24. dönem POMEM polis alımı mülakatları ne zaman yapılacak?

24. Dönem POMEM polis alımı mülakatları ne zaman yapılacak? Fiziki Yeterlilik aşamasını başarıyla tamamlayan adaylar sözlü mülakatın olacağı tarihi heyecanla bekliyor.

24. dönem POMEM polis alımı mülakatları ne zaman yapılacak?

Parkura çıkan aday öncelikle kameranın karşısına geçmekte ve kendisini tanıtmaktadır. Kendini tanıttıktan sonra parkura geri döner ve başlangıca hazır hale gelir. 

Başla komutu verildikten ve başlama çizgisi geçildikten sonra aday için süre de başlatılır. Jimnastik sıçrama tahtası sonrasında sağa ve sola olmak üzere 5’er kez sıçrama gerçekleşir. Sıçrama hareketinin başlangıç noktası ise aday tarafından belirlenebilmekte ve eksik zıplama yapan adaya her bir eksik sıçrama için 2 saniye ceza puanı eklenir.

Bir sonraki etapta adaylar lastik içerisinde geçer. 6 lastikten tek ayakla geçilmesi gerekmektedir ve sağ sol olmak üzere 6 lastik tamamlanmalıdır. Lastikler çapraz şekilde konumlandırıldığından adım atmak kolaydır ve lastiğin içine basmadan geçen adaylara her bir lastik için 2 saniye ceza puanı verilir. 

Ağırlık taşıma etabındaysa kadın adaylar için daha hafif bir dizayn kullanılmıştır. 10 kilo ağırlığındaki iki kum torbası, 12 metre boyunca dubaların etrafında dolaşarak taşınmalıdır. Ağırlıklar yere geri atılmadan bırakılmalıdır aksi takdirde kişinin hanesine 1 ceza puanı yazılıyor. 

Beşinci etapta ise aday takla atacak ve duba dışında dolaşıp takla minderine takla atılması gerekmektedir. Dubadan dolaşmayan adaylar veya dubayı deviren adaylara 1 saniye ceza puanı uygulanmaktadır.

Salon koşu etabındaysa 6 tane slalom çubuğu mevcuttur. Çubuk dışından dolaşarak etabın tamamlanması gerekmektedir. 1.5 metre yükseklik ve çapraz şekilde konuşlandırılmış çubuklar slalom çubuklarıdır. 

Yedinci ve son etap ise engel etabıdır ve önümüzde 4 farklı engel bulunmaktadır. Adayların engellerin üzerinden atlayıp altından geçmesi gerekmektedir. Engeller arasındaki mesafe 2 metredir ve adaylar sırasıyla üstten, alttan ve alttan üstten geçecektir. Engel çubuğunu düşüren adaylara da yine süre cezası uygulanacaktır.

Parkur Sonu Bilgileri

Bitiş çizgisine gelen aday için kronometre durdurulur, başlangıç ve bitiş çizgisinde sensörler bulunmaktadır. Sensörlerin algılayamayacağı şekilde geçen kişiler komisyon tarafından değerlendirilir, kameralara bakılır ve tereddüt yaşanırsa kameralar yeniden incelenir. Bitiş çizgisine ulaşan kişiler eğer çizgi sırasında kendini yere atar ve uzuvlarının diğer kısmı parkurun içerisinde kalırsa 1 saniye ceza puanı eklenir. Bitiş çizgisi sonrasında kendini yere atanlara ise ceza puanı uygulanmaz. 

Parkur içinde herhangi bir etap atlanırsa kişi doğrudan elenir. Ceza süresi eklenmeden doğrudan eleneceği için adayların etapların tamamını yapması gerekmektedir. Etaplarda bir nizami hareket yapılması gerekmektedir ve teknik hata yapılmadığı sürece sınav tekrarlanamaz. Adaylara yalnızca bir şans tanınmakta ve parkur bitirme sırasında saliseler dikkate alınmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 23:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler