99/2 Tertip Uzun Dönem Askerlik Yapacaklar Bilgi Paylaşımı! Askerlik Yeri Nasıl Sorgulanır?

99/2 tertibinde askere gidecekler için tertip yerlerinin duyurulmasına kısa bir süre kaldı. Askerlik Yeri Nasıl Sorgulanır? Mayıs ayının ilk haftasında vatani görevine başlayacak bireyler ile ilgili detaylar ve daha fazlası...

99/2 Tertip Uzun Dönem Askerlik Yapacaklar Bilgi Paylaşımı! Askerlik Yeri Nasıl Sorgulanır?

Her yıl dört farklı celp döneminde olmak suretiyle askerlik çağına gelen bireyler askere gitmektedir. Alım yapılan yaş grubu ve celp dönemi ay olarak açıklanmaktadır. Bu yıl yaş grupları ve celp dönemi alımlara göre 99/1, 99/2, 99/3, 99/4 olmaktadır. Mayıs celp döneminde uzun dönem askerlik yapan bireylerin askerlik yerleri kısa bir süre sonra açıklanacak.

99/2 Askerlik Yerleri 12 Nisan Günü Duyurulacak

Vatani görevini yerine getirmek isteyen binlerce asker adayı için tertip yerleri 12 Nisan günü duyurulacak. Gün içerisinde sisteme binlerce kişi giriş yapacağından sisteme giriş yaparken zorluk yaşayabilirsiniz. Duyurunun aynı gün gece saatlerine kadar yüklenmesi kuvvetle muhtemeldir. Sisteme aralıklarla giriş yaparak tertip yerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Askerlik Yeri Nasıl Sorgulanır?

Tertip yerinizi www.turkiye.gov.tr adresine kimlik bilginizi doğrulayıp e-devlet şifrenizi girerek erişebilirsiniz. E-devlet üzerinden çıkaracağınız sevk belgesi resmi belge niteliği taşıdığından askerlik biriminde geçerlidir. Ancak askerlik şubelerine giderek de gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi sayfasından doğrudan sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

99/2 Tertibi İki Grup Şeklinde Alınacaklar

Yığılmaların önüne geçebilmek adına 99/2 döneminde askere gidecek bireyler iki grup olmak suretiyle askere alınacaklardır. Askere gidiş zamanı da kişinin bağlı olduğu gruba göre değişkenlik göstermektedir. A ve B grubu olarak ayrılan askerlerden A grubu askerlere daha avantajlı gözüyle bakılmaktadır. Çünkü A grubu askerler askere daha erken geldiği için daha erken terhis olurlar. Askere gidecek sayının yüzde 90’ı da A grubu olarak askere alınmaktadır.

Bireyler 3-8 Mayıs tarihleri arasında birliklerine teslim olacaktır. B grubundaki kişiler ise askerlik görevini yerine getirmeye A grubundan yaklaşık 45 gün sonra başlayacaktır.

Askere gidecek kişi için yol ve iaşe bedeli yatırılmaktadır. Bu ödenek askere gidecek bireyin yol masrafı ve yol esnasındaki ihtiyaçları içindir. Bütün askerlerin kendi nam-ı hesaplarına yatırılan bu ödeme PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Yedek Subaylar da Durum Daha Farklı

Asker alımlarında uzun dönem, kısa dönem ve yedek subay arasında farklılıklar vardır. Yukarıda bahsedilen bilgiler kısa ve uzun dönem askerler için geçerli olmaktadır. Yedek subay alımları için ayrı bir duyuru yayınlanır ve cezalı duruma düşmemek için MSB’nin duyurularını takip etmek gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 10:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler