25. Dönem POMEM Polis Başvuruları ne zaman başlayacak? 2019 POMEM Polis alımı şartları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 25. dönem POMEM polis başvuruları ne zaman başlayacak ve 2019 POMEM polis alımı şartları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, polislikte yaş tartışmaları ile ilgili ''70 puandan daha az alan kötü polis olur diyemem. Ancak fazla başvuru olduğu sebebiyle bir eleme kriteri sunmamız gerekiyor.'' diye konuştu.

25. Dönem POMEM Polis Başvuruları ne zaman başlayacak? 2019 POMEM Polis alımı şartları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, POMEM ve PMYO alımlarına ilişkin yapmış olduğu açıklamada 12 bin 500 polis alımı yapılacağını belirtmişti. Alımlar için Eylül ayını işaret eden Bakan Soylu, KPSS’den sonraki süreçte yapılacak alımlarda polis adaylarının başvuru şartlarında esnetmelerin yapılmasının talep edildiğini belirtti.

Çok Sayıda STK Kapatıldı

Silahlı terör örgütü PKK ile ilişiği tespit edildiği için çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu’nun kapatıldığını belirten Soylu; insanların yurtdışında gönderilmesi, hırsızlığın azalması, uyuşturucu ile mücadele konularında AK Parti’nin politikaları olduğunu söyledi. Türkiye’deki en basit olaylarda dahi okullardaki güvenliğin, vatandaşların eve, işe gitmesi ve düzenlenen spor müsabakalarının İçişleri Bakanlığı’nın işi olduğunu konuşan Soylu, ‘’Tüm bunlar için ciddi konsantrasyon ortaya koymanız gerekir.’’ diye tamamladı.

POMEM Alım Şartları

Başvuruda bulunacak adayların T.C. vatandaşı olması, yükseköğrenim kurumlarından ön lisans veya lisans denginde öğrenim görmüş olmaları gerekmektedir. Adaylar 30 yaşından gün almamış olmalı, kadınların 1.62 boyunda veya daha uzun olması, vücut kitle endeksinin ise 18-27 aralığında olması gerekiyor. Başvuru yapanların silah taşımasına engel mahiyeti taşıyacak sağlık veya hukuki bir engeli bulunmaması şartı aranmaktadır.

Bir yıl veya daha uzun süreyle mahkumiyet kararı bulunanlar; devlet güvenliğine, anayasal düzene karşı, zimmet irtikap, dolandırıcılık, hırsızlık, kaçakçılık suçlarından mahkum olanlar başvuruda bulunamazlar. Genel ahlaka karşı işlenen suçlardan hüküm giyenler, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı olan veya bundan dolayı tedavi görenlerin başvuruları reddedilecektir. Siyasi partiler veya uzantılarıyla ilişiği bulunanlar, kamu haklarından mahrum bırakılanlar, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz neticelenenler atanamayacaktır.

Polis Alımlarında Yaş Şartı Değişecek mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ön lisans alımlarında KPSS şartı olduğunu işaret ederek daha önce KPSS üzerinden ön lisans alımları yapılmadığını konuştu. Artık ön lisans mezunlarının da polis olabildiğini söyleyen Soylu, KPSS’de 70 puan barajının getirildiğini belirterek ‘’70 puandan daha az alan kötü polis olur diyemem. Ancak fazla başvuru olduğu sebebiyle bir eleme kriteri sunmamız gerekmekte.’’ diye anlattı. KPSS barajının 50-55’e düşürülebileceğinin altını çizen Soylu, bu durumda eleme kriterlerinin daha uzun bir süreci kapsayacağına değindi.

Yaş şartıyla ilgili de konuşan Soylu, ‘’31 Aralık’tı bunu 1 Ocak’a çıkardık. Böylelikle polis adayları 1 dönem daha kazanmış oldu.’’ diyerek konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 08:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler