65 Yaş aylığı ne kadardır? Yaşlılık maaşı alma şartları nelerdir? Yaşlılık maaşı şartları

Sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaşından büyük bireyler için sağlanan bir olanak olan 65 yaş alığı ne kadardır, yaşlılık maaşı alma şartları nelerdir? Yaşlılık maaşı şartları sağlayan kişilere gerekli koşulları sağlamaları halinde aylık 2022 aylığı verilmektedir.

65 Yaş aylığı ne kadardır? Yaşlılık maaşı alma şartları nelerdir? Yaşlılık maaşı şartları

Devlet tarafından sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaşından büyük vatandaşlara 65 yaş aylığı verilmektedir. 2022 sayılı kanun kapsamında verildiği için halk arasında 2022 aylığı olarak da bilinen bu olanak, gerekli şartları taşıyan bütün vatandaşlara sağlanmaktadır. Yaşlılık maaşı alan bireylere ödemeler daha önce hane içerisindeki bütün bireyler değerlendirilerek verilmekteydi. Ancak yeni düzenleme kapsamında artık yalnızca kendisi ve eşi değerlendirme kapsamına alınarak ödeme yapılmaktadır.

65 Yaş Aylığı Alma Şatları

Hizmet sözleşmesi ve çalışanlara yaşlılık aylığı bağlanması noktasında ilk kez sigortalı olanların sigorta başlangıç tarihine göre değişiklik göstermektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamındaki sigortalılar için söz konusu kanunlarda yer alan şartlarda geçerli olacağı belirtiliyor.

65 aylığı alınabilmesi için;

Emekli veya geliri olmamak,

SGK primi yatırmamak, herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmamak,

Nafaka almamak,

Sosyal hizmetler kanunu kapsamında harçlık almamak,

Hane halkı içerisinde ortalama gelir seviyesi asgari ücretin üçte birinden daha fazla olmamak gibi şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

2022 Aylığı Başvuru Şartları

2022 aylığı başvuruları ikamet edilen bölgede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Başvuru formu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sayfasında yer almaktadır. Başvuru formu doldurulduktan sonraki aşamada Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı olan defterdarlık veya Mal Müdürlüklerinden başvuru evrakları alınmalıdır.

İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık belgeleri alındıktan sonra alınmış belgeler Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir. SGK tarafından oluşturulan bir komisyon, başvuru sahibini inceleyip 2022 aylığı alınıp alınmayacağına karar vermektedir.  

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler