaş almaktadır.

Bekçi olmanın şartları nelerdir?

Bekçi olmanın birçok şartı bulunmaktadır. Bu şartlar kanunlarla belirtilmiştir. Buna göre bekçi olma şartları şu şekildedir:

 • T.C vatandaşı olmak,
 • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak,
 • 167 cm boyundan uzun olmak,
 • Vücut kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmalıdır,
 • Askerlik vazifesini bitirmiş olmalı,
 • Başvuru yapılan ilde ikamet etmek,
 • Türk toplum geleneklerine göre kötü şöhretle tanınmamak,
 • Memuriyete engel bir durumun olmaması,
 • Silah taşımaya veya silahlı bir göreve engel teşkil edilmemesi,
 • Emniyet Teşkilat Sağlık Şartları Yönetmeliğine uygun olmak,
 • Alkol, uyuşturucu gibi alışkanlıklar nedeniyle tedavi görmüş olmamak,
 • Başvuru halinde hiçbir siyasi parti ve oluşumun içinde yer almamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış olmak.

Her an gündemden haberdar olmak için mobil uygulamamızı şimdi telefonuna indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Hiçbir gelişmeden habersiz kalmamak için şimdi sen de Haberport’u Instagram’da takip etmeye başla >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Günün önemli gelişmelerini anında okumak için, hadi, sen de Haberport Facebook Grubumuza dahil ol! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 21:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler