301 İşçinin Hayatına Mal Olan Soma Faciası Davasında Can Gürkan Tahliye Oldu

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin yürütülen davada 15 yıl hapis cezasına çarptırılan şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan tahliye oldu.

301 İşçinin Hayatına Mal Olan Soma Faciası Davasında Can Gürkan Tahliye Oldu

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesinde görülen Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatına mal olan maden faciasına ilişkin davada 5 tutuklu sanığa verilen 15 ila 22 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarını yerinde bulundu. 15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan şirketin yönetim kurulu başkanı Can  Gürkan ise yurt dışı yasağı konularak tahliye edildi.

13 Mayıs 2014'te Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri AŞ tarafından işletilen ocakta çıkan yangında, galerilerin dumanla dolması sonucu 301 madencinin yaşamını kaybetmişti. Olayla ilgili şirket yöneticileri aleyhine açılan davaya ilişkin yerel mahkeme tarafından verilen karar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesince incelenerek karar bağlandı.

Verilen karar göre 5 sanığın 15 yıl ila 22 yıl 6 ay arasında hapis cezalarını,  tutuksuz yargılanan 9 sanığın adli kontrol şartını ve 37 sanığın ise beraat  kararlarını yerinde bulunarak Genel müdür Ramazan Doğru, işletme müdürü Akın Çelik, teknik müdür İsmail Adalı ve teknik nezaretçi Ertan Ersoy'un tutukluluk hallerinin devamına, şirketin yönetim kurulu  başkanı Can Gürkan ile ilgili ise infazı gereken toplam hapis cezasının 5 yıl 6  ay olması ve yattığı süre, dosyada gerekçeli karar ve temyiz taleplerinin tebliği  için geçecek süre ile Yargıtay'a gidiş dönüş süresi nazara alındığında toplam  infaz süresinin aşacak şekilde tutuklu kalacağı anlaşıldığından yurt dışı yasağı  uygulanarak tahliye edilmesi yönünde karara vardı.

Tutuksuz olarak yargılanan sanıklar hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle  birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar  hapis cezası istenirken, bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli  taksirle" işledikleri iddiasıyla aynı aralıktaki cezanın üçte birden yarısına  kadar artırılarak uygulanması talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 16:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler